Úzkost, strach a nechuť komunikovat s okolím asi zažil už každý z nás. Ne každý den je růžový, a pokud v nás strach či úzkost vyvolává konkrétní událost, která má své vysvětlení a dokážeme tyto pocity zvládnout a utlumit, pak je vše v pořádku. Ovšem někteří lidé tyto negativní pocity zažívají i bez konkrétní příčiny a omezuje je to v jejich každodenním životě. Regresní terapie pak může být řešením a vhodnou léčbou. Zjistěte, co je to regresní terapie, jak probíhá a jaká jsou její rizika.
Co je to regresní terapie
Regresní terapie je v podstatě návrat zpět do minulých traumatizujících událostí, které vznikly v dětství, a předpokládá se, že narušují v současnosti duševní zdraví a psychiku člověka. Léčba vychází z technik hypnoterapie a psychoanalýzy. Terapeut, který regresní terapii provádí, vás nejprve připraví a dostane do uvolněného stavu. Podle toho, jak se vám to daří, začne s vámi otevírat vaše potlačené vzpomínky, které mohou mít vliv na vaše současné pocity.
Jak probíhá terapeutické sezení
Uveďme si jednoduchý příklad. Představte si člověka, který trpí bezdůvodnými úzkostlivými stavy. Nemá žádné vážné problémy v práci ani v soukromém životě, ale i přesto se dostává do úzkostných stavů, aniž by věděl proč. Rozhodne se, že navštíví terapeuta se specializací na regresní terapii, protože předpokládá, že jeho dlouhodobý stav může mít co dočinění s jeho dětstvím a prožitými událostmi, které si ovšem vědomě nepamatuje. Jsou ukryty někde v jeho mozku, a ačkoliv si je nepamatuje, stále negativně ovlivňují jeho současné pocity a duševní stav. Terapeut takového člověka provede pěti fázemi.
- Příprava na regresní techniky
- Praktická část a zkoušení regresních technik
- Popsání a uvolnění emocí vycházejících ze vzpomínky
- Přeprogramování těchto událostí
- Závěrečné sezení
Nejprve je nutné dostat se do uvolněného stavu za pomoci hlubokého dýchání. Jakmile je dotyčný uvolněn, terapeut s ním začne komunikovat o významných minulých událostech a snaží se zaměřit na detaily těchto událostí, jako je okolí, pocity a emoce, které dotyčný při znovuprožívání vnímá.
Cílem je dostat se do svého podvědomí a izolovat emoce, které jsou spojeny s touto traumatickou událostí a přenést je do vědomé mysli. Následně se s nimi dá pracovat a přeprogramovat je tak, aby tyto myšlenky neměly negativní dopad na jeho současný život.
Komu a s čím může regresní terapie pomoci?
Regresní terapie je určena pro každého bez ohledu na věk. Jedinou podmínkou je plnoletost. Nejčastěji se při ní léčí traumatické stavy a psychické poruchy, jako jsou:
- Pocity viny, studu nebo výčitky, které nemají žádné reálné vysvětlení
- Strachy
- Fobie
- Vztahové problémy
- Intimní problémy
Časová náročnost léčby je pak rozdílná u každého jednotlivce. Někdo pocítí výsledky již po prvním či druhém sezení. Záleží to především na tom, jak se dotyčný dokáže rychle uvolnit a spolupracovat s terapeutem.
Rizika regresní terapie
Ovšem musíme zmínit také rizika regresní terapie, která je mezi vědci považována spíše za kontroverzní techniku léčby těchto psychických nemocí. Bylo zjištěno, že v hypnóze si lidé dokáží vzpomenout i na událost, která se nikdy nestala. Jedná se o tzv. falešné vzpomínky.
Proto je důležité, aby terapeut při vykonávání regresní terapie pokládal otevřené otázky, které nevedou k ovlivňování konkrétní vzpomínky. Otevřené otázky jsou takové otázky, na které musíte odpovídat celou větou a popsat co vidíte, jaké máte pocity atd. Pokud by se terapeut ptal uzavřenými otázkami, na které se dá odpovídat pouze ano či ne, pak to může vést ke generování vzpomínek, které se nikdy nestaly.