Datlový sirup může být jednou z alternativ klasického slazení. Ačkoliv je o něco zdravější než klasický bílý cukr, není všespásný. Kaloricky vaše potraviny zatíží pouze o něco méně než cukr, a tak to ani s datlovým sirupem nelze přehánět. Jaké jsou jeho zdravotní výhody?
Datlový sirup má nižší glykemický index než klasický bílý cukr
Abychom si mohli plně představit rozdíl mezi datlovým sirupem a klasickým bílým cukrem, není nic snazšího než porovnat jejich kalorický profil.
- 100 gramů datlového sirupu obsahuje 287 kalorií
- 100 gramů bílého rafinovaného cukru má 406 kalorií
Ačkoliv je to o dost méně, pořád je datlový sirup poměrně kalorický, a tudíž nám třeba v hubnutí moc nepomůže. V tomto případě je oblíbenější variantou například stévie, která nemá žádné kalorie. Datlový sirup je na tom o trochu lépe než klasický bílý cukr, i co se jeho glykemického indexu týče.
- u datlového sirupu je GI 47
- bílý cukr má GI 68
- i zde opět vítězí stévie, protože její GI = 0
Datlový sirup tedy může být oblíbenou alternativou u diabetiků, protože má méně kalorií a nižší glykemický index než běžný bílý cukr, který se v domácnostech ke slazení používá. Ale ani s ním to nelze přehánět a mnohem bezpečnější jsou jiné varianty – už jednou zmíněná stévie nebo jiná umělá sladidla.
Datlový sirup patří mezi nejstarší sladidla na světě
Datlový sirup je zároveň jedním z nejstarších sladidel na světě, protože byl používán už v Mezopotámii. Poznámky o jeho používání se našly ve starých klínopisných rukopisech. Datle jsou samy o sobě sladké, a tak byly hojně využívány ke slazení nápojů i pokrmů. Velmi specifická je jeho tekutá forma a tmavě karamelová barva.
„Med“ pro vegany
Ve snaze najít zdravější alternativu k běžnému cukru sáhne většina z nás po medu. Je stejně sladký a díky obsaženým látkám o dost zdravější. Protože je však živočišným produktem, je veganům zapovězený a ti musejí hledat jinde. Vytříbenou karamelovou chuť i typickou medovou konzistenci pak mohou najít v datlovém sirupu. Ten má výrazné aroma i barvu.
Datlový sirup a jeho výhody pro zdraví
Zdravotní přínosy datlového sirupu vyplývají z obsahových látek samotných datlí. Datle jsou bohaté na minerály – především na hořčík a draslík. Jsou rychlým zdrojem zdravé energie. Vařením datlí s vodou (tak totiž datlový sirup vzniká), dochází ke ztrátě některých minerálů. Je tedy mýlkou myslet si, že je datlový sirup coby sladidlo stejně zdravý jako datle. Není tomu tak. I přes tepelnou úpravu se v datlovém sirupu uchovává řada cenných látek – především pak draslík a hořčík (v minimálním množství).
Zdravotní výhody datlového sirupu aneb v čem je výhodnější než cukr?
Odborníci se shodují na tom, že jsou rostlinná sladidla vhodným doplněním jídelníčku, ovšem nesmí se to s nimi přehánět. Už vůbec pak není správné zakládat si na tom, že když se jedná o zdravější variantu, není potřeba hledět na její množství.
V čem konkrétně je tedy datlový sirup lepší než klasický bílý cukr?
- má specifickou chuť i vůni
- může být skvělou náhradou melasy, která vzniká jako vedlejší produkt při výrobě cukru
- má nižší glykemický index
- obsahuje méně kalorií
- dostatečně sladí
- může pokrmům propůjčovat potřebnou vlhkost
- je vhodný pro vegany
- obsahuje minerální látky
- nepřekyseluje organismus v takové míře jako klasický cukr
- méně zatěžuje slinivku v břišní
- nezpůsobuje vyplavování některých minerálů z těla jako běžný cukr
Sirup je tedy vhodnou alternativou, která může vaše sladící návyky zpestřovat. Není však super zdravou potravinou, kterou je možné konzumovat v neomezeném množství.