Pokud máte pocit, že jsou bylinky pouze zimní záležitostí, tímto článkem vás vyvedeme z omylu. I bylinky totiž patří do letního pitného režimu, a to ve větší míře, než se může zdát. Vybírat pak můžete zvlášť z těch, které mají schopnost ochlazovat organismus.
Víte, že vlažný nebo letní nápoj vás ochladí více než nápoje s ledem nebo z lednice?
Ještě dříve, než se zde rozepíšeme o bylinkách s ochlazující schopností, pojďme si prozradit jedno tajemství. A rovnou se vás zeptáme. Po jakém nápoji sáhnete při žízni a vedru v létě? Po studené vodě z lednice nebo po vlažném bylinkovém čaji? Že jakýkoliv nápoj z lednice nebo s ledem vede? Je to paradox, ale právě takovýmto nápojem se naše tělo ještě více ohřeje.
Pro tělo jsou studené či přímo ledové nápoje šokem, a proto ihned vysílá organismu signál, aby se začal rychle oteplovat. Proto je lepší pít vlažné nápoje nebo alespoň nápoje v pokojové teplotě, pro jejichž zpracování nebude organismus muset vydat energii navíc.
K bylinkám s ochlazujícím účinkem patří:
Americký ženšen
Podle tradiční čínské medicíny, pod kterou americký ženšen spadá, má právě tato bylinka ochlazující účinky na organismus. Do vašeho pitného režimu ji proto můžete zařadit zvlášť, nebo v kombinaci s dalšími bylinnými směsmi. Je zvláštní, že oproti tomuto druhu funguje asijský ženšen opačně a organismus zahřívá.
Zelený čaj
Další bylinkou, která může přijít vhod v horkých letních měsících, je zelený čaj, který působí povzbudivě, posiluje koncentraci, je silným antioxidantem a mimo jiné jako další z bylinek tradiční čínské medicíny ochlazuje.
Koriandr
Nejen ochlazující, ale také posilující účinky má další bylinka tradiční čínské medicíny koriandr, který umí ochladit organismus a jeho pravidelné pití vás zbaví nepříjemného tělesného zápachu, pokud na něj trpíte (platí pro zapáchající pot, moč nebo vaginální výtoky, jejichž zápach právě koriandr neutralizuje).
Máta
Bylinka, která by v letních nápojích určitě neměla chybět, je zaručeně máta. Ta jakémukoliv nápoji expresně dodá osvěžující chuť. Dobrou zprávou je, že mátu lze velmi dobře kombinovat s citrónem, levandulí, zkrátka s dalšími bylinkami.
Šalvěj
Šalvěj účinkuje proti nadměrnému pocení, ale není vhodná úplně pro všechny. Například děti, těhotné nebo kojící ženy by ji užívat neměly. Šalvěj oplývá schopností ochlazovat plíce (podle tradiční čínské medicíny), čímž je může zbavit zánětů.
Růže
Růže neslouží pouze pro okrasu, ale má celou řadu dalších pozitivních účinků na zdraví. Kromě toho, že ochlazuje organismus, také příznivě působí na gynekologické problémy, zklidňuje mysl a navozuje spánek.
K dalším organismus ochlazujícím bylinkám patří také:
– fenykl
– chryzantéma
– ibišek
– bezinkové květy
– citrónová tráva
– meduňka
– heřmánek
– bazalka
Bylinkové sirupy vám neudělají vítr v peněžence a chutnají božsky
Značnou úsporu vaší domácnosti přinesou bylinkové sirupy, které můžete uchovávat v lednici a otevřít je až v letní sezóně. Vynikající a osvěžující letní chuť mají bezesporu bezové květy. Sirup z bezových květů přitom vytvoříte jednoduše, a pak už ho stačí smíchat s vodou, doplnit ledem a případně i mátou. Podobně může sloužit také mátový sirup, meduňkový sirup, levandulový sirup, zkrátka takový bylinkový sirup, který si vyrobíte. Právě tato samovýroba vám může přinést značnou úsporu s ohledem na to, kolik se toho v létě vypije. Doma vyrobený sirup přitom může být o dost zdravější. Stačí se s ním trefit do chuťových buněk všech členů vaší rodiny. Již jednou zmíněné bezinky v tomhle bezesporu vedou.
Bylinkové limonády zaženou i velkou žízeň
A kde tyto ochlazující bylinky určitě použít? No přece v letních bylinkových limonádách. Bylinky můžete svařit jako čaj a vylouhovaný roztok nechat schladit a smíchat s vodou, ledem, kousky ovoce a lístky použitých bylinek. Nebo můžete bylinkové listy nasekat (pro větší účinek) a nechat je vylouhovat ve vodě. Takovou limonádu nemusíte před podáváním cedit. Stačí mít džbánek s filtrem a lístky máty, růže, levandule a dalších bylinek mohou vytvořit skvělý efekt pro oči. K bylinkám samozřejmě můžete přidat i citrónovou šťávu (popřípadě ji může nahradit svěží citrónová tráva), použít můžete i další ovoce nebo ovocné šťávy. Obecně se doporučuje nepřehánět to s použitím příliš aromatických bylinek, a to zvlášť tam, kde na bylinkovou chuť nejsou zvyklí.
Studené bylinkové čaje vám budou chutnat více, než si myslíte
Pomocí bylinek můžete vytvořit stejně chutnou, ale mnohem zdravější variantu ledového čaje. Stačí uvařit bylinkovou směs podle chuti, osladit ji medem, agávovým sirupem nebo stévií a doplnit ji šťávou z ovoce, případně kousky ovoce. Čaj dejte vychladit do lednice nebo do něj dejte kostky ledu.