Mladá paní - lifestyle magazínReklama

Co pomáhá na afty – bylinky a přírodní léčba

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Afty dokážou nejednoho z nás pěkně potrápit. Jedná se o chronické onemocnění ústní dutiny, které postihuje 20–25% populace na celém světě. Nejčastěji se vyskytují afty v puse, na rtu, dásních, ale i na jazyku. Ačkoliv zatím není zcela známé, na jakém základě se aft tvoří, existuje několik faktorů, které se vznikem aft mohou mít co do činění. Které to jsou a co pomáhá na afty, to si povíme v článku.

Proč se tvoří afty

Přesná příčina vzniku aft není zatím zcela známá. Faktorů, které ovlivňují tvoření aft, je hned několik. V poslední době je nejčastější příčina vzniku aft spojována s nedostatkem železa, kyseliny listové a vitamínu B12. Afty ovšem mohou vznikat i při zcela běžných denních rutinách, jako je čištění zubů a špatný výběr kartáčku, poranění ústní dutiny při jídle, nezdravá strava nebo také na základě stresových situací. Pokud se vám afty v puse objeví, pak je nejlepším pomocníkem k jejich zničení přírodní léčba za pomoci bylinek a samozřejmě pravidelná hygiena dutiny ústní. V dalším odstavci se podíváme na bylinky, jejichž účinky jsou osvědčené.

Co na afty pomáhá nejvíce

V první řadě je potřeba dodržovat pravidelnou denní hygienu dutiny ústní. Dezinfekce dutiny ústní je nejlepší prevencí proti tvoření aft. Ovšem i při dokonalé hygieně ústní se afty mohou objevit. Pak je dobré zaměřit se na způsob stravování a do jídelníčku zařadit více potravin, které obsahují kyselinu listovou, vitamín B12 či železo.

  • Kyselinu listovou najdete například v kadeřávku, hlávkové kapustě, špenátu nebo petrželové nati.
  • Maso a játra jsou zase skvělým zdrojem železa a vitamínu B. Podívejte se i na další potraviny s vysokým obsahem železa a tipy, jak doplnit železo co nejrychleji.
Zdroj: Pixabay.com

Afty léčba – odvary z bylin

Nejvíce se doporučuje vyplachovat ústa při vzniku aft odvarem z růžových plátků. Ty můžete zakoupit v jakékoliv lékárně.

Odvar z nich si připravíte jednoduše tak, že růžové plátky zabalíte do gázy, kterou ponoříte do vroucí vody cca na 15 min. Poté vodu vymačkáte a necháte vychladnout. Pak už stačí jen přiložit na postižené místo a nechat 3 min působit.

Dalšími účinnými pomocníky ze světa bylinek jsou šalvěj, heřmánek, listy maliníku, lopuch či červený jetel. Ať už máte na zahrádce kteroukoliv z nich, stačí 1 lžičku bylinky zalít vroucí vodou. Poté nechte 15 min louhovat a přeceďte. Následně si s odvarem vyplachujte dutinu ústní před i po jídle.

Posledním tipem ze světa bylin je přiložit si přepůlený lístek aloe pravé na afty a nechat účinkovat pár minut. Místo ovšem musíte předtím důkladně vysušit.

Přírodní spreje a jedlá soda

Pokud nemáte po ruce bylinky, pak tu máme připraveny i další možnosti, které na afty zabírají.

Jedlá soda je součástí téměř každé kuchyně. Smíchejte 1 polévkovou lžíci jedlé sody ve sklenici s vlažnou vodou. Stačí ½ sklenice. Nebo 2 polévkové lžíce a celou sklenici vlažné vody a proplachujte si s ní ústa pravidelně alespoň 2x denně. Nejlépe vždy před a po jídle.

Účinným pomocníkem je také Grepofit spray, který se používá při akutních infekcích v dutině ústní – ať už se jedná o virové či bakteriální onemocnění. Tedy nejen na afty, ale využít ho můžete i při krvácejících dásních, angíně či jiných infekčních chorobách. Aplikují se 3 vstřiky 4x denně.

Share on facebook
Sdílet na Facebooku

Relaxin

Reklama

Používáme cookies, abychom vám zajistili co nejsnadnější použití našeho webu. Více informací: Podrobnosti o cookies.