Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Co na popáleniny a jak se zbavit jizev přírodní cestou

Fotografie: Mazání popáleniny mastí
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Popáleniny od oleje, slunce, ohně nebo kamen nejednomu z nás dokáží dost znepříjemnit den. Jaké přípravky na popáleniny z přírodních produktů fungují nejlépe? Jaké jsou stupně popálenin a co na popáleniny použít, aby nezůstaly jizvy po popáleninách?

Podíváme se na stupně popálenin, poradíme vám přírodní přípravky pro léčbu popálenin prvního stupně a na závěr se dozvíte, které přírodní přípravky jsou účinné na vyhlazení jizev po popáleninách. Jdeme na to.

Popáleniny 1. – 3. stupně

Popáleniny se dělí do 3 skupin a podle závažnosti popálení se následně zvolí vhodná léčba. V případě popálenin 1. stupně zvládneme ošetření doma a není nutné běžet k lékaři. U popálenin 2. stupně a 3. stupně už by mělo dojít k návštěvě lékaře, který předepíše vhodnou léčbu.

V čem se jednotlivé stupně popálenin liší

  • Popáleniny 1. stupně jsou takové popáleniny, kde je postižena pouze svrchní část kůže – epidermis.
  • Popáleniny 2. stupně jsou buď povrchové, nebo hluboké a postihují nejen svrchní část pokožky – epidermis, ale i vrchní nebo hlubší část dermis. Při hlubokých popáleninách se vytvoří puchýř, který následně praskne a vytvoří se strup. Později i jizva po popálenině.
  • Popáleniny 3. stupně jsou nejzávažnější a kůže je poškozena komplexně. Není tedy možné léčit tyto popáleniny doma, ale je potřeba ihned přivolat lékařskou pomoc.

Jak ošetřit popáleniny prvního stupně?

Co na popáleniny prvního stupně zabírá nejlépe a které to jsou? Pokud na vás doma vystříkne horký olej v menším množství (tedy ne celá pánev), jedná se o popáleninu prvního stupně. Pokud se spálíte od sluníčka (bez obrovských žlutých mokvajících puchýřů), pak se také stále jedná o spáleninu prvního stupně. Zde je potřeba ihned popálenou část těla zchladit, stačí studená voda a ideálně namazat chladivým olejíčkem či gelem.

Z přírodních produktů můžeme na popáleniny prvního stupně doporučit regenerační krém Ruticelit s vysokým obsahem termální vody vřídla Podhájska nebo pokud se jedná o spáleniny od sluníčka, pak doporučujeme Dermaton gel, který je určen konkrétně pro zklidnění pokožky po opalování. Využívat ho můžete denně nebo podle potřeby.

Co na popáleniny druhého a třetího stupně?

U popálenin druhé stupně je potřeba ihned postižené místo zchladit a dopravit se k lékaři. Pokud se jedná o menší popáleninu 2. stupně, pak můžete vyčistit, namazat mastí na popáleniny, kterou seženete v lékárně, přiložit náplast nebo popáleninu zafačovat, aby se vám do ní nedostala špína či textilie. Následně je potřeba navštívit lékaře. U popálenin 3. stupně není možná domácí léčba a je nutné co nejrychleji přivolat záchrannou službu.

Zdroj: Freepik.com

Jizvy po popáleninách a jejich léčba

Pokud vám vzniknou jizvy po popáleninách a nechcete vypadat jako tvrďák, který se v životě jen tak něčeho nezalekne, zkuste naše tipy na ošetření a vyhlazení jizev. Někde pomohou bylinky, jinde zase masti či přírodní oleje.

1) Arganový olej

Na drobné jizvy po popáleninách je vhodný arganový olej, který můžete použít nejen na jizvy, ale i vlasy a pleť. Má silné liftingové účinky, vyhlazuje drobné jizvičky a používat ho můžete denně. Arganový olej patří mezi nejvzácnější oleje na světě a často se mu říká marocké zlato. Jakmile se jizvy zahojí a vymizí, olej využijete i při denní péči o pleť.

2) Levandulový olej

Levandulový olej je oblíbený pro své uklidňující účinky při inhalaci a aromaterapii. Ale jeho působení je mnohem širší. Při pomazání jizev po popálení je známý svým vyhlazujícím účinkem a doporučuje se právě na jizvy, různé druhy popálenin, ale využít ho můžete i na opary, lupenku, různé typy ekzémů či při léčbě akné.

3) Krém Cytovital

Regenerační krém Cytovital je bylinný terapeutický krém, který se využívá při regeneraci kůže, hojení i omlazení kůže. Díky bylinným extraktům obsaženým v krému Cytovital účinně podporuje hojení a zaceluje jizvy.

Na jizvy pomáhá také přikládat lístky Aloe Vera a potírat si postižená místa, skvělým pomocníkem je také kokosový olej nebo jablečný ocet.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama