V březnu bychom se dle TČM měli zaměřit na žlučník. Ten je umístěn na spodině jater a tvarem připomíná hrušku. Jeho hlavní funkcí je skladovat a upravovat žluč, která se tvoří v játrech. Jaké jsou příznaky oslabeného žlučníku, jak o něj pečovat, které bylinky a čaje jsou vhodné při léčbě žlučníku a které po traviny raději vynechat, to se dozvíte v tomto článku.
Příznaky oslabeného žlučníku
Jak jsme již nakousli v úvodu, zdravý žlučník zpracovává žluč, kterou produkují játra. Žluč absorbuje tuky a vylučuje toxické látky z těla ven. Jestliže je žlučník oslabený, prvotním příznakem je vystřelující bolest ze zad k pravé lopatce či žaludku. Můžete se cítit nadmutí, objevuje se nevolnost, bolest v břiše, pocit plnosti či napětí, zvracení i zažloutlé bělmo. Pokud se s těmito příznaky setkáte, neváhejte a zajděte k lékaři co nejdříve. Následně můžete léčbu podpořit i bylinkami a vyváženým a zdravým jídelníčkem. Pojďme se podívat na potraviny, které do jídelníčku při oslabeném žaludku zapojit a naopak, kterým se vyhnout.
Potraviny, které bychom měli z jídelníčku vynechat a které naopak přidat
Zdravá a vyvážená strava při oslabeném žlučníku je zásadní. Jedná se o tzv. žlučníkovou dietu, kterou lékaři většinou předepisují po operacích žlučníku či při onemocnění žlučníku. Základ je vynechat z jídelníčku všechna tučná, kořeněná jídla. Zdravá příprava jídel by měla být základem. Vyzkoušet můžete blanšírování, vaření v páře, ale ani klasickým vařením ve vodě či dušením nic nezkazíte. Tuk by měl být při vaření využíván minimálně, ideálně vůbec.
Které potraviny zapojit do jídelníčku:
- Libové maso – krůtí, kuřecí, králičí nebo ryby
- Ovoce
- Mléčné nízkotučné výrobky – vyhnout se těm s vysokým obsahem tuku
- Masové a zeleninové vývary
- Zeleninu – mrkev, špenát, červená řepa, hlávkový salát, čínské zelí – vyhnout se nadýmavým potravinám (např. luštěniny)
- Bílé pečivo
Potraviny, které nadýmají nebo mají výraznou chuť, jako je např. česnek či cibule nebo vysokotučné uzeniny, by v jídelníčku vůbec být neměly.
Bylinky a bylinné čaje na žlučník
Bylinky a bylinné čaje se využívají jako doplněk léčby, nenahrazují plnohodnotnou léčbu, kterou by vám měl předepsat doktor.
Které bylinky využít:
- Řepík lékařský
- Máta peprná
- Měsíček lékařský
- Ostropestřec mariánský
- Zeměžluč
A najdete samozřejmě i další bylinky. Některé můžete použít samostatně nebo si zakoupit bylinnou směs v obchodě přímo na žlučník. Doporučit vám můžeme doplněk stravy Regalen, který obsahuje řepík lékařský a další extrakty z bylin. Podporuje a normalizuje funkci jater i žlučníku a detoxikuje organismus, díky obsahu extraktu z jitrocele kopinatého. Po dlouhé zimě bychom měli naše tělo hýčkat a zaměřit se na jeho jarní transformaci, abychom si první jarní dny užili ve zdraví, plni síly a energie.