Mladá paní - lifestyle magazínReklama

Jak cvičit s posilovací gumou doma?

Fotografie: Jak cvičit s posilovací gumou
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Jak cvičit s posilovací gumou doma? Cvičení je vhodné pro každého bez rozdílu věku. Je důležité z mnoha důvodů. Budete fit, nebudou vás tolik bolet záda, nohy, ale hlavně cvičení prospívá celému tělu a podporuje a utužuje zdraví. Jaké cviky volit a podle čeho se řídit při nákupu posilovací gumy? O tom všem bude tento článek.

Jak cvičit s posilovací gumou doma?

Mnohdy se cvičení bere jako takové novoroční předsevzetí, které se nakonec neustále odkládá. Jak cvičit s posilovací gumou doma, aby vás cvičení bavilo a abyste měli vůli vydržet?

Je vhodné si sestavit nějaký krátký tréninkový plán, který dá vašemu cvičení strukturu. Do formy se můžete dostat i díky cvičení s posilovací gumou, a nejen každodenním chozením do fitka. Všechny cviky je důležité zprvu provádět v krátkých intervalech a po více opakováních – uvádí se, že 20 vteřin po 3 sériích (opakováních) je takové nejvhodnější pro začátečníky.

Při tréninku nezapomeňte pravidelně dýchat a dodržovat pitný režim, protože to vám zajistí ty správné účinky cvičení s posilovací gumou doma.

4 cviky, které vás protáhnou

Odporovací posilovací gumy jsou ideální pomůckou pro cvičení doma, ale i ve fitku. Na dnešním trhu najdeme spoustu druhů, barev a provedení, a tak si můžeme vybrat, s jakou se nám bude cvičit nejlépe. Cviků s touto pomůckou je mnoho, ale zde si uvedeme ty nejzákladnější, které zvládne i začátečník.

1. Zakopávání:

Klekněte si na kolena a narovnejte záda. Ta nesmí být prohnutá ani do jedné strany. Nohy si dejte do takové polohy, aby byly kolmo na zem a špičku tlačte směrem ke kolenu. Nejprve se zvedá jedna noha, pak druhá. Snažte se soustředit na zapojení hýžďových svalů, které tímto cvikem nejvíce posilujete.

2. Dřep:

Gumu si upevněte tak, aby byla ve středu chodidel a zároveň tak, aby byla za vaší hlavou. Tím docílíte toho, že vás nic nebude nutit hlavu zaklánět a záda budou po celou dobu cviku narovnaná tak, jak mají být. Zpevněte nohy a zadek a udělejte dřep, jako by tam ani žádná guma nebyla. Nádech, když jdete dolů, výdech, když se vracíte zpět nahoru. Posílíte tím nejen nohy, ale zpevníte také zadeček.

3. Předpažování:

Tento cvik je velmi vhodný pro procvičení ramen. Postavte se a gumu upevněte pod svá chodidla. Nesmí vyklouznout, tudíž zvolte takový bod, aby se odtamtud nedostala (ideálně tedy střed). Ruce dejte vedle těla a začněte je vytahovat do úrovně ramen. Až budete v horním bodě, pár sekund udržte pozici, a pak ruce uvolňujte pomalu a kontrolovatelně zpět dolů.

4. Výpady:

Výpady jsou klasickým cvikem, který vám zpevní spodní část těla. Upevněte gumu mírně nad kolena a dejte se do podřepu. Levou nohou udělejte výpad vpřed tak, aby se pravé koleno skoro dotklo podlahy. Nesmí se dotknout úplně, musí zůstat mírně ve vzduchu. Stehno by mělo být rovnoběžné s podlahou a koleno by nemělo přepadávat směrem ke špičce nohy. Cvik zopakujte s druhou nohou.

Zdroj: Freepik.com

Pro koho je posilování s gumou vhodné?

Posilování s gumou je vhodné pro všechny, kteří si chtějí nějakým způsobem zpevnit tělo. Není pevně dáno, že tímto způsobem mohou cvičit pouze mladí, staří nebo muži. Pro někoho to nemusí být úplně šálek kávy, a tak je na každém, aby si cvičení s posilovací gumou vyzkoušel a sám pak uznal za vhodné, zda v tom pokračovat nebo raději přejít na jiný styl cvičení.

Jak vybrat tu nejlepší posilovací gumu?

Posilovací gumy máme rozděleny do takových 3 podkategorií, a to podle síly odporu. Většina setů, které se v obchodech prodávají, obsahuje 3 gumy a každá z nich má jinou sílu odporu. Ty nejlehčí jsou vhodné pro začátečníky, kteří musí nejprve v tomto cvičení najít techniku a s gumou se sžít.

Ty nejpevnější jsou určeny hlavně pro komplexnější cviky nohou a zad, tudíž je vhodné je volit až po tom, co si nějakým způsobem zvyknete na gumy nejlehčí a středně těžké.

Mnohdy ale i pokročilí využívají nejlehčí gumy (například pro poslední protažení) a nejdůležitější je nezapomenout na to, že každé cvičení chce následné protažení a uvolnění svalů!

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama