Dřevokazná houba Čaga, jejímž domovem je Sibiř, má řadu příznivých účinků na zdraví. Její převažující antioxidační, protizánětlivé a adaptogenní účinky z ní dělají skvělý podpůrný prostředek proti vlivům dnešní uspěchané doby. Jaké látky obsahuje a jak účinkuje na zdraví?
Kde houba roste a čím je zajímavá?
Čaga (latinsky Inonotus obliguus) je dřevokazná houba, která roste v lesích severní Evropy i Asie. Svůj původ má na Sibiři a odtud pramení i její název čaga sibiřská. Houbě se však říká také rezavec šikmý nebo ryšavec šikmý. Údajně je velmi výjimečně možné na tuto houbu připomínající choroš narazit i u nás. Ačkoliv je procházka v lese zdraví prospěšná, je lepší ušetřit čas a houbu si koupit tam, kde ji mají. Oblíbené jsou doplňky stravy s léčivým extraktem čagy, které mimo jiné posilují a detoxikují játra.
Houba roste na listnatých stromech (nejčastěji na břízách) a sklízí se v době od léta do října, kdy jsou látky v ní nejúčinnější. Říká se, že tato parazitující houba ze stromu vytáhne vše dobré, a proto obsahuje bohatý koktejl účinných látek. Na stromech klidně roste deset až dvacet let.
Jaké účinné látky čaga obsahuje?
V houbě najdete polyfenoly a flavonoidy, sloučeninu inotodiol, melanin, kyselinu betulinickou (bojuje s viry). Dále betaglukany, saponiny, triterpeny, steroly, ergo steroly, kyselinu linolovou a olejovou, vitamíny skupiny B, vitamín D a K, minerály křemík, vápník, železo, hořčík, zinek, měď, mangan a další látky, které mají silný antioxidační, protizánětlivý, protivirový a protirakovinový účinek.
Jaké jsou její zdravotní benefity?
Mezi hlavní účinky čagy patří její efekt na játra, protože je chrání, posiluje a detoxikuje.
- předchází tvrdnutí jater a zjizvení jaterní tkáně
- bojuje proti volným radikálům, které způsobují závažná onemocnění jater
- podporuje schopnost regenerace jater
- posiluje imunitní systém
- snižuje účinky stresu na organismus
- detoxikuje organismus
- posiluje nervový systém
- podporuje správné funkce kardiovaskulárního systému
- léčí žaludeční vředy
- má výrazný efekt na léčbu Crohnovy choroby
- podporuje zdraví sleziny
- snižuje záněty v těle
- bojuje s viry a bakteriemi
- posiluje fyzickou zdatnost
- regeneruje svaly
- zmírňuje alergické reakce
- podporuje trávení
- reguluje hladinu cukru v krvi
- léčí kožní onemocnění
- podporuje dlouhověkost
Jak se čaga užívá?
Nejčastěji se z čagy připravuje čaj. Houbu koupíte ve formě sušeného prášku nebo sušených kousků. Ačkoliv říkáme čaj, podle přípravy se jedná spíše o odvar. Čagu totiž zalijeme studenou vodou, přivedeme k varu a vaříme přibližně 10 minut. Po uvaření ji necháme ještě dalších 10 minut louhovat, některé návody dokonce doporučují delší louhování. Zakoupit však lze i tinkturu z čagy, kávu z čagy (nebo s její příměsí) či kapsle s extraktem z čagy.
Kdy se její užívání doporučuje?
Užívání čagy má minimum vedlejších účinků. Vyhnout by se jí měli pouze lidé s konkrétním onemocněním, kterým je doporučováno se před začátkem užívání poradit s lékařem. Čaga se nedoporučuje ani těhotným či kojícím ženám a dětem. Může také minimálně ovlivňovat srážlivost krve, a proto by si na čagu lidé s poruchou srážlivosti krve měli dát pozor.
Pro své schopnosti je čaga doporučována:
- lidem pod tíhou stresu
- lidem s náročným fyzickým a psychickým povoláním
- sportovcům
- lidem s oslabenou imunitou
Často ji kvůli jejím regeneračním schopnostem užívají lidé po chemoterapiích.