Glykosidy jsou rostlinné bioaktivní látky, které nachází využití hlavně v léčitelství. Některé druhy glykosidů jsou vysoce toxické, jiné však mají výrazný léčebný efekt. Glykosidy najdete v rostlinné říši – hlavně v bylinkách. Obsahují je i některé druhy ovoce a zeleniny.
Co jsou glykosidy?
Glykosidy jsou rostlinné stavební látky, které se skládají z cukerné a necukerné složky. Hlavním zdrojem jsou rostliny, ale vyskytují se také v ovoci a zelenině. Představitelem léčebného glykosidu je například rutin obsažený v pohance. Nezralá rajčata naopak obsahují toxický amygdalin. Řada glykosidů má vysokou toxicitu, ta může zdraví negativně ovlivnit hlavně tehdy, pokud je dotyčná látka užívána ve vysokém množství. Glykosidy jsou ceněny v léčitelství pro své léčivé účinky. Své využití mají také v průmyslu a farmacii. Skupina glykosidů je natolik rozšířená, že vůbec není snadné se v ní zorientovat, a to ani pro odborníky. Ti však věří, že je v glykosidech vysoký potenciál díky jejich biologické aktivitě.
Kde se glykosidy využívají?
Skupina glykosidů je stejně tak rozsáhlá, jako je rozsáhlé jejich použití. Nejčastěji se využívají v léčitelství. Jejich efekt je natolik silný, že nacházejí své uplatnění ve farmacii. Například saponiny se pro svou pěnivost využívají v mýdlech a čisticích prostředcích. Využívají se i v průmyslu – například pro barvení textilních vláken.
Jaké druhy glykosidů existují?
Jak už jsme zmínili, skupina glykosidů je opravdu rozsáhlá, a proto není smyslem tohoto článku dopodrobna vyjmenovat všechny jejich druhy.
Zmiňme například nejznámější členění glykosidů na:
- kardioaktivní glykosidy
- kyanogenní glykosidy
- alkaloidní glykosidy
- antraglykosidy
- fenolové glykosidy
- saponinové glykosidy
- kumarinové glykosidy
- flavonové glykosidy
- hořčičné glykosidy
- antrachinonové glykosidy
Z aktivních látek vyberme například:
- aukubin (má silné antibiotické a protizánětlivé účinky)
- rutin (podporuje činnost krevních cest, působí antioxidačně)
- kumarin (má antimykotické a antioxidační účinky, ve vyšších dávkách však působí toxicky, karcinogenně, může způsobit krvácení, bolest hlavy, dokonce i halucinace)
- intybin (působí močopudně, sedativně, analgeticky, má antimalarický účinek)
- arbutin (má zesvětlující účinky na kůži)
- salicin (působí antipyreticky, protizánětlivě a analgeticky)
- catalpol (působí neuroprotektivně)
Jaké benefity pro zdraví tyto látky nabízejí?
Glykosidy mají široký záběr účinků na zdraví:
- působí antibioticky
- mají protizánětlivý účinek
- příznivě ovlivňují kardiovaskulární systém (kardioaktivní glykosidy)
- léčí srdečním onemocnění (kardioaktivní glykosidy)
- působí laxativně
- uvolňují zahlenění dýchacích cest
- uplatnění nacházejí při onemocnění dýchacích cest
- příznivě působí na revmatismus
Bylinky a potraviny obsahující glykosidy
Najdete je v celé řadě bylinek, vyjmenovat můžeme:
- jitrocel kopinatý (obsahuje aukubin)
- světlík lékařský (obsahuje aukubin, catalpol, euprhrosid)
- rozrazil lékařský (obsahuje aukubin)
- routa vonná (obsahuje rutin)
- medvědice lékařská (obsahuje arbutin)
- čekanka (obsahuje intybin)
- kokořín
- krtičník
- kopřiva dvoudomá
- divizna velkokvětá (obsahuje aucubin a catalpol)
- pohanka (obsahuje rutin)
- brukvovitá zelenina
Příklady toxických glykosidů, které vás mohou ohrozit
Zatímco některé toxické glykosidy by nás ani nenapadlo konzumovat – například glykosidy obsažené v konvalince (konvalatoxin), existují i jiné druhy, které nás mohou klidně ohrozit na talíři. Patří sem například látky zvané amygdalin nebo solanin.
AMYGDALIN
Amygdalin najdete například v hořkých mandlích. Věděli jste, že mandle jsou sladké a hořké? A že zatímco sladké mandle obsahují pouze 0,1 % amygdalinu, hořké mandle této látky obsahují až 5 %? Uvádí se, že smrtelnou dávku pro dospělého člověka představuje už 20 mandlí.
Nebezpečný amygdalin najdete také v semenech některých peckovin – například v meruňkových jádrech. Amygdalin některé průzkumy zkoumaly pro jeho údajný protirakovinový účinek. Ten se ale úplně neprokázal.
SOLANIN
Škodlivé jsou i naklíčené nebo nazelenalé brambory, a to kvůli vysokému obsahu toxického glykosidu solaninu. Ten může vyvolat bolest hlavy, zvracení a závratě. Tento toxický glykosid obsahují také syrová rajčata nebo lilek.
Toxické glykosidy obsahují například také syrové bezinky nebo sušené václavky. Tepelnou úpravou však jejich toxicita mizí.
Tyto látky představují skupinu rostlinných bioaktivních látek, které mohou zdraví prospívat i škodit. Jejich léčebný efekt by však byla škoda nevyužít.