Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Hubneme s ajurvédou

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Trápí vás nějaká ta kila navíc, která se snažíte zhubnout už dlouhou dobu a výsledek stále nikde? Zkuste to tentokrát jinak. Přizvěte si na pomoc ajurvédu a uvidíte, že to půjde jako po másle. Jak chápe ajurvéda nadváhu a obezitu a co doporučuje k jejich řešení?

Obezita sužuje především kaphu

Podle ajurvédy je obezita nejčastěji problémem dóši kapha. Lidé s převahou principu kapha mají sice odolnou trávicí soustavu, ale jejich tělo si s přemírou živin poradí těžko. Kromě dědičných faktorů se přidává i nezdravý životní styl, přemíra stresu nejen v práci a s tím spojené přejídání, popíjení alkoholu a samozřejmě také nedostatek pohybu, na který v nabitém denním plánu už nezbývá čas. U žen může nárůst tělesné hmotnosti negativně ovlivnit také užívání hormonální antikoncepce. Co na to všechno říká ajurvéda?

Beze změny jídelních návyků to nepůjde

Jestliže chcete zhubnout, bude potřeba se zaměřit na to, co jíte. Především již zmíněné kaphy by si měly dát pozor na častou konzumaci tučných a smažených jídel, sladkostí a mléčných výrobků, jako například sýrů, zmrzliny, smetany, ale také studených nápojů. Ani ty váš metabolismus totiž nepodpoří.

Co tedy jíst?

  • Ve svém jídelníčku se zaměřte především na luštěniny, saláty, rybu nebo drůbeží maso.
  • Místo studených nápojů pijte teplou vodu a bylinkové čaje.
  • Pro povzbuzení metabolismu si můžete dopřát také například zázvorový, mátový nebo skořicový čaj.

Za největší jídlo dne ajurvéda tradičně považuje oběd. Ten by měl být konzumován každý den přibližně ve stejnou dobu, ideálně okolo poledne. Právě v tento čas je totiž trávicí oheň nejsilnější a tělo si s přijatými živinami nejsnáze poradí. Pokud chcete zhubnout, omezte večeři. Ideálně si dopřejte pouze polévku. Snídani byste měli vynechat úplně a vyhnout se je potřeba také drobným pamlskům mezi hlavními jídly.

Co když přijde hlad?

Právě tzv. vlčí hlad je hlavním úskalím všech pokusů o hubnutí. Někdy zkrátka neodoláte a po týdnu hladovění vybílíte celou lednici. Na akutní pocit hladu skvěle pomůže voda. Ano, obyčejná voda. Ohřejte ji a rozpusťte v ní lžičku cukru. Můžete ještě zakápnout trochou citronové šťávy. Tento nápoj nejenže skvěle chutná, ale také vám pomůže zahnat hlad a nakopnout metabolismus.

Zdroj: Freepik.com

Pohyb zahrňte do denní rutiny

Pokud chcete zhubnout, pravidelný pohyb by se měl stát nedílnou součástí vašeho denního plánu. Nemusí přitom jít o nijak zvlášť namáhavé cvičení. Úplně postačí půlhodinová procházka. Můžete začít také běhat nebo jezdit na kole. Na hubnutí je výborná i jízda na kolečkových bruslích. Doporučujeme přidat i nějaký ten aerobní pohyb, který vám bude vyhovovat. Proložit ho můžete posilováním. Ani při něm ale není potřeba podávat vrcholné výkony, plně postačí, když spálíte nadbytečné kalorie.

Nečekejte zázraky na počkání

Velké úbytky na váze v průběhu krátkého období nikdy nevedou k trvalému úspěchu. Hmotnost se často opět vrátí nebo dokonce překročí původní hodnotu. Pokud zavedete výše zmíněná opatření, tedy změnu jídelníčku a zařazení pohybu, stačí k nim přidat už pouze trpělivost. A té mají kaphy dostatek. Úspěch se musí dostavit.

Pomozte si ajurvédskými bylinkami

Konkrétně hubnutí může usnadnit trojkombinace amalaki, harikati a bibhitaki, které se po staletí užívají v čajové směsi zvané triphala. Jde o jeden z nejvíce účinných prostředků pro pročištění trávicí soustavy i celého organismu.

Nápoj z trihpaly připravíte jednoduše.

  • Na 250 ml počítejte se zhruba polovinou čajové lžičky prášku.
  • Ten zalijte horkou vodou a nechte alespoň čtvrt hodiny louhovat.
  • Pije se teplý zhruba hodinu po večeři.

Pokud vám forma teplého nápoje nevyhovuje nebo nemáte čas si ho připravit, můžete triphalu konzumovat i ve formě kapslí. Nápoj je ale účinnější.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama