Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Bylinky a koření pro snížení hladiny cukru v těle

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Možná vás překvapí, že hladinu cukru v těle by si měli hlídat nejen ti, kteří mají nakročeno k hyperglykémii a s ní souvisejícími nemocemi a ti, kteří už diabetem trpí, ale i naprosto zdraví jedinci. Jedině tak lze totiž využít široké možnosti prevence, do které bezesporu patří i bylinky a koření, které umí s hladinou cukru v těle příznivě zamávat. Které to jsou?

Borůvkové listí funguje jako přírodní inzulín

Vysoká hladina cukru je způsobena nedostatkem inzulínu v těle nebo jeho špatným fungováním. Ten pak nemůže metabolizovat cukry a v těle dochází k výkyvům hladiny cukru. Když jsou tyto výkyvy ojedinělé, nic se většinou nestane, protože se hladina cukru sama srovná. Problém nastává, pokud k tomuto kolísání dochází pravidelně. To je pak na problém zaděláno. A když už víte, že vaším problémem je nedostatek inzulínu v těle, můžete ho přirozeně tělu dodat třeba pomocí listů borůvčí. Když si listy natrháte ještě před dozráním sladkých plodů, zaručíte v nich nejvyšší možný obsah látky myrtilin, které se přezdívá přírodní inzulín. Z listů si pak můžete pravidelně vařit čaj, který už se o metabolismus cukrů v těle postará.

Stévie sladká může být pomocnou berličkou při cukrovce

K tomu, abyste se zvýšenou hladinou cukru něco udělali, bude mimo jiné potřeba přestat jíst jednoduché cukry, které ve větší a opakující se míře hyperglykémii způsobují. A tady vám může být pomocníkem při slazení stévie sladká, která ačkoliv je až 300x sladší než běžný řepný cukr, hladinu cukru v krvi nezvyšuje. Naopak existují studie, které poukazují na to, že její pravidelnější konzumace hladinu cukru v krvi vyrovnává.

Pampeliška lékařská sníží vysoký krevní cukr

Ani pampeliška lékařská se vysokého krevního cukru nezalekne. Naopak její hořké listy, které si můžete přidat do salátů a kořen, který můžete užívat ve formě kapslí, umí vysokou hladinu cukru v krvi efektivně snižovat.

Bílá moruše má nízký glykemický index

Přírodní doplňky stravy s moruší bílou jsou oblíbené jak u diabetiků, tak u osob trpících vysokým krevním tlakem. Plody bílé moruše jsou také ideální svačinkou cukrovkářů. Ačkoliv jsou velmi sladké, mají nízký glykemický index, a proto s hladinou krevního cukru směrem nahoru rozhodně nepohnou. Naopak látky obsažené v moruši bílé přímo zabraňují zvýšení glykémie.

Česnek příznivě ovlivňuje glykémii

Česnek vám dech rozhodně nevylepší, ale může pozitivně zamávat s vysokou hladinou krevního cukru. Ačkoliv jsou mnohé studie v tomto směru skeptické, má se za to, že látky obsažené v česneku se svými vlastnostmi podobají inzulínu – především alicin, a proto ho může v těle částečně nahradit. Bohužel není známo, kolik česneku byste takhle museli zkonzumovat, abyste tím ovlivnili svou glykémii.

Pískavice řecké seno reguluje hladinu krevního cukru

Ani pískavice řecké seno se nenechá v účincích na hladinu cukru v krvi zahanbit. Vysoký cukr reguluje do přijatelnějších čísel, a proto konzumace pískavice není na škodu. Pískavici nejčastěji seženete ve formě prášku (mletá semena), který můžete namočit ve vodě a vypít, přidat do džusu nebo pro lepší chuť před konzumací smíchat s medem.

Gymnéma lesní je osvědčeným zabíječem cukru

Gymnéma lesní je bylinka ajurvédské medicíny, která se často označuje jako gurmar nebo také zabíječ cukru. Její efekt na udržení normální hladiny cukru je ohromný, stejně jako její příznivý vliv na kontrolu tělesné hmotnosti.

Zdroj: Freepik.com

Kopřiva nemá pouze detoxikační účinky

Další bylinkou, která ohlídá cukr v krvi, je „obyčejná“ kopřiva. Záměrně jsme označení obyčejná dali do uvozovek, protože na žahavý plevel toho kopřiva umí dost. Kromě svých močopudných, pročišťujících a posilujících účinků dokáže srazit vysokou hladinu cukru do únosných mezí.

Bobkový list zlepšuje inzulínovou citlivost

Jedním z problémů těch, kteří řeší svou glykémii, je takzvaná inzulínová rezistence. Lze jí popsat jako sníženou schopnost buněk odpovídat na inzulín, který produkuje slinivka břišní. Problém může vznikat velice plíživě a jeho následkem může být vysoký cholesterol, vysoký krevní tlak, v tom horším případě infarkt, mrtvice nebo rakovina. A právě bobkový list je přírodním pomocníkem, který u lidí s inzulínovou rezistencí může zlepšit inzulínovou citlivost. Až o 20 % nižší hladina cukru v krvi může být výsledkem měsíčního užívání dvou gramů drceného bobkového listu denně.

Skořice snižuje vysoký krevní cukr v těle

I skořice funguje na podobném principu jako bobkový list a zvyšuje citlivost buněk na inzulín. Ten pak má možnost v těle lépe ovlivňovat hladinu cukru v krvi.

Podobné účinky má také koření:

  • hřebíček
  • zázvor
  • kurkuma

Pozor na hypoglykémii

Výše jsme jmenovali koření a bylinky, které výrazně snižují hladinu krevního cukru. Ovšem někteří z vás mohou trpět hypoglykemií a pro ty je užívání těchto bylinek nežádoucí. Na hypoglykémii (příliš nízký cukr v krvi) dobře zabírá vyvážený a pestrý jídelníček bohatý na bílkoviny.

Cukr v krvi můžete okamžitě zvýšit pomocí:

  • hroznového cukru a hroznové šťávy
  • rozinek a jiného sušeného ovoce
  • banánu
  • 100 % ovocného džusu a tak podobně

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama