Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Bylinky pro posílení močových cest

Fotografie: Muž trpí na zánět močových cest
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Zánět močového měchýře je častým nepříjemným onemocněním močových cest, ke kterému dochází z různých důvodů. Na vině může být zanedbaný příjem tekutin, nachlazení, nedostatečná hygiena, časté zadržování močení, neléčená infekce v pochvě a tak podobně. Naštěstí lze močové cesty posílit přírodní cestou. Které bylinky vás zbaví nepříjemného pálení při močení?

Lichořeřišnice

Je to silná bylinka a také oblíbená letnička, která vyniká svými silnými antibiotickými účinky. Právě zánět močového měchýře je onemocnění, které v tom nejnutnějším případě vyžaduje léčbu antibiotiky. Děje se tak hlavně tehdy, když se léčba zanedbá nebo se nevyvíjí dobře a akutní zánět přechází do chronického. Lichořeřišnice dokáže zánětu zbavit celé tělo, ale nejsilněji působí právě na oblast močového měchýře. Bylinku lze užívat i preventivně. Její listy a květy můžete nakrájet a namočit do jablečného octa, ve kterém budou macerovat tři týdny na světle a při pokojové teplotě.

Brusinky

Zánět močového měchýře způsobuje bakterie Escherichia coli a lidé (zejména pak ženy, které toto onemocnění postihuje nejčastěji a kolikrát i opakovaně) už dokážou z prvotních příznaků bezpečně poznat, že se jedná právě o zánět močového měchýře. Velmi dobrou prevencí jsou plody brusinek, které na onemocnění močového měchýře působí tak, že zabraňují uchycení bakterií na jeho stěnách. Brusinky obsahují vitamín A, vitamín C, cenné třísloviny a další látky, které působí jako silný antioxidant, jsou močopudné, dezinfekční a mohou být prevencí rakoviny.

Vřes

Pokud vás začne nepříjemně pálit při močení, na všechna preventivní opatření je už nejspíš pozdě. Potom potřebujete silného bojovníka, kterým je vřes. Vřes obsahuje až 7 % cenných tříslovin, také flavonoidy quercetin a myricetin, saponiny, hořčiny a další látky, které fungují jako silné přírodní antibiotikum. Vřes dezinfikuje močové cesty a ulevuje od dráždivého pálení při močení. Připravte si domácí vřesový olej či čaj z vřesu.

Mateřídouška

Ani mateřídouška se v péči o močové ústrojí nedá zahanbit. Stejně jako vřes obsahuje cenné třísloviny a saponiny, díky nimž dokáže bojovat s bakteriemi, které způsobují zánět močového měchýře. Ničí kvasinky, houby a střevní parazity. Působí močopudně a čistí močové ústrojí.

Zlatobýl obecný

Také bylinka zlatobýl je častou součástí bylinných směsí pro podporu močového ústrojí. Obsahuje důležité flavonoidy a triterpenové kyseliny, díky kterým působí močopudně, protizánětlivě a detoxikačně. Kromě močového měchýře podporuje i zdraví ledvin. Nedoporučuje se ovšem lidem s onemocněním srdce, ledvin, alergikům a těhotným ženám.

Medvědice lékařská

Mezi vážené urologické bylinky patří i medvědice lékařská, která celkově posiluje odolnost organismu, působí močopudně, a proto příznivě ovlivňuje léčbu dny, funguje protizánětlivě a dokáže si poradit také s kameny a pískem v močových cestách. Ty způsobuje hlavně nerovnováha ve složení moči, která je způsobena nedostatečným příjmem tekutin.

Zdroj: Freepik.com

Bříza

Bříza má více využívaných částí – listy, kůru i mízu. Zdraví močového ústrojí podporují právě listy břízy, které působí močopudně. Díky tomu dokážou z těla odstranit přebytečnou vodu a s ní i otoky. Čaj z listů břízy dokáže bojovat i se záněty močového měchýře a spíše než samostatně najdete listy břízy v kombinovaných směsích.

Vrbovka

Močový měchýř je sval, který se dokáže roztáhnout do velikosti vaku a je schopen pojmout až půl litru tekutiny. U starších lidí kapacita močového měchýře klesá a právě bylinka vrbovka může podpořit elasticitu močového měchýře. Stejně jako ostatní bylinky, které příznivě ovlivňují močový měchýř, také vrbovka působí močopudně a protizánětlivě.

Přeslička rolní

Bylinku přesličku rolní můžete při zánětu močového měchýře popíjet formou čaje a rovnou si z ní udělat účinnou sedavou koupel.

Budete potřebovat:

  • větší množství bylinky – minimálně plný běžný kyblík
  • tu pak necháte přes noc louhovat ve dvou litrech studené vody
  • na druhý den směs i s bylinkou povařte minimálně čtvrt hodiny a sceďte do sedavé koupele
  • koupel je potřeba nechat působit minimálně 15, ale lépe 20 až 25 minut

Je vidět, že bylinek na podporu zdraví močového měchýře je opravdu hodně. Všechny na močový měchýř účinkují velmi podobně a často jsou prodávány ve směsích, kde svůj účinek zesilují. Zdraví močového měchýře se nedoporučuje podceňovat. Vždy je vhodnější prevence, a to zejména tehdy, pokud jste na zánět močového měchýře náchylnější.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama