Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Co znamená „cheat day“ a pro koho je tento den určen?

Fotografie: Pizza a obloha
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Už jste někdy slyšeli, že si lidé v dietě užívají celý den nezdravého jídla bez výčitek? Nejspíš se jednalo o zmíněný „cheat day“, který v překladu znamená „den podvádění“. V tomto případě podvádíte svou dietu. Cheat day je velmi oblíbený den, ještě aby ne, když po celý den můžete jíst neomezené množství sladkého, slaného a smaženého jídla. Zní to skvěle, že? V dnešním článku si však vysvětlíme, jak je to doopravdy s tímto dnem, zda je dobré ho pravidelně zařazovat a jaké pozitivní a negativní stránky přináší.

„(NE)Podváděj ani v dietě“

Už v mateřských školách se děti učí, že podvádět se nemá, tak proč podvádět v dospělosti? Samozřejmě to teď píšeme s lehkou nadsázkou, ale při těchto dnech opravdu podvádíte svou dietu. Cheat day je tedy den, kdy můžete jíst cokoliv a kdykoliv, má sloužit k „nakopnutí“ metabolismu a psychickému odpočinku od striktní diety. Cheat day má smysl, pokud máte striktní dietu, při které přijímáte nízký kalorický příjem pouze z omezených zdrojů, ale je důležité k tomuto dni přistupovat správně a s rozumem. Podíváme se proto na to, jak cheat day správně pochopit a uplatnit v praxi.

Cheat day aneb takhle rozhodně NE

Nejdříve uvedeme příklad, jak by cheat day neměl vypadat. Tento den není nekontrolované přejídání od rána do večera. Často se lidé záměrně přejídají, mají žaludeční bolesti a celý den pouze odpočívají. To je pro organismus obrovský šok a kalorie si zvednete na týden dopředu.

Zdroj: Freepik.com

Cheat day aneb jak ho správně zařadit

Jak už jsme zmínili v úvodu, cheat day má i své pozitivní stránky, proto není nutné ho zcela vynechat, pouze je důležité ho správně zařadit do svého dietního plánu. Nedoporučuje se zařazovat tento den častěji než dvakrát v týdnu. Časové rozmezí je individuální, ideální je zařadit tento den max. dvakrát v měsíci. Doporučuje se také držet běžného stravovacího režimu, držet si tedy pět až šest jídel, které nahradíte svými jídly. Začnete tedy automaticky snídaní, která nebude v podobě ovesné kaše nebo míchaných vajíček, ale například palačinek s marmeládou, pokračujete svačinou, například v podobě zmrzliny, k obědu si dáte svůj oblíbený guláš se třemi knedlíky (ne s deseti, abyste se přejedli) a takhle pokračujete dál.

Jaké benefity nám cheat day v dietě přinese:

  1. Psychický odpočinek od striktní diety
  2. Podpora hormonů štítné žlázy
  3. Podpora hormonu leptinu (který je hormonem sytosti)
  4. Doplnění energie na tréninky

Tip: Inspirujte se naší kuchařkou. I u nás najdete palačinky, ale ve zdravější formě. Navštivte sekci zdravé recepty a uvařte si dobré jídlo podle vlastní chuti.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama