Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Bobkový list: čaj na trávení, sirup na kašel a olej pro uvolnění těla

Fotografie: tinktura z bobkového listu
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Bobkový list je pro své specifické aroma samozřejmou součástí všech kuchyní. Víte ale, že má své místo i v lidovém léčitelství? Díky látkám, které obsahuje, si z něj můžete vyrobit nejen čaj, ale také sirup proti kašli nebo mazání na bolavé klouby a unavené tělo.

Čaj z bobkového listu podpoří trávení

Dosud jste bobkový list znali pouze jako koření? To je škoda vzhledem k tomu, co všechno dokáže se zdravím. Obsahuje účinné silice, hořčiny, třísloviny a glykosidy, vitamíny a minerály, díky kterým mimo jiné zlepšuje trávení a podporuje chuť k jídlu. Pro podporu trávení si můžete připravit čaj z bobkových listů.

Čaj z bobkového listu připravíme jednoduše tak, že zalijeme 2–3 bobkové listy 250 ml vroucí vody a necháme odstát asi 5 minut. Pijeme po malých doušcích v průběhu celého dne. 

Na silnější odvar si připravíme 5 g bobkového listu, které vaříme ve 300 ml vody asi 10 minut, a pak ještě 4 minuty po odstavení ze zdroje tepla necháme vylouhovat. Směs přecedíme přes jemné sítko a popíjíme malými doušky během dne.

Zrovna bobkový list patří mezi bylinky a koření, u jejichž užívání je potřeba dát si pozor na dávkování. S bobkovým listem a čajem z bobkového listu by se to nemělo přehánět z důvodu, že v některých případech může negativně ovlivňovat zdraví. Pití čaje z bobkového listu by se měly vyvarovat těhotné i kojící ženy, protože ve větších dávkách může způsobit krvácení.

Ve větších dávkách bobkový list také:

 • může vyvolat kožní dermatitidu a podráždění sliznice
 • způsobuje pálení žáhy
 • vyvolává zvracení
 • u cukrovkářů může negativně ovlivňovat hladinu cukru v krvi
 • může zpomalovat centrální nervový systém

Sirup z bokového listu tiší kašel

Bobkový list toho umí mnoho. Sloužil pro výrobu vavřínových věnců pro vítěze sportovních soutěží, ale naši předkové ho také využívali pro své zdraví. Bobkový list má čisticí účinky a dokáže vyčistit klouby od kyseliny močové a soli. Také umí tišit dráždivý kašel. Sirup proti kašli si vyrobíte jednoduše a nebudete k tomu potřebovat příliš ingrediencí.

Připravte si:

 • 10 bobkových listů
 • 250 ml vody
 • 7 polévkových lžic krystalového cukru
 • citrón

Postup je jednoduchý. Než se do výroby pustíte, připravte si lahvičku, do které hotový sirup přelijete.

 • Vodu i s kořením přiveďte k varu a vařte 15 minut.
 • Po uplynutí doby bobkový list z vody vyndejte a přesvědčte se, že v ní nezbyly žádné ulomené kousky. Pokud ano, bude potřeba tekutinu přecedit přes sítko.
 • Do vody pak vmíchejte cukr, vymačkejte jeden citrón (bez pecek) a znovu ji přiveďte k varu. Krátce nechte projít varem a odstavte.
 • Ještě teplý sirup z bobkového listu plňte do připravených lahviček, které (pokud to jde) otáčejte dnem vzhůru. Sirup pak můžete skladovat déle.

Otevřený sirup vydrží v ledničce 10 dní až dva týdny. Při kašli dávkujte jednu lžíci sirupu 3x denně. I tady přistupujte k dávkování sirupu velmi opatrně. Pokud berete i jiné léky, je vždy lepší konzumaci sirupu z bobkového listu konzultovat s vaším ošetřujícím lékařem. Ostražití byste znovu měli být v případě těhotenství, kojení a u malých dětí.

Zdroj: Freepik.com

Masáž olejem z bobkového listu má uvolňující účinky

Bobkový list však nemusíte užívat pouze vnitřně. Pro relaxaci doporučujeme bobkový list zapálit. Ten pak ze sebe uvolní určité látky, které mají uvolňující a relaxační účinek. A doporučujeme to dělat zejména v době, kdy na své unavené tělo budete aplikovat masážní olej z bobkového listu. I ten si můžete doma snadno vyrobit. Olej z bobkového listu výborně účinkuje proti revmatu, tiší bolest kostí i kloubů a uvolňuje napětí v těle.

Na výrobu oleje z bobkového listu si připravte:

 • 50 g bobkových listů
 • 200 ml 70 % lihu
 • 400 ml olivového oleje

Bobkový list nadrťte na menší kousky a naložte ho do alkoholu.

V něm ho nechte vylouhovat alespoň 24 hodin při pokojové teplotě.

Po uplynutí této doby do směsi alkoholu a bobkového listu přidejte i olivový olej.

Celou směs pak pomalu zahřívejte alespoň 4 hodiny.

Abyste při tom nemuseli stát u plotny a celý postup hlídat, dejte směs do trouby a nastavte si teplotu na 60 až 70 °C.

Díky tomu budete mít jistotu, že se bude směs zahřívat, ale nepřipálí se.

Doporučujeme nachystat si minutku, abyste nakonec na olej v troubě nezapomněli.

Olej pak přeceďte přes sítko a přelijte do vhodné nádoby. Takto je olej připraven pro okamžité použití.

Pro okamžitou pomoc při bolestech kloubů doporučujeme rozdrtit bobkový list, dát ho na obvaz, zakápnout olejem a ten pak umístit na postižené místo.

Je neuvěřitelné, jak nápomocný může být bobkový list, který jste dosud používali pouze v kuchyni, že?

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama