„Čistič“, „kostižer“, „milovníček“ nebo třeba „uspí vřed“ jsou bylinky, jejichž názvy byly upraveny podle předpokládaných účinků našimi předky v různých krajích. Víte, o kterých bylinkách je řeč? Připravili jsme pro vás kvíz o 12 otázkách, ve kterém můžete procvičit své znalosti. Na konci kvízu najdete správné odpovědi. Jdeme na to.
1) Z natě „andrličky“ alias „ambrožky“ prý připravovali léčivou vodu pro Přemysla Otakara II. O jakou bylinku se jedná?
a) Routa vonná – Ruta graveolens
b) Světlík lékařský – Euphrasia rostkoviana
c) Jablečník obecný – Marrubium vulgare
2) Lístky „babího bruchu“ mají dodnes oprávněné využití např. při výrobě kloktadel, výluhů k vymývání špatně se hojících infikovaných ran nebo pomáhají při katarech dýchacího, popř. i zažívacího ústrojí. Jedná se o:
a) Šalvěj lékařská – Salvia officinalis
b) Zeměžluč menší – Centaurium erythraea
c) Saturejka zahradní – Satureja hortensis
3) Kořen „babského hněvu“, který má prokazatelné močopudné účinky, bývá součástí četných urologických čajových směsí. Jedná se o:
a) Proskurník lékařský (ibišek) – Althaea officinalis
b) Oman pravý – Inula helenium
c) Jehlice trnitá – Ononis spinosa
4) Nať „bludníčku“ alias „morové zeleniny“ mírně projímá, působí močopudně a po vypití teplého výluhu se pořádně zapotíte. Jde o:
a) Brutnák lékařský – Borago officinalis
b) Merlík vonný – Dysphania ambrosioides
c) Lnice obecná (květel) – Linaria vulgaris
5) Nati „božího hněvu“ se připisovala moc přímo zázračná. Víme, že droga působí proti některým cizopasným červům, ale hlavně podporuje trávení. Jedná se o:
a) Pelyněk brotan – Artemisia abrotanum
b) Benedikt lékařský – Cnicus benedictus
c) Mateřídouška obecná – Thymus
6) „Bylinka sv. Jana“, „květina bohyněk“, „milovníček“ a další roztomilé názvy si vysloužila léčivka, jejíž nať disponuje močopudnými, dezinfekčními a protizánětlivými účinky. Pozitivně ovlivňuje činnost nervové soustavy, průběh menstruace, lehké trávicí i dýchací potíže a využívá se při výrobě léčivých olejů, extraktů a tinktur. Je to:
a) Zeměžluč okolíkatá – Centaurium erythraea
b) Třezalka tečkovaná – Hypericum perforatum
c) Popenec břečťanovitý – Glechoma hederacea
7) „Husí šlapka“ nebo také „husí mýdlo“ či „stříbrníček“ je léčivka použitelná (kromě kořene) celá. Tato bylinka prý pomáhala proti srdečním nemocem a křečím. Další její účinky jsou protiprůjmové a stahující. Jedná se o:
a) Yzop lékařský – Hyssopus officinalis
b) Kopřiva dvoudomá – Urtica dioica
c) Mochna husí – Potentilla anserina
8) „Kočičí chvost“, „myší ocásek“ nebo „stolistník“ byl podle bylinkářek „léčivkou žen“ – pomáhal dívkám zvládnout příchod menstruace a dospělým ženám období menopauzy. Čaj z natě prý pomáhal i proti závratím, migrénám, slzení, akné, krvácivých hemoroidech atd. Jedná se o:
a) Řebříček obecný – Achillea millefolium
b) Meduňka lékařská – Melissa officinalis
c) Jestřabina lékařská – Galega officinalis
9) V listech „balšámu“, „kozí mňatky“, „kolénka Panny Marie“ jsou skryty výrazné dezinfekční účinky. Bylinka působí proti nadýmání, podporuje trávení, osvěžuje. Nechybí v mnoha lécích, léčivých čajích, aromatických vodách, likérech, cukrovinkách. Jedná se o:
a) Meruzalka černá (černý rybíz) – Ribes nigrum
b) Jahodník obecný – Fragaria vesca
c) Máta peprná – Mentha piperita
10) Kořen „koření sv. Petra“ má žlučopudné účinky, podporuje trávení a patří k hlavním přísadám někdejší „cikorky“ i kávovinových směsí. Jedná se o:
a) Puškvorec obecný – Acorus calamus
b) Čekanka obecná – Cichorium intybus
c) Smetánka lékařská – Taraxacum officinale
11) Nadzemní nať bylinky nazývané „Kristovy vousy“ sloužila po celá staletí k rozpouštění močových a žlučových kamenů. Dnes ji obsahují některé urologické čaje. Je to:
a) Lomikámen zrnatý – Saxifraga granulata
b) Řepík lékařský – Agrimonia eupatoria
c) Přeslička rolní – Equisetum arvense
12) Listy „psího jazyka“ mají výrazný odhleňovací účinek. Lidové léčitelství ji však využívalo také k léčbě černého kašle, očních zánětů, a především k hojení ran. Jedná se o:
a) Vachta trojlistá – Menyanthes trifoliata
b) Konvalinka vonná – Convallaria majalis
c) Jitrocel kopinatý – Plantago lanceolata
Odpovědi si můžete zkontrolovat zde: 1b, 2a, 3c, 4c, 5a, 6b, 7c, 8a, 9c, 10b, 11a, 12c