Mladá paní - lifestyle magazínReklama

Jak léčit průjem? Potraviny a bylinné čaje, které vás postaví na nohy

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Křeče v břiše, zvracení, slabost a teploty jsou prvními příznaky průjmových potíží. Příčiny průjmu jsou nejčastěji způsobeny střevními infekcemi, stresem, psychickými problémy či nevhodně kombinovanou stravou. Především u dětí, které plácají „páté přes deváté“, se s průjmem můžeme setkat častěji. Někdy stačí nastavit dietní opatření, jindy je nutné navštívit lékaře pro nastavení vhodné léčby.

Ovšem i lékař vám řekne, že v prvních třech dnech je potřeba dodržovat dietní režim a vyzkoušet nejprve taková dietní opatření, která průjem mohou zastavit. Pojďme se podívat na vhodné potraviny a bylinky, které využívaly již naše babičky k léčbě průjmových stavů.

Prvních 24 hodin držte půst

Není to sice nic příjemného, ale doporučuje se prvních 24 hodin držet půst a pouze pít dostatek tekutin. Průjem je nebezpečný především z důvodu odvodňování – dehydratace organismu, a proto je potřeba pravidelně a důsledně doplňovat tekutiny. Pojďme se podívat na bylinné čaje, které je vhodné pít při průjmových onemocněních a mohou pomoci uvolnit křeče a zmírnit tak průběh onemocnění.

Jak léčit průjem aneb uvařte si bylinný čaj

  • Odvar z kořene šťovíku koňského – tato bylinka účinně likviduje bakterie úplavice. Sušený kořen si můžete koupit v lékárně a stačí 1 lžička na 250 ml. Pijte min. 3x denně.
  • Čaj z listů brusnice borůvky a šalvěje – odvar z listů borůvky a šalvěje se podává při prudkých průjmových stavech. Listy borůvky mají antibakteriální vlastnosti a působí protizánětlivě, zmírňují křeče a zvracení. 1 lžíci borůvkových listů zalijte 250 ml vroucí vody. Nechce vylouhovat cca 10 – 15 min a pijte po 2 hodinách celý den.
  • Heřmánkový čaj – heřmánkový čaj je vhodný i pro malé děti. Využívá se při kolice i při průjmových onemocněních. Uvolňuje křeče a má protizánětlivé vlastnosti.
  • Mátový čaj – máta peprná je vydatný pomocník při problémech s trávením. Čaj si uvaříte ze sušených nebo čerstvých listů. Stačí 3 – 5 lístků máty (podle velikosti) zalít vřící vodou a nechat 15 min louhovat. Čaj je vhodné pít 2x denně.
  • Černý čaj – pokud nemáte doma bylinné čaje, sáhněte po neslazeném černém čaji. Doporučuje se do čaje místo cukru přidat sůl. Černý čaj můžete popíjet celý den bez omezení.
Zdroj: Freepik.com

Potraviny, které staví

Od druhého dne pak můžete začít pomalu zkoušet jíst také potraviny, které staví a zklidní podrážděný žaludek.

  • Banány – banány obsahují pektin, který napomáhá stabilizovat přirozené prostředí střev a zklidňuje žaludek.
  • Mrkev – tato oranžová zeleninka kromě jiného obsahuje vitamín A, který napomáhá udržovat střevní sliznici zdravou a chrání před infekcemi. Při průjmu ji konzumujte vařenou či dušenou.
  • Bílá rýže – vařenou bílou rýží či mixovanou nedochucenou rýžovou kaší nic nezkazíte, naopak.
  • Bílé pečivo – suchý rohlík si můžete dát k černému čaji či jinému bylinnému čaji. Vyhněte se margarínu. Pokud držíte dietu již 3 den a stolice je už více zhuštěná, můžete přidat plátek libové kuřecí šunky.

Zmíněné čaje a potraviny můžete v prvních třech dnech kombinovat dle chuti. Jakmile se budete cítit lépe, návštěvy „oné místnosti“ nebudou už tak časté jako na začátku a stolice bude opět držet tvar, můžete pomalu začít přidávat i běžnou stravu. První týden ovšem vynechte kořeněná jídla, která mohou žaludek opět podráždit.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Relaxin

Reklama

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.