Popáleniny od oleje, slunce, ohně nebo kamen nejednomu z nás dokáží dost znepříjemnit den. Jaké přípravky na popáleniny z přírodních produktů fungují nejlépe? Jaké jsou stupně popálenin a co na popáleniny použít, aby nezůstaly jizvy po popáleninách?
Podíváme se na stupně popálenin, poradíme vám přírodní přípravky pro léčbu popálenin prvního stupně a na závěr se dozvíte, které přírodní přípravky jsou účinné na vyhlazení jizev po popáleninách. Jdeme na to.
Popáleniny 1. – 3. stupně
Popáleniny se dělí do 3 skupin a podle závažnosti popálení se následně zvolí vhodná léčba. V případě popálenin 1. stupně zvládneme ošetření doma a není nutné běžet k lékaři. U popálenin 2. stupně a 3. stupně už by mělo dojít k návštěvě lékaře, který předepíše vhodnou léčbu.
V čem se jednotlivé stupně popálenin liší
- Popáleniny 1. stupně jsou takové popáleniny, kde je postižena pouze svrchní část kůže – epidermis.
- Popáleniny 2. stupně jsou buď povrchové, nebo hluboké a postihují nejen svrchní část pokožky – epidermis, ale i vrchní nebo hlubší část dermis. Při hlubokých popáleninách se vytvoří puchýř, který následně praskne a vytvoří se strup. Později i jizva po popálenině.
- Popáleniny 3. stupně jsou nejzávažnější a kůže je poškozena komplexně. Není tedy možné léčit tyto popáleniny doma, ale je potřeba ihned přivolat lékařskou pomoc.
Jak ošetřit popáleniny prvního stupně?
Co na popáleniny prvního stupně zabírá nejlépe a které to jsou? Pokud na vás doma vystříkne horký olej v menším množství (tedy ne celá pánev), jedná se o popáleninu prvního stupně. Pokud se spálíte od sluníčka (bez obrovských žlutých mokvajících puchýřů), pak se také stále jedná o spáleninu prvního stupně. Zde je potřeba ihned popálenou část těla zchladit, stačí studená voda a ideálně namazat chladivým olejíčkem či gelem.
Z přírodních produktů můžeme na popáleniny prvního stupně doporučit regenerační krém Ruticelit s vysokým obsahem termální vody vřídla Podhájska nebo pokud se jedná o spáleniny od sluníčka, pak doporučujeme Dermaton gel, který je určen konkrétně pro zklidnění pokožky po opalování. Využívat ho můžete denně nebo podle potřeby.
Co na popáleniny druhého a třetího stupně?
U popálenin druhé stupně je potřeba ihned postižené místo zchladit a dopravit se k lékaři. Pokud se jedná o menší popáleninu 2. stupně, pak můžete vyčistit, namazat mastí na popáleniny, kterou seženete v lékárně, přiložit náplast nebo popáleninu zafačovat, aby se vám do ní nedostala špína či textilie. Následně je potřeba navštívit lékaře. U popálenin 3. stupně není možná domácí léčba a je nutné co nejrychleji přivolat záchrannou službu.
Jizvy po popáleninách a jejich léčba
Pokud vám vzniknou jizvy po popáleninách a nechcete vypadat jako tvrďák, který se v životě jen tak něčeho nezalekne, zkuste naše tipy na ošetření a vyhlazení jizev. Někde pomohou bylinky, jinde zase masti či přírodní oleje.
1) Arganový olej
Na drobné jizvy po popáleninách je vhodný arganový olej, který můžete použít nejen na jizvy, ale i vlasy a pleť. Má silné liftingové účinky, vyhlazuje drobné jizvičky a používat ho můžete denně. Arganový olej patří mezi nejvzácnější oleje na světě a často se mu říká marocké zlato. Jakmile se jizvy zahojí a vymizí, olej využijete i při denní péči o pleť.
2) Levandulový olej
Levandulový olej je oblíbený pro své uklidňující účinky při inhalaci a aromaterapii. Ale jeho působení je mnohem širší. Při pomazání jizev po popálení je známý svým vyhlazujícím účinkem a doporučuje se právě na jizvy, různé druhy popálenin, ale využít ho můžete i na opary, lupenku, různé typy ekzémů či při léčbě akné.
3) Krém Cytovital
Regenerační krém Cytovital je bylinný terapeutický krém, který se využívá při regeneraci kůže, hojení i omlazení kůže. Díky bylinným extraktům obsaženým v krému Cytovital účinně podporuje hojení a zaceluje jizvy.
Na jizvy pomáhá také přikládat lístky Aloe Vera a potírat si postižená místa, skvělým pomocníkem je také kokosový olej nebo jablečný ocet.