Syndrom ukradeného porodu je téma, které se řeší hlavně v poslední době. To však vůbec neznamená, že se neprojevoval už v minulosti. Je nejčastěji spojován s akutním císařským řezem, ale objevuje se i v jiných chvílích spojených s porodem. Kdy ho maminky mohou prožívat?
Jak se syndrom ukradeného porodu projevuje?
Syndrom ukradeného porodu je téma, které alespoň světem novopečených maminek hodně rezonuje. Objevuje se po porodu a souvisí s porodem, který se nevyvíjel podle představ rodičky. Nejčastěji je spojován s akutním císařským řezem. Ale objevuje se i v souvislosti s dalšími situacemi při porodu. Žena má pocit, že jí byl porod ukraden. Zlodějem přitom mohla být komplikace při porodu, netaktní personál, a dokonce i příliš se snažící dula, která vnukne rodičce pocit, že bez ní by porod sama určitě nezvládla. Protože je porod velmi důležitým okamžikem ženy, je důležité, aby ho žena měla ve svých rukou a vědomě ho prožila.
Mezi projevy ukradeného porodu patří:
- smutek a zklamání nad tím, že žena neporodila své dítě vlastními silami
- pochyby o tom, zda je vůbec dobrá žena a zda bude dobrá máma
- úzkostné stavy a deprese
- nízké sebevědomí
- horší sžívání se s miminkem
- problémy s kojením
- pocity viny
- trauma se může projevit i fyzickými bolestmi v místě jizvy po císařském řezu i v oblasti rodidel, a to ačkoliv žena přirozeně nerodila (nejčastěji se to stává u žen, u kterých byl přirozený porod přerušen už ve vypuzovací fázi a muselo se přikročit k akutnímu císaři, žena pak má pocit, že vlastně vůbec neporodila).
Kdy syndrom ukradeného porodu vzniká?
Syndrom ukradeného porodu je termín, který je skloňován čím dál tím častěji. Dříve se naladění na porod a jisté očekávání ohledně něj nijak neřešilo. Rodilo se hlavně v porodnici a to, jak porod probíhal, měl v rukou hlavně zdravotní personál. V dnešní době však maminky mají mnohem více možností. Mohou si vybrat prostředí, ve kterém budou rodit, a dokonce si k sobě vzít i dulu, která je porodem provede. Dá se říci, že čím více možností dnes maminky mají a čím pevněji chtějí mít průběh porodu ve svých rukou, o to více jsou zklamané, když porod nevyjde tak, jak očekávají. Zklamání může být tak velké, že se u nich projeví takzvaný syndrom ukradeného porodu.
Ten vzniká v hlavních třech případech:
- když rodička kvůli komplikacím musí podstoupit akutní císařský řez
- když zdravotní personál moc nepřihlíží k pocitům a přáním maminky a vlastně ji stresuje svými rutinními zásahy (když například zdravotníci říkají, kdy má tlačit a kdy ne, když s cílem proces urychlit propichují plodovou vodu, tlačí na břicho atd.)
- když je porodní asistentka nebo dula až příliš aktivní a nedovolí ženě pocítit, že porod zvládla vlastními silami
Proč vzniká?
Syndrom ukradeného porodu může vzniknout, když:
- porod neprobíhá tak, jak si ho žena vysnila
- bonding neproběhne nebo byla jeho doba zkrácena
- žena při porodu získá pocit bezmoci
- se žena při porodu dostává do konfliktu s personálem
- žena získá pocit, že bez pomoci by porod sama nezvládla
Jak lze syndrom ukradeného porodu léčit?
Syndrom ukradeného porodu způsobuje řadu komplikací do budoucna a ženu brzdí v prožívání dalších krásných pocitů s miminkem. Proto je důležité si ho uvědomit, a hlavně ho zpracovat. Ale jak lze syndrom ukradeného porodu léčit? Ženě může pomoci konzultace s psychologem, kterému toto téma není cizí. Existují také terapeutické techniky, které umožňují znovu se vrátit do momentu porodu a prožít si ho znovu a tentokrát už podle svých představ. V neposlední řadě může ženě pomoci podpora blízkého okolí a možná i sdílení svého zážitku s jinými ženami, které si prošly něčím podobným.
Tip: Zjistěte, které bylinky jsou pro těhotné ženy vhodné, a kterým se raději vyhnout.