Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jak na odtučnění jater přírodní cestou?

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

O tom, že játra jsou k životu nezbytně důležitým orgánem, se zde nebudeme příliš rozepisovat. Rizikem pro ně je takzvané ztučnění (steatóza). Ta vzniká nejen nadměrnou konzumací alkoholu a tučných jídel, ale i vlivem cukrovky a nezdravého životního stylu. Jak na odtučnění jater přírodní cestou?

Nealkoholové ztukovatění jater

Za ztukovatělými játry nemusí stát pouze přílišná konzumace alkoholu. Existuje i nealkoholové ztukovatění jater, což je onemocnění, kdy se na játrech hromadí tuk i bez nadměrné konzumace alkoholu. Často za nemoc může vysoký cholesterol. Nadměrný příjem tuků organismus neumí zpracovat a ukládá ho mimo jiné i v játrech. Odtučnit játra lze i přírodní cestou, jak na to?

Úprava jídelníčku a životosprávy je naprostým základem

Existuje celá řada potravin a bylinek, která podporuje zdraví jater, pomáhá jim regenerovat a zbavovat se přebytečného tuku. Ale pouze zařazení těchto potravin a bylinek do jídelníčku pro přírodní odtučnění jater nestačí. Zásadní je totiž úprava jídelníčku a zlepšení dosavadní životosprávy.

Patří sem především:

 • výrazné omezení konzumace alkoholu (pokud alkohol konzumujete ve větším množství)
 • omezení kouření
 • omezení příjmu živočišných tuků a jednoduchých cukrů (případně dodržování jaterní diety)
 • zařazení pohybu do životosprávy
 • snížení tělesné hmotnosti
 • omezení stresu

Potraviny a bylinky, které mají na játra čisticí a regenerační schopnost, budou skvělým doplněním. Níže si představíme některé z nich.

Česnek

Častější konzumace česneku pomůže organismu aktivovat jaterní enzymy, které podporují vyplavování toxinů. Česnek působí jako silný antioxidant, a to především díky látce zvané alicin. Česnek tedy bezesporu napomůže očistě jater.

Grep

Vašim játrům prospěje také častější konzumace grepů, které obsahují látku zvanou naringenin. Jedná se o bioaktivní látku flavonové povahy, která pomáhá odbourávat tukové buňky v organismu a zároveň zabraňuje jejich opětovnému vzniku. Pokus s touto látkou vědci učinili na myších, které krmili velmi tučnou potravou. U těch myší, které zároveň dostávaly látku naringenin, docházelo k přeprogramování jater. Ta pak tuk neukládala, ale naopak ho odbourávala.

Červená řepa

Častější konzumace červené řepy posiluje krvetvorbu, čímž dochází k odlehčení jater a posílení jejich očistného procesu.

Zelená listová zelenina

Zelená listová zelenina obsahuje kromě jiných látek také vysoké množství chlorofylu. Ten mimo jiné pomáhá odplavovat toxické látky z organismu, čímž ulevuje játrům. Zároveň posiluje tvorbu žluči a její průtok.

Zdroj: Freepik.com

Ostropestřec mariánský

Z bylinek je na posílení jater nejznámější ostropestřec mariánský. Tato bylinka funguje jako silný antioxidant s blahodárným účinkem na játra.

Mimo jiné:

 • podporuje tvorbu žluči
 • snižuje cholesterol v krvi
 • regeneruje jaterní buňky

Extrakt z ostropestřce mariánského obsahuje například přírodní doplněk stravy Cytosan. Jedná se o bioinformační regenerační přípravek obsahující vyváženou směs lignohumátu draselného, kyseliny jantarové a silymarinu.

Smetánka lékařská

Ani smetánka lékařská se v rámci očistné kúry jater nenechá zahanbit. Podporuje tvorbu žluči, příznivě ovlivňuje činnost jater a jejich přirozenou detoxikaci.

Pro zdravější játra můžete vnitřně užívat také čaj, odvar nebo tinkturu z následujících bylin:

 • jaterník trojlaločný (podporuje jaterní funkce a pomáhá při řadě potíží s játry)
 • zeměžluč (posiluje a čistí játra)
 • pýr plazivý (je vhodný k pročištění jater, například po léčbě antibiotiky)
 • jablečník obecný (posiluje játra a je účinný dokonce i v léčbě cirhózy jater)
 • kořen černého rybízu (regeneruje jaterní tkáň)

Co dalšího můžete pro svá játra udělat?

Pro svá ztučnělá játra (nebo pro jejich prevenci) však můžete udělat mnohem více:

 • Ráno nalačno vypijte sklenici horké vody, která podpoří průtok příliš husté žluči (ta může mimo jiné způsobovat i závažné problémy s játry).
 • Zkuste si zacvičit cviky, které jsou vyloženě určené pro zdraví jater. Řadu z nich okoukáte na internetu.
 • Procházejte se. Časté procházky totiž mají výrazný vliv na prokrvení celého organismu, urychlení metabolismu a posílení funkce jater.
 • Dejte si šálek kávy nebo zeleného čaje denně. Tento zvyk totiž aktivuje důležité enzymy v játrech, které zamezí nadměrnému ukládání tuku.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama