Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Intolerance laktózy: Jaké jsou příznaky a dieta?

Fotografie: Mléko
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

V čem se liší intolerance laktózy oproti alergii na kravské mléko? Jaké jsou příznaky a kdy je už potřeba zajít k lékaři? Laktózovou intolerancí v současné době trpí cca 10 % – 15 % populace. Co dělat a jak poznat, že mezi ně patříte?

Intolerance laktózy kravského mléka vs. alergie na kravské mléko

Mnoho lidí si myslí, že intolerance laktózy je to samé jako alergie na kravské mléko. Ale není tomu tak. Rozdíl je především v tom, že alergie na mléko se vyskytuje už u kojenců a do několika let většinou vymizí sama. Jedná se o alergii na bílkoviny obsažené v mléce na rozdíl od intolerance laktózy, kdy naše tělo nedokáže zpracovat mléčný cukr – laktózu.

Jaké jsou příznaky a projevy laktózové intolerance?

Jak tedy vzniká intolerance na laktózu a jaké jsou její projevy a příznaky? V lidském těle (konkrétně v tenkém střevě) se nachází enzym, který se nazývá laktáza. Úkolem tohoto enzymu je štěpit mléčný cukr – laktózu na jednoduché cukry (glukózu a galaktózu). Až do této chvíle je to vlastně v pořádku, jenže laktáza se v těle aktivně tvoří cca do 2-3 let.

Následně se produkce tohoto enzymu výrazně snižuje nebo se zcela zastaví a při pití kravského mléka není tělo schopno mléčný cukr zpracovat a rozložit. Ten následně zůstává ve střevech a začne se projevovat intolerance na laktózu křečemi, bolestmi břicha, průjmem a nadýmáním.

Zdroj: Freepik.com

Jak léčit intoleranci na laktózu

Doporučujeme při prvních příznacích zajít k lékaři a nechat si udělat test, zda se skutečně o intoleranci jedná. Pokud test vyjde pozitivně, je nutné v první řadě omezit konzumaci mléčných výrobků s vysokým obsahem laktózy. Ale není nutné se bát, že byste nesměli už nikdy pozřít sýr nebo jogurt.

V obchodech najdete kvalitní tvrdé sýry s nízkým obsahem laktózy, které by neměly nikomu uškodit. Zároveň je dobré vybírat např. jogurty obsahující zdravé bakterie, které se o zpracování laktózy v těle postarají. Velmi důležité je číst etiketu na výrobcích a vybrat si takové mléčné výrobky, které vám neuškodí.

Další možností je vyzkoušet rostlinná mléka, která se v dnešní době prodávají s mnoha příchutěmi i zcela bez příchutě. Vyberte si z top 6 nejzdravějších mlék (vyjma kravského) a změňte svůj jídelníček tak, aby v něm laktóza byla minimálně.

Na závěr přikládáme ještě tipy na zdravé recepty bez laktózy pro inspiraci.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama