Někdy není na škodu vyzkoušet exotické ovoce, které jste nikdy předtím nejedli. Jedním z nich může být granadilla, která je označovaná jako sladká mučenka. Má mnoho vitamínů a chuť podobnou angreštu.
Co je granadilla?
Granadilla je jen jedním z mnoha označení pro mučenku sladkou. Znát ji můžete i pod názvy golden maracuja, golden passionfruit, grenadia nebo sweet granadilla. Její latinský název je Passiflora ligularis. Granadilla je plodem mučenky, kterých existuje přes 500 druhů. Dosahuje velikosti asi osmi centimetrů a má žlutooranžovou barvu a kulatý nebo vejčitý tvar. Má hladkou lesklou slupku, která se nejí, protože je tvrdá. Při přípravě džemu však můžete granadillu použít celou, protože se slupka rozvaří.
Netypická je i dužina granadilly, která je šedá a rosolovitá a její nedílnou součástí jsou semena. Chuť granadilly je sladká, hodně aromatická a připomíná angrešt nebo černý rybíz. Granadilla roste na liánách mučenky a pěstuje se ve všech tropických a subtropických oblastech. Svůj původ má v Mexiku a Střední Americe.
Jaké látky obsahuje?
Granadilla je zajímavá nejen pro svůj vzhled a chuť, nýbrž i pro obsah vitamínů. Granadilla obsahuje cennou vlákninu a antioxidanty, najdete v ní velké množství provitaminu A, dále vitamíny B2, B3, B6, B9, vitamín C, K, fosfor, železo, draslík, hořčík, sodík, měď, zinek a vápník.
Jak působí na zdraví?
Díky tomu, že granadilla obsahuje cenné vitamíny, minerály a jiné látky, může její pravidelná konzumace příznivým směrem ovlivnit zdraví.
- cenné antioxidanty snižují působení volných radikálů na organismus a redukují účinky stresu
- granadilla se pyšní skvělými účinky na oči, a to díky obsahu provitaminu A
- je prevencí makulární degenerace
- její konzumace může předcházet šedému zákalu
- působí proti šerosleposti
- mučenka sladká podporuje správnou funkci membrán v těle
- díky obsahu vlákniny usnadňuje trávení a reguluje pohyb střev
- draslík v granadille snižuje vysoký krevní tlak
- granadilla také pomáhá rozšiřovat cévy, uvolňovat jejich napětí a zvyšovat průtok krve
- příznivě ovlivňuje zdraví celého kardiovaskulárního systému
- podporuje tvorbu červených krvinek
- stimuluje metabolickou činnost organismu
- zvyšuje hustotu a pevnost kostí
- může být prevencí osteoporózy
- granadilla může zlepšovat spánek, zmírňovat nervozitu a přispívat lepší náladě
Zdravé recepty z granadilly
Granadillu můžete libovolně zpracovávat, přesto ji budete nejčastěji konzumovat čerstvou. Můžete ji podélně rozkrojit a její obsah vyjíst slupkou. Dužina granadilly však může ozvláštnit i ovocné poháry, zmrzliny, letní koktejly a limonády.
Granadillový cheescake
Připravte si:
- 4 ks granadilly
- 200 gramů sušenek
- 100 gramů rozpuštěného másla
- 400 gramů sýru typu Philadelphia
- 200 ml smetany ke šlehání
- 100 gramů cukru
- 2 lžíce citrónové šťávy
- 2 lžíce želatiny
- horkou vodu
Nejprve ze všeho si připravte klasický podklad pro cheescake – rozdrťte sušenky, smíchejte s rozpuštěným máslem, natlačte do formy a dejte do ledničky vytuhnout.
Želatinu připravte podle návodu, a pak ji vmíchejte do směsi ze sýru, cukru a citrónové šťávy. Později do této směsi přidejte také granadillové pyré.
To připravíte jednoduše. Vyloupněte dužinu ze čtyř kusů ovoce, dejte ji do mixéru a rozmixujte na hladké pyré. To zapracujte do krému. Smetanový krém s granadillou rozprostřete na sušenkový základ a dejte vychladit do lednice nejlépe přes noc.
Osvěžující limonáda s mučenkou
Vyzkoušet můžete i osvěžující limonádu s mučenkou.
Na tu budete potřebovat:
- šťávu z jednoho nebo dvou citrónů
- dužinu ze dvou kusů granadilly
- vodu
- kostky ledu
Dužinu rozmixujte v mixéru, přidejte šťávu z citrónu a podle chuti nařeďte vodou. Přidejte led a ozdobte plátkem citrónu.