Gaslighting je anglický termín, jehož původ vzešel z divadelní hry z roku 1938, kde hlavní roli hraje Ingrid Bergmanová a Charles Boyer. V překladu by se název „Gaslight“ dal přeložit jako „plynová světla“ a celý film pojednává o vztahové manipulaci – tedy gaslightingu, citovém zneužívání a psychické manipulaci.
Co to je gaslighting
Jak jsme již napsali, gaslighting je formou psychické manipulace a citového zneužívání. Ve většině případů jsou této formě zneužívání vystavovány především ženy od svých protějšků. Gaslighter, jak se nazývá útočník, má za cíl jediné, zpochybnit zdravý rozum, vnímání reality a sebe samé oběti a učinit ji tak na sobě závislou – ať už v ohledu finančním, společenském či citovém. Nebo chce přebrat plnou kontrolu nad jejími pocity a vnímáním reality.
Jak poznat ve vztahu gaslighting
Gasligting je pro oběť velmi těžko identifikovatelný, ovšem následky mohou být tragické. Gasligter je osoba, která má plnou důvěru oběti, většinou je to manžel nebo partner, který je pozorný a na první pohled bez jediné chybičky. Tato forma manipulace přichází postupně a pomalu, aby oběť neměla tušení, že s ní dotyčný manipuluje.
Použijme příklad ze stejnojmenného filmu. Hlavní hrdinkou (Ingrid Bergmanová) je empatická a důvěřivá žena, která se zamiluje na první pohled do dokonalého muže. Nicméně tento muž má určité tajemství, které nechce, aby se žena dozvěděla. Proto začne svou ženu přesvědčovat o tom, že je psychicky nemocná. Ovšem nejen slovně, ale i vizuálně. Začne měnit intenzitu plynových světel v domě. V podstatě svou ženu přesvědčí o tom, že to, co vidí, se vlastně neděje a tím podkope její zdravý rozum a vnímání reality. Pokud vás tato forma psychického týrání zajímá více, rozhodně doporučujeme se na tento film podívat.
Hlavní projevy gaslightingu
- Častá změna názoru podle toho, co se v tu danou chvíli manipulátorovi hodí
- Zesměšňování, podkopávání sebeúcty rádoby vtipy, které ovšem oběť vnímá jako znevažování její osoby
- Snižování zásluh oběti, snižování schopností oběti a tím i její důstojnosti
- Střídání ignorace oběti a pozornosti tak, aby oběť nabyla dojmu, že si zaslouží méně pozornosti
- Lhaní bez známek nervozity, jako kdyby lež byla pravda – uvede oběť do zmatení a nejistoty
- Popírání faktů – manipulátor jeden den řekne, že si koupíte psa a druhý den popře, že vám něco takového slíbil a tvrdí, že chyba je u oběti, která si vymýšlí a nepamatuje si fakta
- Zatajování důležitých informací před obětí
- Podrývání autority oběti např. u dětí
Pokud bychom to popsali na konkrétním vztahu, dá se říct, že pachatel je v první fázi velmi milý, příjemný a působí důvěryhodně. Je pozorný a snaží se za každou cenu získat důvěru své oběti. Jakmile zjistí, že mu oběť bezmezně důvěřuje, velmi pomalu začne s manipulací, kterou může být změna názoru, podrývání autority, porušování základních pravidel ve vztahu a lhaní, které ovšem pachatel prezentuje jako pravdu.
Jednoduchý příklad, muž začne podvádět ženu. Oběť vidí na vlastní oči, že flirtuje s jinou ženou – kolegyní z práce. Hlasitě se spolu smějí, chodí na večeře, muž se vrací pozdě v noci domů nebo až k ránu, nicméně on to popisuje jako standardní pracovní činnost a oběti tvrdí, že je psychicky labilní. Takto to může pokračovat i velmi dlouho, třeba i roky.
