Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Bulgur vs. quinoa: Která superpotravina vyhrává v boji o veganskou korunu?

Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Superpotraviny jsou dnes na špici zájmu těch, kteří hledají cesty k zdravějšímu životnímu stylu. Zejména mezi vegany a vegetariány jsou velmi oblíbené. Bulgur a quinoa jsou dvě z takových potravin, které se těší velké popularitě díky svým výživovým profilům a flexibilitě v kuchyni. Ale která z nich si zaslouží korunu v kategorii superpotravin?

Bulgur – starodávná potravina s bohatou historií

Bulgur je zrnko z celého pšeničného zrna, které bylo vařené, sušené a rozdrcené. Je to tradiční ingredience ve středomořské kuchyni a cení se pro svou rychlou přípravu a ořechovou chuť. Výživově obsahuje bulgur dobré množství vlákniny a bílkovin, stejně jako řadu vitamínů a minerálů, jako je železo, hořčík a vitamíny skupiny B.

Quinoa – Andský poklad dnešní doby

Quinoa, často oceňovaná jako superpotravina, je semínko rostliny Chenopodium quinoa, která je původem z Andských hor v Jižní Americe. Díky své bezlepkové povaze a vysokému obsahu kompletních bílkovin, které obsahují všechny esenciální aminokyseliny, se stala oblíbenou mezi těmi, kteří hledají alternativy k tradičním obilninám. Quinoa je také bohatá na minerály, jako je železo, mangan a fosfor.

Porovnání bulguru a quinoy

Bulgur má méně kalorií a vyšší obsah vlákniny, zatímco quinoa poskytuje více bílkovin a minerálů. Bulgur se také vaří rychleji a je obvykle levnější, ale quinoa nabízí bezlepkovou alternativu s komplexnějším aminokyselinovým profilem.

Nutriční hodnota Bulgur (100 g) Quinoa (100 g)
Kalorie 342 368
Bílkoviny 12 g 14 g
Vláknina 18 g 7,5 g
Železo 2,5 mg 4,6 mg
Magnézium 164 mg 197 mg
Zdroj: Freepik.com

Jak bulgur a quinoa podporují zdravý životní styl?

Obě potraviny mohou hrát důležitou roli ve zdravém veganském stravování. Bulgur může být skvělým zdrojem energie a sytosti díky svému obsahu komplexních sacharidů a vlákniny, zatímco quinoa může sloužit jako základní stavební kámen pro bílkovinnou složku stravy. V naší zdravé kuchařce najdete tipy, jak začlenit bulgur a quinou do jídelníčku, vyzkoušejte recepty s bulgurem z naší kuchyně.

Která z nich tedy vyhrává v boji o veganskou korunu?

Jak bulgur, tak quinoa mají své místo ve zdravé a vyvážené dietě. Výběr mezi nimi by měl být založen na individuálních dietních potřebách, preferencích chuti a cenové dostupnosti. Pro ty, kteří mají bezlepkovou dietu nebo hledají vyšší obsah bílkovin, může být quinoa lepší volbou. Avšak bulgur může být ideální pro rychlé a výživné pokrmy, když čas tlačí.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama