Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Červen: podle tradiční čínské medicíny bychom se měli zaměřit na tenké střevo

Fotografie? Muž má bolesti břicha
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Tradiční čínská medicína spojuje měsíc červen s tenkým střevem, z čehož plyne, že bychom se měli zaměřit na ochlazující bylinky a potraviny a dbát na jeho rovnováhu. Jak podpořit jeho správné fungování?

Jakou má střevo funkci

Tenké střevo se nachází pod žaludkem a je dlouhé 7 metrů. V trávení potravy hraje klíčovou roli, protože právě v tenkém střevě dochází za pomoci trávicích enzymů a enzymů ze žlučníku a slinivky ke štěpení potravy na menší složky – bílkoviny se proměňují na aminokyseliny, složité cukry na jednoduché cukry, tuky na menší jednotky. Právě tady se rozhoduje, které složky potravy budou vstřebány a tělem využity, a které poputují dál do tlustého střeva jako odpad. Pokud je tenké střevo potravou zahlceno a zaneseno, zpomalují se jeho funkce, což má za následek vznik zácpy, nadýmání atd. Pokud je funkce tenkého střeva výrazně omezena, může vést až k poruše vstřebávání živin, podvýživě, následkem může být také lepková intolerance a další problémy.

Jak se na střevo dívá tradiční čínská medicína?

Tradiční čínská medicína se na tenké střevo dívá jako na jeden z nejdůležitějších orgánů a spojuje ho s elementem ohně (proto je doporučeno konzumovat potraviny a bylinky s ochlazujícím efektem). Párovým orgánem tenkého střeva je srdce. Tradiční čínská medicína klade důraz na rovnováhu tenkého střeva. Tenké střevo zde hraje roli jakési třídičky, která rozlišuje čisté od nečistého, a to jak v oblasti tělesné, tak i psychické. Za nerovnováhu v tenkém střevě podle tradiční čínské medicíny mohou nezpracované emoce, stres, smutek, dlouhodobá frustrace, neschopnost radovat se z úspěchů.

K fyzickým příznakům nerovnováhy tenkého střeva patří například:

  • dvojitá brada
  • zácpa a bolesti břicha
  • bolest hlavy
  • studené končetiny
  • hemoroidy
  • hnisavé puchýřky v ústech a na rtech

Ochlazující potraviny pro tenké střevo

Protože je k tenkému střevu přiřazen element ohně, prospívají mu potraviny, které vyrovnávají jeho rovnováhu tím, že onen oheň ochlazují. Sem patří například bylinky pro ochlazení organismu, jako je máta, zelený čaj, koriandr a další. Co se potravy týče, zařadit bychom měli opět ochlazující ovoce a saláty, po nichž se v horkých letních měsících nebudeme cítit tak těžce. Z jídelníčku bychom měli vyřadit potraviny, které organismus zahřívají nebo na něj působí těžce – červené maso, vajíčka, kravské mléko, cukr a další potraviny, které zvyšují cholesterol v krvi.

Hořká chuť jde ruku v ruce s horkostí tenkého střeva

Do jídelníčku můžete zařadit také potraviny bohaté na hořčiny a bylinky s hořkou chutí, protože chuť prvku ohně je také hořká. Z potravin je to hořká káva, pivo nebo grepy, z bylinek potom pelyněk, jablečník, pampeliška, šťovík.

Zdroj: Freepik.com

Bylinky pro tenké střevo

Tradiční čínská medicína vychvaluje použití bylinek, ať už se jedná o orgán června – tenké střevo nebo jiný životně důležitý orgán. Činnost tenkého střeva můžete posílit například kontryhelovým čajem. Kontryhel mimo jiné pomáhá čistit trávicí trakt a organismus odvodňuje.

Udělat dobře tenkému střevu můžete i pravidelným pitím mátového čaje nebo limonády s obsahem máty. Právě tato bylinka je pro letní měsíce ideální, a to díky tomu, že ochlazuje a osvěžuje.

Pomůže také levandulová tinktura, která kromě toho, že zlepšuje psychické zdraví, napomáhá odtékání žluči do střev a pomáhá při křečích svalstva v trávicím traktu.

Z bylinek pro tenké střevo tradiční čínská medicína doporučuje také lněné semínko, aloe vera, kurkumu, česnek nebo pročišťující houbu chaga. Tato dřevnatá houba s léčivými účinky má výrazný vliv na střevní mikroflóru. Posiluje činnost tenkého střeva a může dokonce příznivě ovlivnit průběh postupujícího zánětu slinivky.

Úprava jídelníčku

Jak už jsme výše naznačili, bez úpravy jídelníčku harmonii v tenkém střevě nenastolíte. Kromě toho, že upřednostníte ochlazující a lehčí potraviny, zkuste konzumovat jejich menší porce a jídlo řádně žvýkejte, aby jeho štěpení v tenkém střevě bylo jednodušší.

Masáže

Funkci tenkého střeva mohou podpořit masáže a dýchání do břicha. Jemnými krouživými pohyby si masírujte břicho. Využít přitom můžete různé esenciální oleje, které navodí uklidňující atmosféru. Činnost tenkého střeva zlepšíte i pravidelným pohybem, který příznivě ovlivňuje peristaltiku střev.

Aromaterapie

Tradiční čínská medicína sází také na aromaterapii a na podporu tenkého střeva doporučuje esenciální oleje z majoránky, bazalky, mandarinky, cypřiše atd.

Stres a tenké střevo

Na závěr je důležité si připomenout, že velkou roli ve funkci tenkého střeva hraje stres. Nadmíra stresu může zpomalovat vstřebávání důležitých živin. Se stresem koneckonců souvisí také způsob životosprávy, kdy jíme nepravidelně a špatnou stravu, což zpomaluje funkce organismu a ucpává ho toxiny.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama