Očí si na druhém člověku všímáme zpravidla jako prvních. Ne nadarmo se říká oko – do duše okno. Někteří z nás mohou mít také každé oko jinak barevné. Tomuto jevu se říká heterochromie a způsobuje ji nedostatek či naopak přebytek pigmentu melaninu.
Co je heterochromie?
Název pochází z řeckých slov heteros (= jiný) a chromos (= barevný). Jedná se o jev, kdy množství pigmentu melaninu ovlivňuje barvu očních duhovek. Heterochromie je velmi vzácná. Pyšnit se jí mohou pouze 2 % osob v celé populaci. Vzniká nejen u lidí, ale také u zvířat (kočky, koně, psi), přičemž některá plemena psů jsou tímto jevem velmi dobře známá. Jako příklad můžeme uvést plemeno sibiřský husky, jedno oko má modré a druhé hnědé.
Druhy heterochromie
Heterochromii můžeme rozdělit na dva základní typy:
- Heterochromie iridis se vztahuje k jedné oční duhovce. Například polovina duhovky je modrá a druhá zelená.
- Druhým typem heterochromie je heterochromie iridium, při které má každá duhovka jinou barvu.
Jak heterochromie vzniká?
Nejčastěji je heterochromie vrozená, tudíž geneticky daná. V průběhu života může také vzniknout vlivem nemoci či poranění oka. Bylo prokázáno, že v některých výjimečných případech mohou heterochromii způsobit určité léky. Nejčastěji však získanou heterochromii způsobují různé syndromy a onemocnění oka, například glaukom, neuroblastom či melanom oka. Diagnózu heterochromie stanoví oční lékař.
Jak melanin ovlivňuje barvu očí
Pigment melaninu ovlivňuje i barvu vlasů a kůže. Jedná se o nejdůležitější pigment v lidském těle, neboť nás chrání před škodlivým slunečním zářením. Melanin vzniká z aminokyseliny tyrosin a tvoří se v melanocytech. Tyto buňky se nachází na různých místech lidského těla – ve vlasech, v epidermis, zorničkách a duhovkách, nadledvinách a močovém měchýři, ve slezině a v neposlední řadě také ve štítné žláze. Na vzniku heterochromie se melanin výrazně podílí. Její vznik podněcuje přebytek nebo naopak nedostatek melaninu.
Dá se heterochromie léčit?
Heterochromie nezpůsobuje sama o sobě žádné zdravotní komplikace. Pokud jejímu nositeli vadí z estetického hlediska, mohou být řešením kontaktní čočky.
Slavné osobnosti, které mají heterochromii
I mezi slavnými osobnostmi můžeme najít hned několik zástupců, kteří heterochromii mají.
Heterochromii iridium, tudíž každou duhovku jinou, měl například i Alexander Veliký. Z dnešních nositelů heterochromie iridium můžeme uvést herečky Kate Bosworth, Demi Moore, Milu Kunis a z českých osobností například herce Ondřeje Brzobohatého. Zpěvák David Bowie měl získanou heterochromii iridium, kterou si odnesl z vážného poranění oka způsobeného rvačkou.
Heterochromii iridis mají například Benedict Cumberbatch, Christopher Walken nebo Henry Cavill.
Vzácná různobarevnost očí, která má své zástupce i mezi slavnými osobnostmi, dnes není v žádném případě vnímána jako vada na kráse. Právě naopak, lidé tyto osoby považují i za mnohem více přitažlivé jedince.