Mladá paní - lifestyle magazínReklama

Jak léčit průjem? Potraviny a bylinné čaje, které vás postaví na nohy

Fotografie: Mladá žena trpí bolestmi břicha
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Křeče v břiše, zvracení, slabost a teploty jsou prvními příznaky průjmových potíží. Příčiny průjmu jsou nejčastěji způsobeny střevními infekcemi, stresem, psychickými problémy či nevhodně kombinovanou stravou. Především u dětí, které plácají „páté přes deváté“, se s průjmem můžeme setkat častěji. Někdy stačí nastavit dietní opatření, jindy je nutné navštívit lékaře pro nastavení vhodné léčby.

Ovšem i lékař vám řekne, že v prvních třech dnech je potřeba dodržovat dietní režim a vyzkoušet nejprve taková dietní opatření, která průjem mohou zastavit. Pojďme se podívat na vhodné potraviny a bylinky, které využívaly již naše babičky k léčbě průjmových stavů.

Prvních 24 hodin držte půst

Není to sice nic příjemného, ale doporučuje se prvních 24 hodin držet půst a pouze pít dostatek tekutin. Průjem je nebezpečný především z důvodu odvodňování – dehydratace organismu, a proto je potřeba pravidelně a důsledně doplňovat tekutiny. Pojďme se podívat na bylinné čaje, které je vhodné pít při průjmových onemocněních a mohou pomoci uvolnit křeče a zmírnit tak průběh onemocnění.

Jak léčit průjem aneb uvařte si bylinný čaj

  • Odvar z kořene šťovíku koňského – tato bylinka účinně likviduje bakterie úplavice. Sušený kořen si můžete koupit v lékárně a stačí 1 lžička na 250 ml. Pijte min. 3x denně.
  • Čaj z listů brusnice borůvky a šalvěje – odvar z listů borůvky a šalvěje se podává při prudkých průjmových stavech. Listy borůvky mají antibakteriální vlastnosti a působí protizánětlivě, zmírňují křeče a zvracení. 1 lžíci borůvkových listů zalijte 250 ml vroucí vody. Nechce vylouhovat cca 10 – 15 min a pijte po 2 hodinách celý den.
  • Heřmánkový čaj – heřmánkový čaj je vhodný i pro malé děti. Využívá se při kolice i při průjmových onemocněních. Uvolňuje křeče a má protizánětlivé vlastnosti.
  • Mátový čaj – máta peprná je vydatný pomocník při problémech s trávením. Čaj si uvaříte ze sušených nebo čerstvých listů. Stačí 3 – 5 lístků máty (podle velikosti) zalít vřící vodou a nechat 15 min louhovat. Čaj je vhodné pít 2x denně.
  • Černý čaj – pokud nemáte doma bylinné čaje, sáhněte po neslazeném černém čaji. Doporučuje se do čaje místo cukru přidat sůl. Černý čaj můžete popíjet celý den bez omezení.
Zdroj: Freepik.com

Potraviny, které staví

Od druhého dne pak můžete začít pomalu zkoušet jíst také potraviny, které staví a zklidní podrážděný žaludek.

  • Banány – banány obsahují pektin, který napomáhá stabilizovat přirozené prostředí střev a zklidňuje žaludek.
  • Mrkev – tato oranžová zeleninka kromě jiného obsahuje vitamín A, který napomáhá udržovat střevní sliznici zdravou a chrání před infekcemi. Při průjmu ji konzumujte vařenou či dušenou.
  • Bílá rýže – vařenou bílou rýží či mixovanou nedochucenou rýžovou kaší nic nezkazíte, naopak.
  • Bílé pečivo – suchý rohlík si můžete dát k černému čaji či jinému bylinnému čaji. Vyhněte se margarínu. Pokud držíte dietu již 3 den a stolice je už více zhuštěná, můžete přidat plátek libové kuřecí šunky.

Zmíněné čaje a potraviny můžete v prvních třech dnech kombinovat dle chuti. Jakmile se budete cítit lépe, návštěvy „oné místnosti“ nebudou už tak časté jako na začátku a stolice bude opět držet tvar, můžete pomalu začít přidávat i běžnou stravu. První týden ovšem vynechte kořeněná jídla, která mohou žaludek opět podráždit.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama