V tomto článku se zaměříme jen a jen na ženy a na bylinky, které pomohou při nepříjemných stavech, které provází hormonální změny. Ať už se jedná o menopauzu, PMS, pocení či zmírnění menstruačních bolestí – na vše se v přírodě dá najít lék. Vyberte si z našeho výčtu podle toho, co vás trápí nejvíce, a dopřejte si šetrnou přírodní péči.
S bolestivou menstruací zatočí pivoňka, třezalka i kalina
Mnoho žen v prvních dnech menstruace trápí křečovité a bolestivé stavy, které mohou velmi nepříjemně ovlivnit celý den. Jak je utlumit, aniž bychom sáhly po Ibuprofenu či jiném zázraku západní medicíny? Vyzkoušejte pivoňku, třezalku nebo kalinu.
Pivoňka lékařská
Pivoňka se už v lidovém lékařství využívala nejen proti křečím a menstruačním bolestem, ale i proti dně, revmatismu či pro lepší trávení. Používá se květ i kořen pivoňky. Její další plus je, že snižuje bolestivost prsou při menstruaci či PMS. Nedoporučuje se květy, semena či kořen pivoňky konzumovat ve velkém, pak může naopak žaludek podráždit. Ideální variantou je uvařit si čaj z pivoňky lékařské. Sušené okvětní lístky pivoňky lékařské (1 lžička/1 a půl lžičky) zalijte 250 ml vroucí vody a nechte louhovat cca 15 – 20 min.
Třezalka tečkovaná
Třezalka tečkovaná je doporučována především kvůli obsahu flavonoidů. Ty uvolňují křeče a napomáhají zmírnit bolesti. Třezalka dále velmi blahodárně působí zevně na otoky, ekzémy či hemoroidy, ale i při výkyvech nálad (o těch si více povíme v dalším odstavci). Přečtěte si vše o třezalce tečkované a zjistěte také její nežádoucí účinky, než si z ní uvaříte čaj. Čaj z třezalky se pije týden před menstruací 1x denně.
Kalina obecná
Kalina obecná je keř, jehož plody a kůra se využívají pro uvolnění křečí při menstruačních bolestech a bolestech dělohy. Říká se, že způsobuje barevné sny. Plody obsahují zejména vitamín C a sacharidy, kůra pak organické kyseliny, flavonoidy, třísloviny, steroly a další látky. O kalině se mluví také jako o protipotratové rostlině, ovšem zde se bavíme pouze o kůře rostliny. Bobule by se měly dávkovat opatrně a nedoporučují se těhotným a kojícím ženám. Vhodné je kombinovat ji i s dalšími bylinkami, jako je měsíček nebo andělika.
Proti smutku pomůže levandule i třezalka
Hormonální změny ovšem neprovází pouze bolestivé stavy, ale také nekontrolované stavy smutku a lítosti, které někdy přecházejí až do úzkosti.
Třezalka tečkovaná, o které jsme již mluvili v předešlém odstavci, navíc ještě zlepšuje náladu a velmi dobře působí na psychické vypětí. Zodpovědná je za to látka s názvem hypericin, jehož účinky jsou sedativní a antidepresivní. V našem e-shopu Klub Energy Tábor najdete bylinný extrakt Korolen, který obsahuje kromě třezalky i jinan dvoulaločný, lapacho, jírovec maďal a další bylinné extrakty. Využívá se při pocitech smutku, psychických problémech, citové labilitě atd.
Levandule lékařská
Kdo by neznal levanduli, a především její uklidňující vůni. Často se sušená levandule v pytlíčku dává pod polštář pro lepší spánek. Hojně se využívá také při aromaterapii. Uvolňuje, zmírňuje bolesti hlavy a podporuje trávicí enzymy. Levandulový esenciální olej je vhodný nejen pro aromaterapii formou inhalace, ale využívá se i zevně. Ošetří pokožku při drobných spáleninách, bodnutí hmyzem či ekzémech. Pokud pěstujete levanduli na zahrádce, pak můžete vyzkoušet recept na levandulový sirup a připravit si uklidňující nápoj pro náročné dny.
Proti návalům horka pomůže ploštičník a jetel luční
Aby toho nebylo málo, stavy kolísavých emocí, křečí a bolestí jsou ještě provázeny někdy silnějšími a někdy slabšími návaly horka a pocením. Jetel luční a ploštičník hroznovitý vás rozhodně nenechají na holičkách.
Jetel luční
Jetel luční by měla mít každá žena ve své domácí bylinkové lékárničce. Jedná se o nejsilnější bylinku, která tlumí návaly horka a pocení. Velmi často se využívá při menopauze či klimakteriu pro zmírnění jejich projevů. Její skrytou zbraní jsou fytoestrogeny – rostlinné látky, které jsou svým složením podobné estrogenům. Ze sušeného jetele lučního si snadno připravíte čaj. Stačí 2 lžičky zalít 250 ml vroucí vody a nechat 10 – 15 min vylouhovat. Nebo je možné zakoupit si čajové směsi s jetelem či bylinné koncentráty, které v sobě obsahují několik extraktů z bylin určených právě pro zmírnění projevů menopauzy. V případě, že trpíte nepříjemnými stavy, ať už se jedná o návaly horka, pocení, úzkosti či jiné nervové potíže při menstruaci, před ní či při klimakteriu, můžeme vám doporučit Gynex kapky – bylinný koncentrát, který si ženy chválí a jsou s ním nadmíru spokojené. Recenze na tyto výborné bylinné kapky najdete zde.
Ploštičník hroznovitý
A druhou bylinkou, kterou je vhodné využívat především při poklesu estrogenu a při menopauze, je ploštičník. I ten obsahuje fytoestrogeny, které velmi účinně doplňují estrogeny. Ty se právě v tomto období přestávají tvořit. Ploštičník se může užívat i delší dobu a velmi účinně zmírňuje pocení a návaly horka.
Tip: Zmírněte příznaky premenstruačního syndromu a nenechte se „rozhodit“ nepříjemnými pocity a stavy, které PMS provází.