Útočník využívající gaslighting střídá ve vztahu období ignorace oběti, a naopak období pozornosti. Podváděná žena je zmatená a netuší co je a co není pravda. Připadá si frustrovaná, méněcenná, ztrácí pocit pevné půdy pod nohama, a především přestává věřit sama sobě. Bohužel, pokud se oběť včas nevzepře, je velké riziko, že skutečně skončí na psychiatrii v rukou odborníků.
Jak se psychické manipulaci a citovému zneužívání bránit
Věřte svým pocitům a buďte sebevědomí. Ačkoliv je to velmi těžké, a především v případě, že se jedná o člověka, který je vám nejblíže, jediná obrana je včas rozpoznat manipulaci a z takového vztahu odejít co nejdříve.
Nenechte útočníka, aby vás odříznul od vašeho okolí. Jakmile zůstanete sami, ztratíte přehled o tom, co je správné a co nikoliv. Tito lidé si vybírají především ženy, které jsou empatické, důvěřivé a s nízkým sebevědomím. Ovšem i lidé s vysokým sebevědomím se mohou stát obětí.
Poznámky či nahrávání rozhovorů s útočníkem
Pokud již v takovém vztahu jste a máte podezření z psychické manipulace, pak je nejjednodušší začít si dělat poznámky o tom, co jste kdy řekli nebo si rozhovory nahrávat. Následně budete mít důkaz o tom, že vy jste v pořádku a díky tomu zesílí váš pocit jistoty v samu sebe a budete schopny správně vyhodnotit situaci.
Neútočte, nehádejte se, neobhajujte se
Pokud vás útočník dostane do situace, kdy s ním nebudete souhlasit, ovšem on bude stále tvrdit, že jeho pravda je ta správná a vy si vymýšlíte, nehádejte se s ním, neobhajujte se a neútočte na něj. Zvládnout gaslighting je velmi náročné, protože útočník vás tímto bude chtít dostat do stavu, kdy vy musíte uznat vlastní chybu, aniž byste cokoliv špatného udělali.
Bude s vámi zacházet tak, aby vás svými výroky přinutil uznat, že vy nejste v pořádku a máte psychické problémy. Jednoduše s vámi bude dál manipulovat, abyste sama uznala, že potřebujete odbornou pomoc. Nezapomínejte, že on se nikdy nevzdá, a když nebude po jeho, přijde ignorace vaší osoby a třeba i týdny ticha a střídajících se výčitek.
Přátelé a rodina
Ačkoliv je těžké svěřit se s něčím, čím si nejste sami jisti, že se vlastně děje, zkuste přátelům či rodině popsat, co se u vás děje a získat jejich názor na danou situaci. To vám pomůže opět získat jistotu, že vy nejste blázen. Útočník většinou není člověk, který by měl kolem sebe spoustu přátel, naopak. Dokonce se ze začátku může tvářit jako oběť a na základě toho si vás získat. Plánujte společné výlety s rodinou a přáteli. Gaslighter bude spíše proti tomu.
Nechce přece být usvědčen třetí osobou. Trvejte na svém a při rodinných výletech zkuste nahodit takové téma, kde vám bude muset útočník něco slíbit. To uslyší i třetí osoba, která v případě, že to později útočník opět popře, potvrdí vaši pravdu. Vy opět získáte jistotu i důkaz o jeho manipulaci.
Pokud se této formě psychického násilí nezačnete bránit včas a ve vztahu budete setrvávat dlouhá léta, vaše sebevědomí bude stále nižší a nižší. Váš život přestane ztrácet smysl. Ztrátou vlastní jistoty a sebevědomí se můžete dostat do finančních problémů, např. ztráta práce, hledání nové, finanční problémy a díky tomu se stanete na útočníkovi závislé. Útoky se budou i nadále stupňovat. Jediná možnost, jak se zachránit, je z takového vztahu odejít dřív, než bude pozdě.
Zdroj: (wikipedie)