Kombucha (čtěte kombuča) je fermentovaný čaj plný přínosných látek, který si přidáním směsi bakterií a kvasinek můžete vyrobit sami doma. Jaké výhody má jeho pravidelné popíjení, kdo by se mu měl raději vyhnout a jak si nápoj z kombuchy připravit, to se dozvíte v článku.
Co je vlastně kombucha?
Kombucha je fermentovaný nápoj, jehož základ tvoří černý nebo zelený slazený čaj (použít však lze i bylinný čaj). Do čaje se následně přidá kombuchová násada, která je zdrojem živých bakterií a kvasinek. Ty v nápoji zapříčiní kvašení a nápoj dále chrání před zkažením. Zároveň má tento živý nápoj (jak se kombucha často označuje) celou řadu pozitivních účinků na zdraví. Ačkoliv se v kombuche při kvašení může tvořit malé množství alkoholu, správně vyrobená kombucha je nealkoholický osvěžující nápoj s pozitivními účinky na tělo i duši.
Nápoj dlouhého života
Už staří Číňané věřili, že jim tento nápoj prodlužuje život. Hlavním důvodem, proč kombuchu ochutnat, nemusí být pouze fakt, že je plná prospěšných látek, ale i skutečnost, že je chuťově velmi specifická a na své si přijdou i milovníci piva a vína. Kombucha se dokonce prodává už vyrobená v lahvích a v mnoha příchutích. V tomto případě se však jedná o pasterizované varianty, které nemají tak vysoký obsah cenných látek, a tudíž ani tolik přínosné účinky na zdraví.
Pro koho není kombucha vhodná?
Vedle četných pozitiv kombuchy je potřeba zmínit i její negativa. Není vhodná pro každého a s jejím popíjením se to rozhodně nemá přehánět. Odborníci varují, že denně byste neměli překračovat dávku 350 ml. Při vyšších dávkách totiž může docházet k infekcím nebo k alergickým reakcím. Vyšší dávky kombuchy by také kvůli obsaženému cukru nemusely prospívat vaší štíhlé postavě nebo snaze shodit přebytečné kilogramy. I tady platí pořekadlo všeho s mírou. Tomuto živému nápoji by se samozřejmě měly vyhnout těhotné a kojící ženy, stejně jako osoby s oslabenou imunitou. Důvodem jsou v kombuche obsažené mikroorganismy, které by zvlášť u těchto skupin osob mohly nadělat více škody než užitku.
Kombucha a zdraví přínosné obsahové látky
Protože kombucha prochází fermentací, obsahuje velké množství prospěšných bakterií s probiotickou funkcí, které mohou posílit střevní mikroflóru, a tím podpořit imunitní systém. V menším množství v kombuche najdete také vitamín C, vitamíny B1, B6 a B12.
Účinky kombuchy na zdraví
Asi největší účinek má na střevní mikroflóru, kterou příznivě ovlivňuje a udržuje ji v rovnováze. Tím samozřejmě posiluje imunitní systém, protože je známo, že až z 80 % ovlivňuje imunitu právě stav střevní mikroflóry. Dalším důvodem, proč se k výrobě tohoto nápoje lidé přiklánějí, je jeho účinek na dlouhověkost. Kombucha celkově omlazuje tím, že podporuje regeneraci buněk a správnou činnost všech orgánů. Nemalý účinek má na hubnutí. Kombucha při něm podporuje látkovou výměnu, zlepšuje odbourávání tuků i spotřebu kalorií.
O živém nápoji zvaném kombucha je známo, že:
- podporuje funkci trávicí soustavy
- detoxikuje organismus
- posiluje imunitní systém
- působí proti virům a bakteriím
- příznivě působí na srdce, cévy a krevní oběh
- působí proti revmatu
- podporuje léčbu kožních chorob
- zlepšuje stav sliznic i vaziva
- příznivě účinkuje na prostatu
- má regenerační účinky
- působí proti únavě
- zlepšuje paměť i činnost mozku
Jak připravit nápoj z kombuchy?
- Pro přípravu kombuchy potřebujete černý, zelený, případně bylinkový čaj, cukr a kombuchovou násadu.
- Uvařený čaj se osladí (na litr čaje cca 100 g cukru) a přidá se do něj symbiotická kultura bakterií a kvasinek – takzvaná SCOBY (Symbiotic Culture Of Bacterias and Yeasts).
- Jedná se o takzvanou násadu kombuchy, která způsobí, že nápoj začne fermentovat.
- Kvašením získá kombucha svou mírně octovou chuť i perlivost.
- V nápoji také vzniká velmi malé množství alkoholu (zpravidla je to do 1 %).
- Zakrytá směs kvasí asi týden.
Na povrchu tekutiny se začne tvořit film, který připomíná plíseň nebo spíše houbu (kombucha nejlépe roste při teplotě 23 až 28 °C). I proto se kombucha často označuje jako „houbový čaj“. Tato na povrchu čaje vzniklá houba je tedy směsí bakterií a kvasinek a v lednici vydrží asi dva týdny. Uskladnit ji musíte spolu s černým oslazeným čajem, na kterém přežívá. Také ji můžete použít pro výrobu dalšího nápoje.
Možné je i její delší skladování, vyměnit však musíte její nálev. Po týdnu se směs přelije do uzavřené nádoby (již bez houby) a uchovává se ještě několik dní při pokojové teplotě, aby získala větší perlivost. Hotový nápoj z kombuchy skladujte v lednici, protože v teple by mohl znovu začít fermentovat.
Na zdraví!