Mladá paní - lifestyle magazínReklama

Jak léčit atopický ekzém a jeho projevy

Atopický ekzém a jeho léčba
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Atopický ekzém či atopická dermatitida je chronické kožní onemocnění, které nejčastěji postihuje děti, ale není výjimkou ani u dospělých jedinců. Velmi často se atopický ekzém objeví už u miminka nebo v době dospívání. Jak začíná atopický ekzém, co na něj zabírá a jak léčit atopický ekzém si povíme v tomto článku.

Projevy atopického ekzému

Atopický ekzém je ve velké většině geneticky dané chronické onemocnění. Pokud v rodině trpíte na kožní choroby, je velmi pravděpodobné, že vaše děti problémy s kůží zdědí po vás. V podstatě se jedná o poruchu bariérové funkce kůže.

  • Poruchy hydratace
  • Větší sklon k zánětům kůže
  • Porucha obnovy kůže
  • Kožní infekce
  • Špatná obranyschopnost organismu

Atopický ekzém se projevuje zarudnutím pokožky a nepříjemným svěděním. Ačkoliv ekzém není možné vyléčit úplně, je důležité zavčas nastavit vhodnou léčbu pro zmírnění průběhu a zjistit, které spouštěče mají vliv na jeho výskyt.

 

Tip: Upřednostňujete alternativní medicínu? Přečtěte si také článek „Ekzémy a alergie z pohledu čínské medicíny“ a  podívejte se na video rozhovor s Jaroslavem Duškem a MUDr. Alexandrou Vosátkovou.

 

Spouštěče atopického ekzému

Možná jste se už setkali s tím, že vaše dítě trpí více atopickým ekzémem v létě než v zimě. Ovšem může to být i naopak. Spouštěče atopického ekzému jsou různé a u každého jedince jiné. Pojďme se na ně podívat detailněji.

  • Alergeny – roztoči, pyl, zvířecí chlupy, plísně
  • Látky dráždící pokožku – saponáty, gely, mýdla, aviváže, nevhodná kosmetika, bazénová chlorovaná voda
  • Potraviny – vejce, kravské mléko, ovoce, zelenina a další. Než ovšem zcela změníte jídelníček, poraďte se s lékařem. Děti potřebují vápník, kalorie i bílkoviny, proto buďte opatrní a samovolně bez konzultace s odborníky se do změn raději nepouštějte
  • Pocení – teplo – v letních dnech se může ekzém zhoršit
  • Oblečení – neprodyšné oblečení z umělých textilií není vhodné, ideální je savý materiál jako je např. bavlna, která nedráždí pokožku

Pokud řešíte atopický ekzém u miminka a zároveň kojíte, je velmi důležité poradit se s vaší obvodní lékařkou, jak dále postupovat.

Zdroj: Freepik.com

Jak léčit atopický ekzém

Léčba atopického ekzému není snadná a je potřeba se domluvit na vhodné léčebné metodě s odborníky. Pokud vaše dítě trpí lehčí variantou atopického ekzému, pak není nutné okamžitě nasazovat masti s kortikoidy, ale začít změkčovadly.

Změkčovadla

Změkčovadla jsou vhodná pro mírný průběh atopického ekzému. V lékárně vám poradí, která jsou pro daný stav nejvhodnější. Masti a změkčovadla se prodávají v různých variantách.

  • Masti na velmi suchou pokožku – dají se využít na atopický ekzém na rukou, ale i dalších částech těla
  • Krém na méně suchou pokožku – doporučit můžeme Caralotion – tělové mléko, které nedráždí pokožku, velmi dobře se roztírá a pomáhá při svědivých ekzémech.
  • Změkčovadlo

Změkčovadlo je vhodné používat i v případě, že na těle nepozorujete viditelné známky atopického ekzému. Pokud víte, že na něj dítě trpí, pak je vhodné i při vymizení potíží změkčovadlo dále používat. Ideální frekvence používání je 2x denně. Po koupeli je potřeba dosucha utřít pokožku a změkčovadlo či mast nanést na postižená místa.

Přírodní mýdla a koupele pro léčbu ekzémů

Pro péči o pokožku volte vždy přírodní mýdla a koupele, které ji nepodráždí a ekzém ještě nezhorší. Léčba atopického ekzému by měla být komplexní, tedy před namazáním mastmi by měla být pokožka čistá a ošetřená vhodným přírodním mýdlem či vhodnou koupelovou solí. V případě, že upřednostňujete mýdla, můžeme vám doporučit Artrin – přírodní tuhé mýdlo, které zvyšuje odolnost pokožky proti bakteriálním infekcím. Je ideální jako doplněk léčby atopického ekzému a dalších vlhkých ekzémů. Velmi dobře působí na suchou kůži, protože zvyšuje produkci potních žláz.

Při koupelích pak doporučujeme Biotermal koupelovou sůl, která obsahuje termální vody vřídla Podhájska. Působí příznivě při léčbě ekzémů, vyrážek a kožních onemocnění, a navíc harmonizuje celý energetický orgnismus.

Kortikosteroidy na atopický ekzém

Kortikosteroidy předepisuje dětský lékař na základě diagnózy a stavu atopické dermatitidy. Existuje několik tipů:

  • Velmi mírné (např. hydrocortison)
  • Mírné (např. betamethason-valerát)
  • Silné (např. vyšší dávka betamethason-valerátu a betamethason-diproprionátu)
  • Velmi silné (např. klobetasol-proprionát a diflucortolon-valterát)

Kortikosteroidy se používají v kombinaci se změkčovadlem. Nejprve je potřeba na postižená místa nanést změkčovadlo a počkat minimálně 30 minut než se vsákne do pokožky. Poté aplikujte kortikosteroidy. Doporučuje se nanášet je až 48 hodin po odeznění viditelného ekzému, aby se podchytil také zánět pod povrchem kůže.

Vedlejší účinky kortikosteroidů

Lékař vždy jako první předepisuje nejlehčí kortikosteroidy kvůli vedlejším účinkům, které mohou vyvolat.

  • Ztenčení kůže
  • Změna barvy kůže
  • Akné

Pro vhodnou léčbu je vždy nutné navštívit co nejdříve lékaře a poradit se s ním. Ačkoliv atopický ekzém není možné vyléčit nastálo, správnou léčbou zmírníte jeho průběh i jeho projevy.

Zdroj: https://www.nhs.uk/conditions/atopic-eczema/treatment/

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama