Máte pocit, že abyste si užili léto se vším, co k němu patří, tak potřebujete být dynamičtí? A co zkusit naopak zpomalit? Cvičení, které k dosažení rovnováhy využívá protipóly, se nazývá tai-chi. Jedná se o bojové umění, které vede k posíleným svalům, lepší rovnováze a zdraví celého těla.
Tai-chi zlepšuje rovnováhu
Tai-chi pracuje s rovnováhou mysli i fyzického těla. Napomáhá odehnat rušící stres a chaos moderní doby a navrátit se ke svému já. Tai-chi jde proti proudu moderní doby, která je rychlá a uspěchaná. Přímo učí pokoře a nesoutěžení. Pohyby tai-chi jsou pomalé a vyžadují koncentraci. Pravidelné cvičení zlepšuje fyzickou rovnováhu. Díky kombinaci s posílenými svaly celého těla může být tai-chi výbornou prevencí nebezpečných pádů.
Posiluje svaly celého těla
Tai-chi, ačkoliv není dynamické a ke zvedání činek v posilovně má hodně daleko, umí posílit svaly celého těla. Jedná se o kombinaci velmi pomalých a zaměřených pohybů, při kterých se musíte soustředit na svůj dech a splynout s rytmem vlastního těla. U tohoto cvičení je více než kde jinde žádaná pravidelnost. K posílení svalů dochází průběžně. Můžete si být jisti, že jde o komplexní cvičení, které procvičí i ty svaly, které normálně nezapojujete.
Svalová tkáň zasahuje do mnoha procesů v těle a přináší následující výhody:
- svaly komunikují s imunitním systémem, posílené svaly jej přirozeně posilují
- svaly napomáhají spalovat krevní cukr
- snižují riziko pádů
- mohou být prevencí některých druhů rakoviny
- posílené svaly = větší pravděpodobnost přežití například při onemocnění rakovinou, protože úbytek svalové hmoty patří k častým rizikovým faktorům u těchto nemocí
- mohou být prevencí Alzheimerovy choroby
- snižují riziko cukrovky 2. typu
- obecně snižují bolest v těle (ta může být například důsledkem přetížených kloubů)
Výhodou cvičení tai-chi je ta, že nezatěžuje klouby. Proto mohou tai-chi cvičit lidé s omezenou hybností kloubů, staří lidé, a dokonce i lidé na vozíčku.
Jedná se o cvičení proti pádům
Cvičení tai-chi se dá nazvat cvičením proti pádům. Ty jsou rizikové zejména u starších lidí, kde schopnost přirozené rovnováhy klesá. Tai-chi posiluje a zpevňuje svaly celého těla, čímž lidem vrací duševní i fyzickou stabilitu. Také zlepšuje rovnováhu a významně snižuje riziko pádů, které mohou být ve vysokém věku až fatální.
Cvičení nejen pro seniory
Cvičení tai-chi dostalo vysmívanou nálepku „pro staré lidi“. Není tomu ale tak. Pro seniory či seniorky je ideální, to bezesporu. Nabízí pomalost a nenucenost, netlačí na výkon. Fakt, že v parcích můžete často narazit na skupinku seniorů cvičící sestavy připomínající tai-chi, tento dojem ještě utvrzuje. Ovšem kromě seniorů je toto cvičení vhodné opravdu pro každého. Dokonce i pro vozíčkáře (existují sestavy přímo pro lidi na vozíčku).
Další účinky tai-chi na zdraví
Tai-chi dále:
- snižuje tlak
- zrychluje metabolismus
- posiluje srdeční činnost
- prokrvuje orgány v dutině břišní
- zprůchodňuje lymfatické uzliny v tříslech
- odbourává stres
- vyplavuje endorfiny
Jak se tai-chi cvičí?
Cvičení je ideální pro velmi omezený prostor, přesto je však schopné protáhnout svaly celého tělo. Ale to už jsme říkali. Jak se tai-chi vlastně cvičí? Jedná se o velmi pomalé pohyby, které do dění zapojují všechny tělní končetiny – tedy obě ruce a obě nohy. Pohyby na sebe plynule navazují, a tak si lze tai-chi snadno splést i s tancem. Tai-chi má nekonečně mnoho variant provedení. Základní sestava obsahuje asi 37 pohybů, kterým jsou přiděleny poetické názvy – například „rozčesávání hřívy divokého koně“ nebo „chytání ptačího ocasu“ a tak podobně.
Jak už jsme výše naťukli, je tai-chi díky tomu, že se pohyby provádějí prakticky na místě, vhodné i pro velmi malé prostory. Zacvičit si můžete u sebe v bytě nebo v kanceláři během přestávky. Pravidelnost je u tai-chi velmi důležitá. Jedině díky ní dochází k upevňování vědomých pohybů a k posílení svalů.
Jaká je jeho historie?
Tai-chi vzniklo v Číně před mnoha staletími a je jím propletena i tradiční čínská medicína, která rovněž pracuje s životní harmonií a rovnováhou. Vznik tohoto bojového umění je opředen mnoha legendami. Je to cvičení, které balancuje mezi jinem a jangem a také cvičení, které posiluje sebepoznání. Tai-chi může vyzkoušet opravdu každý. Prioritu mu můžete dát například teď v létě, kdy jste často na čerstvém vzduchu a ve spojení s přírodou.
Tip: Zjistěte, jak se od sebe liší Qi Gong a Reiki i jejich podobnosti a udržujte se v kondici po fyzické i psychické stránce.