Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Erythritol aneb zdravější alternativa cukru

Fotografie: Erythritol
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Erythritol je zdravá alternativa cukru. Chutná jako cukr a také tak vypadá, ale na rozdíl od běžného cukru nezpůsobuje zubní kaz a ani nepředstavuje kalorie navíc. Jak moc je používání erythritolu bezpečné a kde všude ho můžete použít?

Co je erythritol a jaké je jeho složení?

Erythritol zní jako děsivá kombinace chemických složek, opak je však pravdou. Jedná se o alkoholový cukr, který se vyrábí nejčastěji z pšenice nebo kukuřičného škrobu přirozenou fermentací glukózy. Potom prochází filtrací, krystalizací a sušením. Výsledkem je cukr, který chutná i vypadá jako cukr, na rozdíl od běžného cukru má nula kalorií, nemá žádný glykemický index, a protože ani nezvyšuje hladinu krevního cukru, je oblíbenou variantou pro diabetiky, a nejen pro ně.

Erythritol, který se přirozeně vyskytuje například v hruškách, melounech nebo v hroznu a který obsahuje pouze 0,2 kcal/g, se v těle chová úplně jinak než klasický cukr. Přitom chutná a vypadá velmi podobně. Někomu by možná mohla vadit jemná speciální příchuť cukru, která se od toho normálního trochu liší.

Klíčem k tomu, že lze obyčejný cukr nahrazovat erythritolem, který zachová sladkou chuť v našich ústech, aniž by kazil zuby nebo se po něm přibíralo, je fakt, že je organismem špatně metabolizován a až 90 % odchází z těla močí v nezměněné podobě.

Proč používat erythritol:

  • je bez zápachu
  • v ústech působí chladivě
  • chutná i vypadá jako cukr
  • v těle se neproměňuje na energii
  • zabraňuje růstu bakterií v dutině ústní, což znamená, že nekazí zuby
  • přirozeně se kromě melounů vyskytuje například v pivu nebo v saké
Zdroj: Freepik.com

Pro koho je určena tato alternativa cukru

Díky tomu, že nezvyšuje hladinu cukru v krvi a nepřibírá se po něm, nachází tato alternativa cukru široké uplatnění nejen u diabetiků a lidí, kteří zrovna hubnou, ale u všech, kteří milují sladkou chuť nebo z nějakého důvodu chtějí nebo musí cukr omezit.

Erythritol je vhodný pro diabetiky prvního i druhého stupně, kteří ho mohou konzumovat bez obav z toho, že jeho konzumace zvýší hladinu cukru v krvi. Díky jeho složení diabetici nemusí erythritol započítávat do svého příjmu, protože si mohou být jisti, že hladinu jejich cukru nijak neovlivňuje.

Kromě diabetiků využijí erythritol také lidé, kteří rádi pečují o svůj chrup a ví, že krásné zuby a cukr nejdou dohromady. Při požití běžného cukru nebo sladkých věcí v ústech dochází ke zvýšení zánětlivého prostředí, což vede k tvorbě zubního kazu. Na rozdíl od toho nemá erythritol na tvorbu zubního kazu žádný vliv, protože v ústní dutině svým složením nepodporuje zánětlivé prostředí.

Erythritol využijí dále lidé, kteří hubnou. Díky této alternativě k běžnému cukru, která je (co se složení týče) dokonce lepší než řada umělých běžně dostupných sladidel, mohou lépe kontrolovat svou váhu, aniž by byli frustrovaní z nedostatku sladké chuti.

Erythritol a hubnutí

Erythritol je zázrakem na poli hubnutí. Umožňuje totiž hřešit, aniž by to mělo následky. I proto je běžnou součástí nabídky zdravé výživy. Přidávat cukr můžete třeba do pečení, kde se postará o sladkou chuť vašich dezertů, aniž by je kaloricky pozvedl. Erythritol je vhodný u nejrůznějších diet, kdy je záměrem omezit počet přijatých kalorií. Může být pomocnou berličkou pro ty, kteří jsou na sladkém závislí a potřebují to odbourat.

Je konzumace bezpečná

A tady se nám nabízí otázka, zda je konzumace erythritolu bezpečná. Odpovědět na ni naštěstí můžeme, že ano. Komplikace mohou nastat jedině při jeho nadměrné spotřebě. Ta může způsobit průjem. Toto tvrzení však platí pro opravdu velké dávky erythritolu. Nevýhodou této alternativy je také to, že ve vás může časem podnítit větší chuť na sladké. Ve víře, že nekonzumujete žádné kalorie a že tento cukr nekazí zuby, ho můžete začít konzumovat více než je zdrávo. Což vám ve finále v boji se závislostí na cukru nijak nepomůže.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama