Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Jak důkladně vyčistit kuchyňské prkénko od bakterií a nečistot

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Kuchyňská prkénka jsou častým tématem nejen hospodyněk a jejich pověst z pohledu zdraví je dost nejistá. Co si budeme povídat, každé prkénko v kuchyni je vystaveno mnoha bakteriím, které se na něm mohou množit. Velmi záleží na tom, z jakého materiálu je vaše prkénko vyrobeno a jak kvalitní potraviny k vaření používáte. Dle názvu prkénko by mělo být vyrobeno ze dřeva, ale mnoho hospodyněk má doma i prkénka plastová. Jak je vyčistit, aby se na nich nedržely bakterie a který z těchto dvou materiálů je z pohledu zdraví vhodnější používat v kuchyni? V článku najdete všechny odpovědi.

Plastové vs. dřevěné prkénko

Dříve se využívala prakticky pouze dřevěná prkénka, než přišel „pokrok“ a na trhu se objevila i nabídka levnější varianty v plastovém pojetí. Už z tohoto pohledu je zřejmé, že pokud něco stojí méně, bude to také méně kvalitní. A přesně tak tomu je, pokud porovnáme z pohledu zdraví tyto dvě varianty kuchyňských prkének. Podle mnoha dohledatelných informací na internetu (např. zde) jednoznačně vyhrála dřevěná prkénka, naopak u plastových prkének bylo potvrzeno, že se na nich choroboplodné zárodky udrží mnohem déle. Jestliže i vy doma používáte plastové prkénko, doporučujeme ho vyměnit za přírodní dřevěné nebo využít postup níže na důkladné vyčištění a zbavení se všech nečistot.

Návod a inspirace, jak vyčistit důkladně kuchyňské prkénko od nečistot

Ať už se jedná o prkénko umělé nebo dřevěné, tento postup můžete využít na jakýkoliv povrch v kuchyni. Stačí postupovat krok po kroku podle návodu níže, a vaše prkénko bude zbaveno všech bakterií a nečistot.

Zdroj: Freepik.com

1) Krok – vyčistit a vydezinfikovat

V prvním kroku klasicky opláchněte prkénko a zbavte se všech zbytků jídla, následně namočte hadřík do octu a s ním očistěte přilepené zbytky jídla na prkénku. Připravte si 3 % peroxid vodíku a na celé prkénko ho nastříkejte (ideálně rozprašovačem) nebo použijte hadřík. Nechte takto pár minut působit.

2) Krok – odstraňte skvrny a eliminujte pachy

Jakmile je prkénko vydezinfikované, čeká vás odstranění skvrn a eliminování pachů. S těmi si velmi dobře poradí kuchyňská sůl. Stačí prkénko posypat a nechat několik hodin odležet. Sůl absorbuje pachy a prkénko bude připraveno pro další použití. Viditelné skvrny pak odstraníte jednoduše směsí soli a citronové šťávy. Nasypte směs na prkénko a houbičkou důkladně očistěte.

A je hotovo. Takto vydezinfikovaná a vyčištěná prkénka vám v kuchyni škodu neudělají a zdraví neohrozí.

Tip: Prohlédněte si i další rady a tipy pro zdravé bytí a žití.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama