Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jak na ústní hygienu krok za krokem pro zářivý úsměv?

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Na internetu najdete nespočet rad, jak si správně čistit zuby, aby váš úsměv byl co možná nejzářivější. V záplavě rad, návodů a čisticích pomůcek se můžete ztrácet. Tím nejdůležitějším však není výběr zubního kartáčku, ale kvalitní ústní hygiena a její pravidelnost, důslednost, komplexnost a správně zvolená technika.

Pravidelné čištění zubů 2x denně a víc

Jak už jsme říkali, je rozhodující pravidelnost a správné čištění zubů. Jedině zuby, které se dostávají do kontaktu se zubním kartáčkem dvakrát denně, mohou mít všechny předpoklady k tomu, aby byly hezky zářivé a reprezentativní. Není proto rozhodující, jestli zuby čistíte sonickým kartáčkem za dva tisíce nebo obyčejným ručním kartáčkem za dvacet korun. Důležité je, že se k jejich čištění dostanete ráno a večer.

Dvě minuty jsou nutným minimem, většinou ale nestačí

Ráno doporučujeme zuby čistit ještě před snídaní (nebudete muset čekat minimálně půl hodiny po jídle, než se do čištění budete moci pustit). Večer odborníci radí vyčlenit si na čištění zubů dostatek času. Neustále se mluví o minimálním časovém úseku dvě minuty, ale každý, kdo se svým zubům opravdu věnuje, tak ví, že řádná večerní péče klidně zabere i deset až dvacet minut. Po takové péči pak můžete ranní čištění trošku ošidit.

Čemu se vyhnout při ústní hygieně

Při čištění zubů se vyhněte následujícímu:

  • netlačte a volte spíše měkčí kartáčky, které jsou k vašim zubům šetrnější
  • nepoužívejte abrazivní čisticí zubní pasty, zkuste sáhnout raději po přírodní variantě
  • nepraktikujte nebezpečné babské rady – například čištění zubů pomocí citrónu a jedlé sody, které může rozleptat vaši zubní sklovinu
  • čištění zubů by měla předcházet minimálně půlhodinová pauza mezi jídlem a pitím
  • zvlášť stoprocentní ovocné šťávy umí nadělat velkou neplechu – změkčují zubní sklovinu a bezprostřední čištění zubů po vypití ovocné šťávy by mělo spíše opačný efekt

Zubní nit a mezizubní kartáčky – nezbytné doplňky

Ačkoliv s kartáčkem můžete vaši ústní dutinu zbavit většiny nežádoucích látek, přece jen se doporučuje používat zubní nitě nebo mezizubní kartáčky. Jedině ty totiž dokážou vyčistit každou skulinku v ústech. Jejich používání je zvykem praxe.

  • potřebovat nejspíš budete více různých velikostí
  • s výběrem vám může pomoct vaše dentální hygienistka
  • v počátcích vás může čištění mezizubních prostorů bolet, může to být nepříjemné nebo mohou dásně mezi zuby krvácet
  • s pravidelností se i toto zlepší
Zdroj: Freepik.com

Ochraňte vaše zuby před látkami, které je poškozují

Ústní hygiena je komplexní záležitost, a proto všechny rady nebudou patřit pouze k umyvadlu do koupelny. Ochránit vaše zuby můžete i tím, že si dáte pozor na svůj jídelníček.

  • vyhněte se pití ovocných šťáv, které způsobují změknutí zubní skloviny a následně dělají zub mnohem náchylnější nejen k zubním kazům, ale také k mechanickému poškození – poškrábání zubním kartáčkem (doporučuje se šťávy pít přes brčko, následně si po nich vypláchnout ústa vodou a samozřejmě alespoň půl hodiny vyčkat s čištěním zubů)
  • ve vašem jídelníčku omezte cukr, který v ústech způsobuje kyselé prostředí a je živnou půdou pro zubní bakterie
  • omezte pití kávy, čaje, červeného vína a dalších nápojů, které mají na svědomí zbarvení zubů

Pravidelně navštěvujte zubaře a dentální hygienu

K péči o váš zářivý úsměv patří i pravidelná návštěva zubaře a zubní hygienistky. Zatímco v minulosti většině lidí stačila návštěva zubaře, dnes je zubní hygienistka nepostradatelnou osobou, kterou je potřeba si do diáře napsat minimálně 1x, lépe však 2x ročně. Zubní hygienistka vaší ústní dutině věnuje péči, na kterou zubaři už nemají čas. Odstraní vám plak i pokročilý zubní kámen a zuby případně dál ošetří.

Jaké maličkosti v péči o zuby dokážou pomoct?

Ačkoliv může být čištění zubů někdy otravné (zvlášť tehdy, když večer rádi s rodinou uzobáváte u televize a na řádné čištění zubů pak už po filmu kolikrát nezbývá energie), je důležité. I kdybyste mu věnovali opravdu pouze dvě minuty ráno a deset minut večer, je tato vynaložená energie efektivní a nesrovnatelná s částkami, které u zubařů platí lidé, kteří se o svůj chrup řádně nestarali, a ten pak vykazuje vyšší kazivost. Samozřejmě nic není černé a bílé.

Někteří lidé mohou mít kvůli genetickému zatížení nebo kvůli nutnosti užívání určitých léků blíž k vyšší kazivosti zubů. Pořád ale platí, že pravidelná a svědomitá péče je základem zářivého chrupu.

V péči o chrup pomohou i následné maličkosti:

  • žvýkejte žvýkačky bez cukru – upravují pH v ústech
  • po každém jídle si ústa alespoň vypláchněte vodou
  • po čištění zubů už pijte pouze vodu
  • doplňujte vitamíny pro posílení zubů, ke kterým patří vitamín D3 – nejlépe v kombinaci s vitamínem K2, dále vitamín C a minerály vápník a hořčík

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama