Pokud bobkový list ve své kuchyni vnímáte jako všední koření, je načase dozvědět se střípky z jeho bohaté historie. Bobkový list totiž nebyl vždy jenom součástí vývarů a omáček. Zdobil hlavy vítězů, odháněl zlé duchy a psal příběhy o bohu Apollónovi.
Bobkový list nemusí být pouze kořením, ale i léčebným prostředkem
Bobkový list je koření velmi zajímavé, už jen proto, že si ho za oknem nebo na zahrádce můžete vypěstovat sami. Své neodmyslitelné místo má v silných vývarech a omáčkách. Dobře se hodí pod maso. Ale věděli jste, že stejně tak jednoduše z něj můžete uvařit čaj, inhalovat ho nebo si vyrobit léčebný olej? Bobkový list neboli vavřín vznešený obsahuje cenné silice, hořčiny, glykosidy, třísloviny, bílkoviny, vitamíny A, B, C, kyselinu listovou a minerály železo, hořčík, zinek, měď nebo draslík. V léčitelství ho ostatně hojně využívala a dosud využívá tradiční čínská medicína.
Tradiční čínská medicína nedá na bobkový list na podzim dopustit
Na bobkový list nedá tradiční čínská medicína dopustit hlavně na podzim, ke kterému přiřazuje prvek kov. Ten ovlivňuje energetické dráhy plic a tlustého střeva. A právě tady může mimo jiné bylinky pomoci i bobkový list.
Ten podle tradiční čínské medicíny:
- umí snižovat cukr v krvi
- působí protizánětlivě
- podporuje trávení
- pozitivně ovlivňuje léčbu diabetu
Když se bobkový list přidá k bramborům při jejich vaření, měl by být podle tradiční čínské medicíny účinný proti usazování soli do kloubů. Ostatně na vyplavení přebytečné soli v kloubech funguje možná ještě lépe vodní lázeň s bobkovým listem, do které se po náročném dni naložíte.
Stejně úlevná může být vůně éterického oleje bobkového listu plynoucí z aromalampy nebo masáž bobkovým olejem.
Svůj původ má v Malé Asii, domovinu ve Středomoří
Bobkový list je známý od dávné historie. Jeho původ lze zasadit do Malé Asie, později bylo jeho domovem hlavně Středomoří. Dnes lze bobkový list pěstovat také v našich domácích podmínkách, třeba v květináči za oknem. Jeho největším producentem je Turecko. Ve své domovině může vavřínový strom vyrůst až do úctyhodné výšky 18 metrů.
Ve starověku a středověku působil proti zlým silám
Hojně byl bobkový list používán ve středověku, a to nejen v tamní kuchyni. Věřilo se na jeho nadpozemské schopnosti. Například bobkový list rozhozený ve všech rozích obydlí měl dům ochránit proti zlé moci, bleskům a jiným nepříjemným událostem. Bobkový list se i zapaloval, aby odháněl zlé duchy. Ve středověku se hodně věřilo tomu, že je bobkový list rostlinou štěstí. Ten, komu se zadařilo, a bobkový list vylovil z polévky, měl mít podle pověstí velké štěstí v dalších svých konáních. Jak úsměvné v porovnání s tím, že dnes, jakmile narazíme na bobkový list ve své omáčce, jsme spíše otrávení.
V Řecku se stal symbolem neopětované lásky Dafné k Apollónovi
Asi největší pohádku však bobkový list napsal ve starověkém Řecku. Tam bobkový list opět hojně využívali v kuchyni i proti zlým silám. Své místo však měl i na hlavách vítězů ve formě vítězných vavřínových věnců. Bobkové listy zdobily i padlé hrdiny ve válce. Odtud se nejspíš vytvořilo spojení: „neusnout na vavřínech“.
Legenda o bohu Apollónovi a nymfě Dafné
Největší legenda patřící vavřínu však vypráví o bohu Apollónovi a nymfě jménem Dafné. Legenda praví, že Apollón se jednou nehezky posmíval bohovi Erotovi a ten se mu pomstil tak, že Apollóna zasáhl šípem lásky k nymfě Dafné. Od této chvíle začal Apollón Dafné zbožňovat a dělal vše proto, aby byla jeho. Možná by se mu to i povedlo, kdyby Eros zákeřně nepoužil své šípy i proti ní. Dafné však trefil šípem s opačným účinkem, aby jeho lásku nikdy neopětovala.
Apollón byl jako zbavený všech smyslů. Dafné všude pronásledoval a ta už z toho také ztrácela rozum. Proto požádala svého otce Péneia, aby ji důkladně před Apollónem ukryl. A ten ji proměnil ve strom vavřínu vznešeného. Aby uctil její památku, nosil pak Apollón na hlavě věnec z vavřínových listů a celý svůj chrám obklopil vavřínovými stromy.
Bobkový list jako hnojivo
Bobkový list si tedy za svou pestrou historii určitě zaslouží, abyste mu vzdali hold třeba nějakým slavnostním jídlem. Během něj si můžete o bobkovém listu s rodinou popovídat. Třeba někdo navrhne bobkový list použít jako hnojivo. A ano, opravdu to funguje. Podle našich babiček stačilo, abyste do substrátu vašich pokojovek zastrčili jeden či dva listy bobkového listu. Případně můžete použít drcenou formu. Pak už stačí rostlinu normálně zalévat – bobkový list se už postará o její výživu.