Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Chystáte se na dovolenou k moři? Nezapomeňte si přibalit opalovací krém s odpovídajícím SPF (Sun Protection Factor)

Fotografie: Mladá žena se na pláži natírá opalovacím krémem
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Léto je v plném proudu, někdo se již plný nezapomenutelných zážitků z dovolené u moře vrátil, na jiné exotická dovolená teprve čeká. Pozor ale, aby se vaše zážitky po pár dnech na žhnoucím slunci nestaly noční můrou, a po návratu domů jste netrávili čas na kožním oddělení. Vybavte se vhodným krémem na opalování a máte po starostech. Jaký SPF (Sun Protection Factor) zvolit, jak často se mazat a jaké jsou zdravotní důsledky, když zvolíme opalování zcela bez ochranného krému?

Jaký SPF zvolit a podle čeho se řídit?

Na internetu najdete spoustu odborných článků o tom, že existuje několik možností a v podstatě podle typu vaší pokožky se určí, jaký SPF opalovacího krému byste měli zvolit. Test je velmi jednoduchý. Nanesete krém na pokožku a sledujete, zda a za jak dlouho se objeví zarudnutí. Pokud se neobjeví, je to váš SPF faktor, ale jakmile vaše pokožka zrudne, měli byste přejít na vyšší. Ovšem pojďme to zjednodušit. SPF 15 se doporučuje pro běžné denní využití, čímž je myšleno natřít si obličej, ruce a další části těla, která nejsou zakrytá oblečením, i když jdete pouze na procházku, do práce nebo vyvenčit psa. V případě, že jste na slunci celý den, sportujete, jdete na koupaliště nebo jedete na již zmíněnou dovolenou, pak je dobré zvýšit SPF na 30 a výše podle typu vaší pleti. Děti by se mezi 10 – 14 hod neměly vůbec vystavovat přímému slunci. Ty větší, které už nedodržují polední klid, by se měly zdržovat především ve stínu či pod slunečníkem, ale i tak samozřejmě být namazané ochranným krémem.

Jak je to s opalovacími krémy a voděodolností

Ať už si koupíte sebelepší opalovací krém a skočíte do vody, nikdy nebudete mít 100% jistotu, že se nesmyje. V odborných článcích dohledáte, že opak je pravdou. Proto je důležité se po koupání a osušení opět namazat a chránit pokožku před UV zářením.

Kolik krému je potřeba nanášet na pokožku, aby ochrana byla účinná

Na seznamzpravy.cz byl zveřejněn rozhovor s primářkou Tomkovou, která doporučuje:

  • jednu čajovou lžičku opalovacího krému na obličej a krk
  • dvě čajové lžičky jsou potřeba na trup
  • jedna čajová lžička pak ochrání i každou paži
  • dvě čajové lžičky na každou nohu

Jaká jsou rizika opalování bez opalovacího krému

Snad každý z nás už zažil spálení od sluníčka. Ovšem v současné době, kdy se teploty v ČR dostávají do rekordních čísel, mohou být následky velmi závažné. Ostatně čísla a statistiky to potvrzují. V první řadě dochází ke spáleninám, tedy zarudlé pokožce, tvoření vřídků a následně odlupování kůže. Ale pokud se budete bez namazání slunci vystavovat častěji, zvyšujete tak riziko vzniku kožních nádorů a rakoviny kůže.

Zdroj: Freepik.com

Statistiky a čísla to potvrzují

Rakovina kůže se řadí mezi nejčastější nádorová onemocnění a dle informací ze Seznam Zpráv od roku 2018 toto nádorové onemocnění v ČR roste. U rakoviny kůže se vyskytují dvě skupiny nádorů.

  • Melanom – nejvíce agresivní nádor kůže, který dle statistických dat zodpovídá za 75% úmrtnost na rakovinu kůže. Jeho výskyt není tak častý jako u ostatních nádorů. Vyskytuje se cca v 5% u tohoto nádorového onemocnění.
  • Baziliom a spinaliom – jedná se o méně agresivní nádory, které vznikají při dlouhodobém vystavování se slunečnímu záření.

Výskyt melanomu od roku 2018 drasticky stoupá. V roce 2018 bylo diagnostikováno 280 případů rakoviny kůže s melanomem, v roce 2022 počet vzrostl na 728 případů.

Chraňte svou pokožku a nevystavujte se slunečnímu záření bez ochranných prostředků. Po opalování následně použijte např. Dermaton gel, pro ošetření podrážděné pokožky. Pečujte o své tělo a ono vám to vrátí v plné síle a kondici.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama