Patní ostruha je nepříjemné onemocnění oblasti paty, které nejčastěji vzniká jejím dlouhodobým přetížením. Patní ostruha je velmi bolestivé a omezující onemocnění, které vyžaduje dlouhodobou léčbu, tudíž je mnohem lepší jeho prevence nebo minimálně včasná diagnóza a léčba.
Proč patní ostruha vzniká?
Bolestivé onemocnění s názvem patní ostruha (calcar calcanei) vzniká při nadměrném zatěžování chodidla, při úrazech chodidla nebo z důvodu nošení nevhodné obuvi. Na dlouhodobé přetížení paty organismus reaguje tak, že v patě vzniká zánět, její okolí degeneruje, úpony vazů a svaly v patní kosti zkostnatí (rozběhne se proces kalcifikace) a vzniká bolestivý kostní výrůstek. To se děje hlavně proto, že utlačovaná tkáň není dostatečně okysličována a vyživována. Čím déle útlak na patní kost působí, tím spíš patní ostruha vznikne.
Onemocnění s názvem patní ostruha se netýká pouze starších lidí, jak se řada lidí mylně domnívá. Naopak, je to čím dál tím více problém mladých – klidně už i třicetiletých lidí. Bolesti patní ostruhy se objevují na ploše paty a na jejích okrajích při chůzi, ale také v klidu. Kostní výrůstek sám o sobě nebolí, bolestivý je zánět plantární fascie (vazivová tkáň paty).
Jaké jsou možnosti na její odstranění?
Bolest při rozvinuté patní ostruze jen tak sama od sebe nezmizí a je potřeba ji řešit. Naštěstí na patní ostruhy existuje řešení více než dost a vy můžete postupovat od toho nejméně invazivního po to masivně invazivní. K dispozici jsou bylinky a bylinné obklady, krémy a masti. Ulevit od bolesti patní ostruhy může také cvičení, masáž nebo změna dosavadních návyků. K více invazivním metodám patří obstřiky, laserová léčba, rázové vlny nebo dokonce operace.
Přírodní léčba patní ostruhy
Ze všech dostupných řešení je nejlepší prevence patní ostruhy, ke které patří častá chůze na boso (při ní nevzniká žádný útlak), nošení kvalitní a pohodlné obuvi, soustředění se na styl chůze. Právě s tímto vám pomůže dobrý soukromý fyzioterapeut, který se spíše než na léčbu ostruhy zaměří na to, proč vznikla. Třeba jste si osvojili nevhodný styl chůze, který zatěžuje vaši patu. S rozvinutou patní ostruhou mohou pomoc přírodní látky – bylinky, které je dobré užívat i vnitřně. Zaměřit byste se měli na takové, které umí bojovat se zánětem a mají schopnost rozpouštět. Z bylinek se nejvíce doporučuje kostivalová mast na vnější namazání, obklady z kostivalu nebo kostivalová tinktura k vnitřnímu užití.
Úlevu od zánětu a bolesti mohou přinést také obklady z vratiče obecného, tedy z bylinky, které se často přezdívá kopretina vratič. Pro obklady je vhodná také přeslička rolní. Otoky kolem paty může mírnit tújový olej a zánětlivé stavy pak snižuje třezalkový olej. Protizánětlivě působí také olše. Regeneračně působí koupele z ovesné slámy nebo můžete vyzkoušet bioinformační humátovou koupel Balneol. Uvolnit ztuhlé tkáně umí pýr, lopuch nebo pupeny z buku nebo jasanu. Většinu zde zmíněných bylinek lze na patní ostruhy užívat ve formě masti, koupele nebo obkladu.
Osvědčená babská rada a první pomoc – octan železitý
Osvědčenou babskou radou na patní ostruhy je octan železitý, tekutina, která se připravuje pomocí reakcí vodných roztoků železitých solí s octany. Jedná se o látku, která se osvědčila při vnější pravidelné aplikaci na patní ostruhu. Aplikuje se tak, že octan železitý nanesete na vatový tampónek nebo obvaz, přiložíte na postižené místo, k patě ho připevníte pomocí potravinové fólie a necháte působit. Při pravidelné aplikaci 2x denně byste úlevu měli pocítit už po dvou až čtyřech týdnech. To není nic zvláštního, protože právě léčba patní ostruhy patří k těm dlouhodobějším. Dnes lze sehnat krémy, gely nebo speciální polštářky s octanem. Samotný octan lze zakoupit v některých drogeriích, lékárnách nebo ve specializovaných e-shopech.
Co když bylinné obklady nezabírají?
Ačkoliv jsou bylinky velmi silné a umí si poradit s řadou neduhů, nejsou všemocné, a když bolesti neustupují ani při pravidelné a dlouhodobější aplikaci bylinných obkladů a mastí, je potřeba patní ostruhu řešit s lékařem. Ten si pro její vyšetření a stanovení diagnózy vezme na pomoc rentgen nebo ultrazvuk (je méně invazivní než rentgen).
Předepsat vám pak může:
- léky a masti na tlumení bolesti a zánětu
- injekční obstřiky (stejně jako léky a masti často obsahují kortikoidy, které mají řadu nežádoucích účinků)
- doporučit vám může rentgenové ozařování (zastaralá metoda, která se ale stále někde používá)
- laserovou léčbu
- magnetoterapii
- léčbu růstovými faktory pomocí odebrané plasmy
- rázovou vlnu (speciální druh ošetření, které snižuje napětí tkáně a zvyšuje její prokrvení)
- v posledním případě je možná operace