Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Epsomská sůl a její využití v oblasti zdraví a krásy

Fotografie: Epsomská sůl
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Epsomská sůl je přirozeně se vyskytující heptahydrát síranu hořečnatého s řadou účinků na organismus. Proč by ve vaší domácnosti neměla epsomská sůl chybět a k čemu jinému než k péči o pokožku ji lze ještě použít?

Co je epsomská sůl?

Epsomská sůl je dobře rozpustná, bezbarvá minerální sůl s obsahem síranu hořečnatého, která se získává těžbou. Oblíbená a v domácnosti hodně používaná je hlavně kvůli svým účinkům na organismus. I přesto, že je možné využít její projímavé schopnosti, ve většině případů výrobci doporučují pouze její zevní použití. Vnitřní používání se nedoporučuje hlavně z toho důvodu, že laik není schopen určit bezpečnou dávku epsomské soli. Epsomská sůl se tedy nejčastěji využívá jako koupelová sůl nebo peeling. Funguje tak, že skrze pokožku tělu dodává minerální látky, které tělo zbavují napětí a únavy.

Znáte historii epsomské soli?

Označení epsomská nese sůl podle místa, na kterém byla na počátku 17. století poprvé objevena. Jedná se o anglické městečko Epsom, ve kterém žil pastevec krav Henry Wicker. Ten na cestě z pastvy narazil na tůň s vodou, ze které se jeho zvířata odmítala napít. Neváhal ji ochutnat a zjistil, že chutná velmi hořce a žízeň nejspíš nezažene. Ale díky tomu, že byl tento pastevec velice vnímavý, mohli místní i lidé z dalších měst čerpat z výhod epsomské soli po další stovky let. Hendry Wicker si totiž všiml, že rány jeho zvířat, která se brodila v těchto hořečnatých tůních, se hojí mnohem rychleji. Toto zjištění vedlo k dalšímu zkoumání epsomské soli, což vedlo k objevení jejích výhod. Lidé v Epsomu i z jiných částí světa, kteří do tohoto později už lázeňského města přijížděli, využívali síran hořečnatý k léčbě stavů únavy, uvolnění napjatých svalů, léčbě dny i zácpy. Z Epsomu se tedy stalo vyhlášené lázeňské město a zázračná léčivá sůl se popíjela nebo tvořila hlavní přísadu uvolňujících koupelí. Když potom místní přírodní zdroje síranu hořečnatého přivedly lidi k myšlence sůl vyrábět za účelem podnikání, studny v Epsomu vyschly, město ztratilo své lázeňské návštěvníky a upadlo v zapomnění. Už se o něm psalo pouze jako o místu, kde byla vůbec poprvé objevena zázračná epsomská sůl.

Jaké je využití epsomské soli?

Epsomská sůl má četné využití v domácnosti. Pořád ale zůstaňme raději u jejího zevního využití. Už jsme zde zmínili, že síran hořečnatý, kterým epsomská sůl je, působí proti zácpě, protože zvyšuje obsah vody ve střevech a čistí střeva od odpadních látek. Funguje jako zaručené projímadlo, kdy už hodinu po jejím vnitřním použití způsobuje vodnatou stolici. Toto přirozené projímadlo doporučováno pouze na vlastní nebezpečí, protože laik nemůže rozeznat správnou míru potřebné a pro tělo ještě bezpečné dávky. Vyšší dávky mohou škodit zdraví, a to je i důvod, proč výrobci doporučení na vnitřní využití epsomské soli na jejím obalu neuvádějí. Epsomskou sůl však můžete použít i jinak.

Zdroj: Freepik.com

Epsomská sůl vytvoří dokonalou relaxační koupel

Rozpuštění ve vaně plné horké vody patří k nejčastějšímu využití epsomské soli. Lze ji tedy použít jako blahodárnou koupelovou sůl, která má řadu účinků:

 • přes kůži dodává tělu potřebný hořčík
 • detoxikuje tělo
 • zbavuje ho únavy
 • uvolňuje svalové napětí
 • zmírňuje migrény i obyčejné bolesti hlavy
 • zvláčňuje pokožku a připravuje ji na další péči
 • uklidňuje organismus
 • zbavuje tělo bolestí

Pro přípravu detoxikační koupele stačí ve vaně rozpustit šálek epsomské soli. Tu můžete doplnit o éterické oleje, které koupeli dodají vůni a navodí relaxační atmosféru.

Epsomská sůl dokáže lépe odstranit třísky

Možná jste se o epsomské soli nedočetli, že pomáhá s odstraněním třísek. Pokud tedy pracujete se dřevem a třísky jsou u vás běžné, může vám s jejich odstraněním pomoci roztok vody a epsomské soli. Rozpusťte třetinu šálku v šálku horké vody. Na deset minut do vody část vaší kůže s třískou ponořte, a pak úlomek opatrně vyjměte pinzetou.

Epsomská sůl jako skvělý peeling na pleť, celé tělo i nohy

Z epsomské soli si můžete vytvořit přirozený peeling, který vaše tělo účinně zbaví odumřelých částeček kůže. Zároveň dodá pokožce důležité minerály a bude zdravější a pružnější. Epsomskou sůl můžete dále používat jako:

 • péči na vlasy, kdy si ze soli vytvoříte přírodní sprej na výživu vlasů
 • vlasovou masku
 • přírodní hnojivo pro vaše rostliny, kdy jedna lžíce na jednu rostlinu rajčat nebo paprik pomůže jejich růstu
 • účinný čistič spár
 • úlevné mazání po bodnutí hmyzem
 • sprej na sluníčkem popálenou kůži
 • odpuzovač slimáků na vaší zahradě
 • hnojivo pro krásné růže
 • uklidňující koupel pro děti před spaním, která jim pomůže lépe usnout

Zdroje:

https://www.apartmenttherapy.com/a-brief-history-of-epsom-salt-242655

https://wellnessmama.com/natural-home/epsom-salt/

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama