Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Duben je podle čínské medicíny měsícem jater, pečujte o ně a dopřejte si jarní očistu

Fotografie: Mladá žena jí salát s polníčkem
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Příroda se po zimě naplno probouzí a všechno je v rozpuku. Podle tradiční čínské medicíny patří čtvrtý měsíc v roce játrům. Ta jsou hlavním orgánem látkové výměny a metabolismu, a proto ovlivňují i všechny další tělesné orgány. Když odlehčíte játrům, odlehčíte zároveň celému organismu. Jak tedy postupovat, aby očista jater přinesla ty nejlepší výsledky?

Proč jsou játra tak důležitá?

Játra jsou detoxikačním orgánem těla, je to taková chemická továrna anebo filtr. Procesy v organismu se neobejdou bez jejich vlivu, proto se vyplatí udržovat svá játra v dobré kondici. Skladují krev, ukládají vitamíny rozpustné v tucích (A, D, E, K), pomáhají trávit tuk a postupně do krve uvolňují cukr. Ovlivňují také svaly a šlachy a jejich stav se odráží i na stavu a vzhledu nehtů.

Jak se oslabení jater projevuje?

Játra jsou úzce provázaná se žlučníkem. Jejich stav odráží stav žlučníku, a pokud dobře fungují, funguje dobře i náš žlučník, a naopak. Játra samotná nebolí a jejich oslabení se projevuje různými způsoby pozvolna a nenápadně. Může to být například pálení žáhy, problémy se zažíváním, zvýšená hladina cholesterolu, svalová únava nebo rýhování na nehtech. Může se také zhoršovat zrak a zvětšovat citlivost na světlo. V břišní oblasti se také ve větší míře ukládá tuk.

Jak činnost jater posílit?

Naprosto zásadní je játra nepřetěžovat. Neprospěje jim ani nadbytek stravy, ani duševní nerovnováha a stres. Začlenit můžete i pohybové aktivity – ale jen takové, které vás nevyčerpají, naopak vám spíše dobijí baterky.

Buďte na čerstvém vzduchu a podle své kondice volte rychlejší procházky, běh nebo jízdu na kole. Duševní zdraví vylepší nejen sluníčko, ale i masáž nebo různá protahovací a jógová cvičení.

Z potravin zařaďte ty s kyselou chutí a doplňte je hořkými. Zařazujte syrovou potravu nebo blanšírovanou – tak, aby si potraviny zachovaly co nejvíce vitamínů a minerálů. Zařazujte zelené potraviny jako je chlorela či spirulina do svého jídelníčku, ale i takové, které si můžete už teď nasbírat na zahrádce nebo v přírodě.

Zdroj: Freepik.com

Očista jater s pomocí potravin, které jsou vhodné?

Východní medicína také doporučuje konzumovat játra samotná – králičí, vepřová, telecí, kuřecí nebo kachní. Ideálně je kupte z ekologického chovu.

S posílením jater dále pomáhají například tyto potraviny:

  • luštěniny – naklíčené mungo fazole
  • obiloviny – bulgur, kuskus, pohanka, proso, pšenice, rýže, špalda
  • sladkovodní ryby
  • zelenina – artyčoky, bílá řepa, celer, cibule, česnek, fenykl, chřest, kedlubna, kysané zelí, mrkev, pórek, ředkvičky, všechny druhy zelených salátů, zelený hrášek
  • ovoce – citróny, jablka a hrušky se žlutým nebo červeným zbarvením, višně
  • zakysané mléčné výrobky
  • koření – hřebíček, kurkuma, nové koření
  • zdravé tuky – dýňová semínka, olivový olej, rýžový olej, sezamový olej

A pokud chcete svým játrům opravdu prospět, vyhněte se především konzumaci alkoholu a vyzkoušejte bylinné extrakty a čaje, které játra pročistí a vy se budete cítit fit a plní energie.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama