Mladá paní - lifestyle magazínReklama

Červenec podle TČM – zaměřit bychom se měli na krevní oběh

Fotografie: Muž je na odběru krve
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Červenec je podle tradiční čínské medicíny měsícem, kdy bychom se měli zaměřit na krevní oběh. Podle TČM každému měsíci vládne jiný orgán. V červnu jsme se měli zaměřit na tenké střevo, v květnu to bylo srdce a v červenci tedy budeme pečovat o krevní oběh, který je v tomto měsíci ohrožen nejvíce. Krevní oběh se řadí k elementu ohně a dělí se na malý a velký. Pojďme se tedy podívat blíže, co vše ovlivňuje z pohledu zdraví a co pro jeho posílení můžeme udělat.

Krevní oběh rozdělení

Krevní oběh neboli oběhový systém se dělí na malý a velký. Detailněji pak do dalších 4 menších systémů.

  • Tepenný oběh
  • Kapilární oběh
  • Žilní oběh
  • Plicní oběh

Při zdravém fungování tepenný oběh odvádí krev od srdce za pomoci tepen, které se roztahují a stahují. Z hlavních tepen pak vedou další menší, které jsou spojeny s jednotlivými orgány a rozvíjejí se na další ještě menší. U žilního oběhu je to naopak. Žíly přivádějí krev k srdci a na konci vytváří dolní a horní dutou žílu. Oproti tepnám jsou tenčí, ale dokážou se přizpůsobit podle toho, kolik krve jimi protéká. Kapilární oběh je tvořen z těch vůbec nejužších cév, které v lidském těle můžeme najít a slouží k předávání látek z krve do tkání a zpět.

Krevní oběh z pohledu čínské medicíny

Co z pohledu čínské medicíny nejvíce ovlivňuje zdravý krevní oběh a na co bychom se měli zaměřit v červenci? Jsou to především nezpracované emoce, které jsou ovlivněny špatně usměrněnou energií. Pokud jsme příliš vytížení, ať už pracovně či v osobním životě, energie není v rovnováze a negativní emoce se v nás hromadí. Podle TČM je to hlavní příčinou, proč je krevní oběh a jeho zdravá funkčnost ohrožena. Jaké jsou důsledky?

Příznaky nerovnováhy krevního oběhu

Jakmile oběhový systém nefunguje jak má, poznáme to velmi rychle.

Můžeme se setkat s těmito příznaky:

  • vysoký či nízký krevní tlak
  • únava
  • nespavost
  • arytmie
  • tělesná slabost
  • mravenčení v dolních končetinách
  • otoky
Zdroj: Freepik.com

Proto je dobré zaměřit se na své nezpracované emoce a vnímat v červenci vlastní potřeby a energii rozložit mezi práci a odpočinek rovnoměrně. Stejně jako děti, které mají prázdniny, tak i my dospělí potřebujeme načerpat sílu pro náročnější podzimní a zimní období. Ovšem nejen nezpracované emoce a špatně rozložená energie jsou příčinou nerovnováhy oběhového systému. Nezdravá strava, málo pozitivních vjemů i nedostatek spánku ovlivňuje to, jak naše tělo funguje.

Na co se v červenci zaměřit?

Zaměřte se na sebe a vnímejte více své tělo i duši. Dopřejte si odpočinek, meditujte, jděte do přírody, zajeďte si na dovolenou. Při volných chvilkách poslouchejte sami sebe a vnímejte vlastní potřeby. Vyzkoušejte nová zdravá jídla, z jídelníčku odeberte trans-tuky, cukry, alkohol, a naopak zahrňte omega3-mastné kyseliny, čerstvou zeleninu a zkusit můžete i potraviny pro dobrou náladu. Dojděte si na masáž, provoňte svůj byt esenciálními olejíčky, vyzkoušejte aromaterapii a dopřeje si chvilku jen pro sebe a vnímání svých pocitů a tužeb.

Bylinky a bylinné preparáty čínské medicíny

Pomoci mohou i bylinky či bylinné doplňky stravy, jako je např. Korolen, který podporuje funkci kardiovaskulárního systému. Obsahuje třezalku tečkovanou, lapacho, které má pozitivní vliv na krevní tlak, česnek setý, který pomůže pozitivně ovlivnit hladinu cholesterolu a jinan dvoulaločný pro udržení psychické pohody. Bylinné čaje jsou taktéž výborným pomocníkem. Doporučit můžeme Maytenus ilicifolia, jehož využití je všestranné.

Další vhodné bylinné přípravy tradiční čínské medicíny najdete v našem e-shopu v kategorii srdce a cévy nebo v kategorii krev.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama