Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Dukanova dieta a jídelníček na týden

Fotografie: Kuře s citrónem
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Dukanova dieta je stravovací plán s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem sacharidů. Tato dieta vychází z toho, jak se mohli stravovat lovci a sběrači. Zahrnuje 100 potravin a všechny jsou buď bílkoviny, nebo zelenina. Člověk může jíst, kolik chce, pokud jí pouze těchto 100 potravin.

Tato dieta může přispět ke snížení hmotnosti, ale výzkumy ji spojují s možnými zdravotními komplikacemi, včetně onemocnění ledvin a jater. Také nemusí poskytovat celou škálu živin, které tělo potřebuje. Tento článek přináší základní informace o této dietě, včetně ukázkového týdenního jídelníčku. Níže si můžete přečíst vzorový jídelníček z „attack“ fáze této diety.

Jídelníček na týden

Připravte si jídelníček na celý týden a vyzkoušejte Dukanovu dietu na vlastní tělo.

Den Menu
Pondělí Snídaně: Cottage cheese a grilovaná kuřecí prsa
Oběd: Vejce a uzený losos
Večeře: Karbanátky z mletého hovězího
Úterý Snídaně: Palačinky s jogurtem
Oběd: Polévka a krevety
Večeře: Kuřecí maso s houbami
Středa Snídaně: Krémový sýr a krůtí šunka
Oběd: Kuřecí nugetky
Večeře: Vanilková ovesná kaše
Čtvrtek Snídaně: Míchaná vajíčka a sýr
Oběd: Kuřecí kari
Večeře: Lososová polévka
Pátek Snídaně: Jogurt s ovesnými otrubami
Oběd: Ryba s bylinkami
Večeře: Hovězí steak s pepřem
Sobota Snídaně: Omeleta
Oběd: Grilovaná kuřecí stehna
Večeře: Palačinky z ovesných otrub
Neděle Snídaně: Vařená vajíčka se šunkou
Oběd: Uzený losos
Večeře: Grilované kuře

Ideální dieta?

Ačkoliv se tato dieta zdá na první pohled ideální, zejména kvůli používání nezpracovaných potravin a slibovanému úbytku hmotnosti, kromě výhod s sebou přináší i řadu rizik a nevýhod.

Zdroj: Freepik.com

Plusy:

  • Potraviny s vysokým obsahem tuku: Dieta podporuje živočišné i rostlinné tuky včetně másla, ryb, olivového a slunečnicového oleje. Ty obsahují vitamíny, polyfenoly, polynenasycené tuky, které jsou považovány za zdravé pro srdce.
  • Sytá jídla: Nezapomeňte, že Dukanova dieta prosazuje, že můžete jíst tolik předepsaných potravin, kolik chcete.

Mínusy:

  • Úbytek hmotnosti ve vodě: Počáteční hmotnost, kterou ztratíte, bude tvořit hlavně voda. Jedná se o dočasný stav, kila se pravděpodobně vrátí, až dietu ukončíte.
  • Chybějící klíčové živiny: V první fázi není povolena žádná zelenina a teprve ve třetí fázi můžete jíst ovoce (opět pouze vybrané). To znamená, že vašemu tělu budou chybět důležité minerály a živiny, které jsou potřebné pro jeho správné fungování.
  • Negativní vedlejší účinky: Dieta může vést ke změnám nálad, bolestem hlavy a návalům hladu, stejně tak ke špatnému dechu a zácpě.
  • Nevhodné pro osoby s určitými onemocněními: Je důležité, aby se všichni, kteří mají problémy s ledvinami a játry, před zahájením léčby poradili s lékařem.
  • Zvýšené riziko vzniku močových kamenů: Ketogenní diety jako Dukan mohou způsobovat močové kameny.
  • Drahé: Dukanova dieta obsahuje velké množství bílkovin, jako je libové maso a ryby, které mohou být často drahé a během týdenního nákupu se mohou prodražit.
  • Nudná: Dieta může být považovaná za poněkud monotónní. Jíst tolik, kolik chcete, nemusí být po kuřeti a brokolici na páře tak uspokojivé.
  • Těžko se to dodržuje: Pokud máte nabitý program, děti, o které se musíte starat, a nabitý společenský život, může být dodržování přísných pravidel problematické.

Zdroje:

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama