Ženy, kterým záleží na svěžím vzhledu pleti, nedají dopustit na peeling. Ten odstraňuje odumřelé kožní buňky a pokožku prokrvuje. Díky tomu je pokožka projasněná a působí jemnějším dojmem. Věděli jste, že pro peeling nemusíte jenom do drogerie? Připravili jsme pro vás 10 ingrediencí, které určitě máte doma v kuchyni a můžete si z nich domácí přírodní peeling vyrobit.
Mletá meruňková jádra
Proč určitě nevyhazovat pecky z meruněk? Protože obsahují cenná meruňková jádra. Ty lze konzumovat vnitřně, ale pouze v malém množství. Vyšší dávka může být toxická. V tomto případě ale jádra použijete zevně. Namletá meruňková jádra mají exfoliační účinek. Použít je můžete samostatně nebo v kombinaci s dalšími látkami, které se často přidávají do domácích peelingů. Smíchat je můžete například s kokosovým olejem.
Kávový lógr
Už jste slyšeli o využití kávové sedliny do kompostu? A víte, že to není ani zdaleka jediný způsob, jak kávovou sedlinu využít? Použít ji můžete i do peelingu. V tomto případě se ale ujistěte, že používáte vždy čerstvou kávovou sedlinu, ne kolečka utlačené kávy, která v kávovaru jsou nějakou dobu. Kávový peeling lze použít na pleť i celé tělo. Káva umí zjemnit pokožku a vyrovnává tón pleti. Samotná vůně kávy má povzbuzující účinek.
Cukr
Cukrové peelingy jsou oblíbenou položkou v regálech drogerie. Přitom si je můžete za zlomek ceny vyrobit doma. Není totiž žádným tajemstvím, že jejich hlavní ingrediencí je cukr. Použít můžete klasický krystalový cukr, ale využít můžete i třtinový. K této hlavní ingredienci pak stačí přidat olej (kokosový, olivový, mandlový), bylinky (třeba levanduli), vonný esenciální olej a popřípadě další látky. Stejně jako ostatní peelingy, i ten cukrový obrušuje svrchní vrstvu kůže, čímž ji oživuje a pomáhá jí lépe přijímat živiny z následné péče. Cukrový peeling vyhlazuje a změkčuje pleť.
Sůl
Pro dobře fungující peeling nemusíte chodit daleko. Sůl je totiž součástí každé kuchyně. Kromě té kamenné můžete použít i mořskou nebo himalájskou. Sůl patří mezi hrubší peelingy, které je lepší aplikovat spíše na tělo. Občas ale můžete udělat výjimku. Víte, že peeling se vždy nanáší na odlíčenou a dobře vyčištěnou pleť? Aplikovat by se měl jednou až dvakrát týdně. Sůl má výjimečné účinky při péči o pokožku. Podporuje látkovou výměnu, zvyšuje imunitu kůže, působí detoxikačně a protizánětlivě.
Jedlá soda
Ani jedlá soda vás při péči o pleť nezruinuje. Každý ji má doma a přitom k ní nemusíte přidávat nic víc než vodu. Samozřejmě můžete jedlou sodu obohatit nějakým rostlinným olejem a esenciálními oleji, které celkovou péči o pokožku zpříjemní. Jedlá soda patří mezi jemnější peelingy. Působí protizánětlivě a stahuje rozšířené póry. Dokáže zmírnit začervenání i vývoj právě vznikajícího pupínku.
Ovesné vločky
Osvěžit a zjemnit pleť mohou i namleté ovesné vločky, které můžete zkombinovat například s jedlou sodou nebo mandlovým olejem. Jemné krouživé pohyby pleť prokrví, zbaví ji odumřelých buněk a vyhladí. Kromě toho, že mají exfoliační účinek, poskytují pleti i hydrataci. Ovesné vločky také zklidňují podráždění pleti, snižují pnutí pokožky, působí protizánětlivě a lze je použít například při léčbě akné. Vyzkoušet můžete také ovesnou koupel vhodnou pro suchou až atopickou pleť.
Mák
Také mák, který nespotřebujete do bábovky, můžete použít v koupelně při péči o pleť. Protože je mák opravdu jemný, můžete ho využít například v kombinaci s cukrem. Mák na pleť působí antioxidačně, podporuje tvorbu kolagenu v pleti a působí proti stárnutí pleti.
Vaječné skořápky
Ani vaječné skořápky nepřijdou nazmar, pokud je dobře umyjete, vysušíte a rozemelete na jemný prášek. Mletý prášek z vaječných skořápek pak lze smíchat s vaječným bílkem a peeling aplikovat na pleť. Tato směs působí proti akné, černým tečkám a jiným nedokonalostem pleti.
Konečnému složení domácího peelingu se však meze nekladou. Důležité je, aby měl peeling schopnost pokožku obrušovat. Další přidané látky se mohou starat o vůni nebo výživu pleti. Přidat lze citrónovou šťávu (jejíž ovocné kyseliny mohou k regeneraci pleti výrazně přispět), sušenou levanduli, bylinky, kurkumu, bílý jogurt, med, banán a jiné složky.
Na co se při výrobě domácího peelingu zaměřit?
Díky dlouhému výčtu surovin, které lze na peeling použít, je jasné, že výroba domácího peelingu je nejen levná, ale také jednoduchá. Prostřednictvím domácích peelingů může být péče o pleť také pestrá. Vhodnější je vyrábět domácí peeling v menším množství, aby se suroviny v něm nezkazily. Při výrobě domácích peelingů se vám mohou hodit kelímky od vypotřebovaných krémů, malé plastové lžičky nebo dřevěné špachtle.