Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Bolest svalů aneb svalovice, kdy přichází, jak dlouho trvá a jaké metody zvolit při regeneraci

Fotografie: bolest svalů
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Bolest svalů (nebo lidově svalovice) je způsobena především přetížením svalů, ať už v posilovně nebo při fyzicky náročné práci. Svalová horečka je známý pojem, kdy jsou svaly „jako v ohni“ a při jakémkoliv pohybu cítíte bolest. Jak si ulevit od bolesti, jaké jsou metody a jak dlouho trvá svalová regenerace?

Příčiny bolesti svalů

Bolest svalů může přijít nejen při posilování a nadměrném zatížení svalů, ale i při stresu a například pracovním stresovém vytížení. Často bolest svalů hlásí i zdravotní problémy a příchod některé z nemocí. Nejčastěji to bývá nachlazení či chřipka. Bolest svalů nám ovšem může také značit poškození svalu – natržení či natažení. Jaké metody zvolit pro regeneraci a jak dlouho regenerace svalů trvá?

Jak dlouho trvá svalová regenerace?

Odpověď na tuto otázku je ovlivněna několika aspekty. Pokud jste mladý zdravý jedinec, který má namožené svaly po tréninku, pak bolest svalů odchází cca do 48 – 72 hodin. Ovšem pouze v případě, že je dále nezatěžujete a odpočíváte. Starší lidé pak mohou „trpět“ delší dobu, a to až týden. V případě, že by bolesti svalů přetrvávaly, pak je nutné co nejdříve navštívit lékaře a zjistit příčinu.

Jaké metody zvolit pro rychlejší regeneraci svalů?

Odpočinek, spánek a vyvážená a zdravá strava je ideálním začátkem. Pokud vás bolí svaly, tak nejhorší, co můžete udělat – chtít je rozhýbat a „naložit“ jim ještě víc. Svalovou horečku sice můžete zmírnit léky, jako je Ibuprofen, ale to vám nedoporučujeme. Nejedná se o léčbu, pouze utlumení bolesti. Svaly se nebudou regenerovat, ale pouze přestanou na chvilku bolet. O to víc si při další zátěži můžete ublížit. Co tedy zabírá?

1) Zdravá strava s obsahem bílkovin a odpočinek

Kdo chodí do posilovny, tak ví, že příjem bílkovin před tréninkem i po tréninku je nejen pro tvorbu svalů, ale i pro jejich zdraví velmi důležitý. Po tréninku by tedy vždy měl být tento příjem dodržen buď ve formě drinku, který má v nabídce snad každý bar v posilovně, nebo kvalitní stravy. Zjistěte, které fitness drinky jsou fajn, a které naopak můžete s klidným svědomím odmítnout.

Odpočinek se doporučuje min. 24 hodin, ale ideální je nechat svaly odpočívat 2-3 dny, po kterých by ta největší bolest měla odeznít. A samozřejmě výživný spánek. Při svalové horečce se budete cítit unaveni a dobře se vyspat je to nejlepší, co pro své tělo můžete udělat.

Zdroj: Freepik.com

2) Koupele a krémy pro regeneraci svalů a kloubů

Při nadměrném fyzickém zatížení ovšem netrpí pouze svaly, ale i klouby dostávají zabrat. Ideální je odpočinek doplňovat koupelemi a mazat svaly a klouby přípravky určenými pro regeneraci pohybového aparátu.

  • Humátové koupele – humátové koupele obsahují tzv. huminové látky a éterické oleje. Jsou doporučovány při bolestech pohybového aparátu, namožených svalech, po úrazech i při bolestech kloubů. Balneol je humátová koupel, která podpoří regeneraci těla a uvolní svaly.
  • Regenerační bylinné krémy – pro intenzivnější péči a rychlejší regeneraci je vhodné svaly po koupeli promazat regeneračním krémem. Doporučit můžeme bioinformační terapeutický krém Artrin, který je určen právě pro zmírnění bolesti kloubů, svalů a šlach. Pokud chcete účinek krému zvýšit, užívejte Artrin v kombinaci s bylinným koncentrátem Renol.

3) Masáže a pravidelná hydratace

Objednejte se na masáž a dopřejte si odpočinek, relax a uvolnění. Masáž by měl samozřejmě provádět odborník. Maséra si je možné objednat domů, aniž byste museli kamkoliv chodit. Pokud zatím žádného nemáte, při výběru dbejte na reference, ideálně od známých či přátel nebo hledejte na internetu. Zaměřte se i na to, zda mezi referencemi najdete nejen kladné, ale i méně kladné, pak si můžete být jisti, že nejsou zkreslené. Důležitá je samozřejmě i hydratace a pravidelné doplňování tekutin.

Když to shrneme, důležité je dát svalům pauzu od cvičení či jiné fyzické zátěže a podpořit regeneraci kvalitními přípravky, které svaly uvolní. Bolest svalů o to rychleji ustoupí.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama