Čerstvé bylinky kdykoliv po ruce jsou snem snad každé hospodyňky i maminky. Ať už máte rádi italskou, českou či řeckou kuchyni, bez bazalky, oregana, pažitky či petržele se neobejdete. Navíc se některé bylinky hodí nejen při vaření, ale také jako první pomoc při nachlazení. A vy si je snadno můžete vypěstovat doma nebo na balkoně. Které bylinky na balkon jsou vhodné?
V tomto článku najdete 7 bylinek, které vaši kuchyň provoní a pomohou vytvořit i v zimním období zelenou oázu plnou vůně a zdraví. Pojďme se na ně podívat.
Bylinky na balkon – pěstování
Pěstování bylinek doma není nic náročného. Stačí vám k tomu truhlík či jiná nádobka, kde zespodu vytvoříte 4 menší otvory, kvůli odtékání přebytečné vody. Jestliže materiál nádoby (například sklenice) nedovoluje vytvořit do dna otvory, pak jako první vrstvu využijte drenáž, která zabrání přelití rostlinky.
Využít můžete zeminu ze zahrádky nebo koupit substrát přímo pro pěstování bylinek. Pak už stačí zasít semínka nebo sazeničky a pravidelně udržovat půdu zavlaženou. Sazeničky by měly být umístěny na slunném místě – ideálně na okně nebo balkoně.
Pojďme se nyní podívat na konkrétní rostlinky, které si doma můžete vypěstovat a jaké benefity s nimi získáte.
Rýmovník citronový – pomocník při nachlazení
S příchodem podzimu a chladného počasí se nabízí jako první rostlinka pro pěstování doma rýmovník citronový. Už z názvu je zřejmé, že rýmovník je skvělým pomocníkem při nachlazení. Jeho listy jsou silně aromatické s jemnými chloupky. Při rýmě či nachlazení je stačí jemně rozmačkat a inhalovat jejich vůni. Ovšem to není jediný benefit pěstování rýmovníku doma. Využít ho můžete také jako odpuzovač hmyzu i molů. Někdo ho využívá i pro provonění prádla v šatníku. Prostě multifunkční a k tomu nenáročná bylinka na pěstování.
Pažitka pobřežní neboli šnytlík
Šnytlík neboli pažitka pobřežní se využívá hojně v kuchyni. Nejčastěji se využívají v kuchyni její listy, které jsou duté, mají tvaru válečků a obepínají stonek. Ovšem jedlé jsou i květy. Pažitka je nacpaná vitamíny a minerály. Obsahuje vitamín C, provitamín A, vitamín B2. Silice se sírou jí dodává její jedinečnou cibulovitou příchuť. Pažitka je skvělá v míchaných vajíčkách, polévce i na chlebu s pomazánkovým máslem. Jako jedna z mála bylinek se vždy používá čerstvá – nikdy ne sušená. Pěstovat ji doma se skutečně vyplatí.
Bazalka – královna italské kuchyně
Bez bazalky by byli Italové ztraceni a není se čemu divit. Aroma listů bazalky je nezaměnitelné a dodává pokrmům dokonalou chuť. V případě, že i vy zbožňujete italskou kuchyni nebo různé druhy rajčatových salátů, mozzarellu nebo rajskou polévku, čerstvá bazalka v truhlíku se vám určitě bude hodit. V článku jak pěstovat bazalku a tipy na skladování najdete další užitečné informace.
Majoránka
Bramboračka bez majoránky by nebyla bramboračka, a samozřejmě spousta dalších chutných českých pokrmů se bez této zdraví prospěšné bylinky neobejde. Tato aromatická léčivá bylinka nabízí spoustu zdravotních benefitů. Působí proti nadýmání, pomáhá s nechutenstvím a podporuje trávení. Pokud trpíte na bolesti hlavy, pití čaje z majoránky je skvělým řešením. Čerstvá majoránka se v kuchyni neztratí, a navíc krásně voní.
Oregano neboli dobromysl
Další typická bylinka italské kuchyně. V případě, že jste milovníky špaget, pizzy či rajčatových salátů, čerstvé oregano se vám bude určitě hodit. K vaření se většinou používají sušené rozdrcené listy oregana. Při pěstování doma potřebuje především teplo a sucho. Jinak je oregano, stejně jako ostatní bylinky, nenáročné na pěstování a stačí ho občas zalít.
Máta peprná na kašel i pro lepší trávení
Máta peprná, pomocník při žaludečních obtížích, špatném trávení i při nachlazení. Bylinka, kterou bychom měli mít vždy po ruce. Vyhovuje jí slunné místo a je nutné, aby půda byla vždy zavlažená. Čaj z máty v zimě zahřeje a v létě pomůže třeba s cestovní nevolností.
Petržel působí jako mírné afrodiziakum
Znáte pořekadlo „Petržel, aby dlouho vydržel?“ Určitě ano. Petržel je mírné afrodiziakum, a proto ji mít doma po ruce není vůbec na škodu. Její účinky jsou samozřejmě mnohem rozšířenější. Využívá se při plynatosti, kašli i při nepravidelné menstruaci. Nejčastěji se používá při zánětech močového měchýře. Stejně jako ostatní bylinky jí stačí slunné místo a dostatek vody.