Tradiční čínská medicína má ve své pokladnici řadu bylin se širokým spektrem účinků na lidské zdraví. Patří mezi ně i kozinec blanitý neboli Huang Qi, ze kterého se používá hlavně kořen. Jaké jsou jeho účinky?
Co je astragalus?
Astragalus membranaceus, což je latinský název kozince blanitého, seženete nejčastěji ve formě žlutého jemného prášku. Ten pak přidáváte po špetkách do jídla nebo nápojů. Velmi pohodlné užívání nabízejí kapsle. Lze sehnat i tinkturu z tohoto kořene, kterému se často říká mléčnatý kořen, mléčný hrachor nebo kozinec čínský. Domovem této bylinky, která dorůstá výšky až 50 cm, je Čína. Velmi rozšířený je kozinec blanitý také v Japonsku či Mongolsku. Bylinku lze však pěstovat také u nás. Na pěstování je nenáročná a jako víceletá rostlina v pohodě přečká i naši zimu. Rostlinka má fialové květy, ale hlavní využívanou částí je její nažloutlý podlouhlý kořen. Ten lze zužitkovat i v kuchyni, hodí se například k rýži a drůbežímu masu. Své úplně nejčastější využití nachází v lidovém léčitelství. Tradiční čínská medicína na něj nedá dopustit už od začátku věků. Bylinka patří k nejsilnějším, které k léčení využívá.
Jaké látky obsahuje?
Astragalus obsahuje cenné aminokyseliny, řadu důležitých minerálů, steroly, polysacharidy, mastné kyseliny, flavonoidy, fenolické kyseliny, tritepeny, látky cholin, betain, kyselinu nikotinovou a další látky, které tuto bylinku předurčují k péči o lidské zdraví. Z doplňků, které obsahují látku astragalus, můžete vyzkoušet například Imunosan nebo Qi drink.
Použití kozince v tradiční čínské medicíně
Možná jste o této bylince doteď neslyšeli, ale jestli ji někdo skloňuje všemi pády, tak je to tradiční čínská medicína. Už mýtický čínský vládce Žlutý císař zařadil tuto rostlinu na seznam velmi důležitých léčivých bylin. Tradiční čínská medicína těží hlavně z účinků rostliny na imunitní systém. Moc dobře si je totiž vědoma, že podporuje celkovou vitalitu organismu. Je silným adaptogenem, to znamená, že zvyšuje odolnost organismu na stresové situace. Funguje jako životabudič, protože zlepšuje fyzický i duševní výkon. A to se v dnešní uspěchané době hodí.
Jaké jsou zdravotní benefity kozince blanitého?
Bylinka, respektive její kořen, má opravdu silný účinek, a proto se užívá pouze po špetkách. Vyhnout by se jí ale měli lidé s autoimunitním onemocněním, děti, těhotné a kojící ženy. Užívání přípravku nemusí být limitováno pouze na lidi. Pro posílení organismu se využívá také u zvířat, nejčastěji u koní.
- protože kořen Huang Qi napomáhá regeneraci buněk, užívají jeho extrakt pacienti po chemoterapii nebo radiologii, příznivě působí na pacienty s virem HIV
- kořen funguje jako silný adaptogen a posiluje odolnost organismu
- funguje jako silný antioxidant, a proto ho užívají ti, na které nadměrně působí stres
- příznivě působí na činnost cévní soustavy
- prospívá zdraví srdce
- udržuje normální hladinu krevního cukru
- vyrovnává krevní tlak
- podporuje správné vylučování odpadních látek
- příznivě působí na ledviny a močový měchýř
- podporuje pohyblivost spermií
- příznivě ovlivňuje pohyblivost kloubů
- přispívá k menstruačnímu komfortu
- zlepšuje metabolismus
Huang Qi může mít i na vás blahodárný vliv. Je jedním z mnoha pokladů čínské medicíny, kterými můžete posilovat své zdraví, a to buď preventivně, nebo při konkrétních zdravotních neduzích.