Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Druhy kolagenu přehledně a tipy na doplňky stravy pro vegany

Fotografie: Kolagen
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Kolagen typu 1, 2, 3 atd. Čert aby se v tom vyznal. Jaký kolagen zvolit na pleť a vlasy a který je nejlepší? Nejlepší kolagen je v podstatě ten, který zacílí nejlépe na část těla, které chybí nejvíce. Pokud si koupíte kolagen na klouby a chcete zpevnit pleť, zřejmě budete zklamaní.

Připravili jsme proto pro vás přehled nejvíce prodávaných typů kolagenu, které najdete jak na českém, tak i zahraničním trhu a tipy na doplňky stravy pro vegany.

Druhy kolagenu a kdy po nich sáhnout

Existuje více než 28 druhů kolagenu, ale pouze pět z nich se považuje za ty nejběžnější. Jedná se o kolagen typu I, II, III, V a X. V tomto článku si je projdeme a detailně představíme jeden po druhém. Na konci už budete vědět, který v případě potřeby zakoupit a udržet si nejen zdravý vzhled pleti, ale celého těla. Kolagen si tělo vytváří do určitého věku samo ze zdravých potravin a vitamínů v nich obsažených. Ale čím více stárneme, tím méně kolagenu si tělo vytváří. Ovlivňuje to pevnost pokožky, kvalitu vlasů, nehtů či kloubů. V dnešní době ovšem není už problém najít doplňky stravy s konkrétním typem kolagenu, který je určený pro konkrétní partie, které začínají ztrácet přirozenou pružnost a vitalitu.

Kolagen I. typu pro pevnou pokožku i zdravé vlasy

Ztrácí vaše pokožka pevnost a už není tak krásná a zářivá jako před lety? Pak právě pro vás je vhodný doplněk stravy s kolagenem typu I. či 1. Je to nejsilnější a nejlepší kolagen na pleť, který vůbec existuje. Pleť či pokožka by jednoduše bez tohoto kolagenu nemohla být pevná a zdravá. U seniorů je úbytek viditelný nejlépe. Zhoršuje se nejen pružnost, ale úbytek má vliv i na tón pleti a její zdravý vzhled. Kolagen typu I. se prodává jako doplněk stravy v prášku či kapslích, ale najdete ho také v tekuté formě. Jeho doplňování (především po třicítce) vám pomůže nejen zpevnit pokožku, ale dopomůže i ke krásným a zdravým vlasům. Doporučit můžeme kolagen drink Qi Kolagen, který je vhodný pro vegany. Obsahuje bioaktivní mořský kolagen I. a II. typu doplněný o ajurvédský bylinný komplex a přírodní vitamín C z extraktu aceroly. Existuje ovšem i rybí, hovězí či prasečí kolagen.

Kolagen II. typu pro zdravé klouby

Tento druh kolagenu chrání vaše chrupavky a jedná se o hlavní typ, který se v chrupavce nachází. Chrupavku najdete v kloubech, nosu, průduškách, uších atd. Kolagen typu II. pomáhá chrupavku tvořit a díky tomu udržovat klouby zdravé i v seniorním věku. Ve velké míře na trhu najdete kuřecí kolagen, ale i hovězí nebo vepřový. Pro vegany a vegetariány se pak nabízí rostlinné doplňky stravy s tímto druhem kolagenu, ale samozřejmě i neveganům nic nebrání zapojit je do jídelníčku. Doporučit opět můžeme Qi kolagen, který je vhodný pro vegany i vegetariány. Prášek stačí rozpustit ve vlažné vodě a promíchat. Pro silnější účinek se doporučuje pít 2x denně večer a ráno.

Zdroj: Freepik.com

Kolagen III. typu pro zdravé kosti

Třetí typ kolagenu se nachází nejčastěji v chrupavce, kostní dřeni a pojivové tkáni. V podstatě je stejně jako dvojka ideálním parťákem s prvním typem kolagenu. Doplňky stravy s tímto typem kolagenu se nejčastěji prodávají právě v kombinaci s jedničkou, ovšem většinou v živočišné formě, tedy hovězí, vepřový a rybí.

Kolagen typy V. a X.

Tyto dva typy kolagenu jsou v našem těle obsaženy v menším množství. Většinou doplňují (stejně jako typ dva) kolagen č. 1. Pomáhají udržovat chrupavku i zdraví vlasů. Kolagen V. navíc funguje při vytváření buněk placenty těhotných žen. Kolagen X. se nachází nejčastěji v membráně vaječných skořápek a jedná se o účinný typ, který pomáhá udržovat chrupavku, kosti, vlasy i nehty zdravé a krásné.

Náš tip: Pokud upřednostňujete rostlinou stravu a doplňky pro vegany, v našem e-shopu Klub Energy Tábor najdete nejen Qi kolagen, o kterém jsme již psali, ale i další bylinné produkty, zelené potraviny, přírodní kosmetiku a krémy, mýdla a koupele, které jsou vhodné přímo pro vás.

Zdroj: zde

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama