Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Bezlepková dieta: jídelníček na týden

Fotografie: bezlepkové jídlo
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Nucená bezlepková dieta, která vám byla přiklepnuta kvůli diagnóze zvané celiakie, může zatočit s dosavadním plánováním jídelníčku pro vás i vaši rodinu. Vzhledem k tomu, že spousta potravin přirozeně obsahuje lepek, bude těžké vařit pouze z těch, které jsou bezlepkové. Avšak vše se dá s trochou cviku zvládnout, aniž byste přišli o chutné stravování. Připravili jsme pro vás bezlepkový jídelníček na týden a další tipy na bezlepkové recepty.

Pro koho je určena bezlepková dieta?

Bezlepková dieta je určena lidem, kteří trpí autoimunitním onemocněním zvaným celiakie. Tento termín se sice postupem času zažil i pro označování všelijakých diet pro redukci váhy, ale souvislost mezi vysazením lepku a hubnutím nikdy nebyla potvrzena. Dokonce ani neexistují žádné logické důvody, proč bezlepkovou dietu držet, když normálně snášíte lepek. Lepek sám o sobě totiž není pro tělo škodlivý, pokud ho vaše tělo toleruje. Lepek, který se označuje také jako gluten, je rostlinný protein, který se v lidském těle vyskytuje od nepaměti. Souvislost mezi lepkem a zvýšeným výskytem celiakie odborníci vidí v tom, že obsah lepku je v současné stravě mnohonásobně vyšší než v minulosti. Je to dáno tím, že se pěstují jiné druhy obilí než v minulosti, ale také tím, že je lepek součástí většiny průmyslově vyráběných potravin. Pořád však platí, že vysazením lepku z jídelníčku (ačkoliv pro to nemáte důvody) se zbytečně ochuzujete o cenné látky z potravin, které lepek obsahují.

Projevy celiakie

Ale zpátky k celiakům. Protože celiakie propuká v jakémkoliv věku a projevuje se s různě velkou intenzitou, bývá její včasné odhalení nejen komplikované, ale především je hlavně šokem pro ty, kteří takovou diagnózu dostali. Za propuknutí nemoci může porucha imunity sliznice tenkého střeva, která na lepek špatně reaguje.

K projevům celiakie patří mimo jiné:

  • zažívací potíže
  • chudokrevnost
  • vyšší kazivost zubů
  • podvýživa
  • deprese a úzkosti
  • bolesti kloubů a jiné

Jak už jsme naznačili výše, pro čerstvě diagnostikované může být celiakie obrovským šokem i velkou komplikací. Najednou jim totiž z jídelníčku vypadne celá řada běžných surovin, které se musí snažit nahradit bezlepkovými. Některé z nich jsou dražší. Také kombinace vaření bezlepkových jídel s těmi běžnými je pro celiaka velkou výzvou. Rizikové pro celiaka může být už jen nádobí, které přišlo do kontaktu s lepkem.

Zdroj: Freepik.com

Koho celiakie postihuje?

Celiakie je nemoc zažívacího traktu, kterou není lehké odhalit. Proto se jí někdy přezdívá chameleoní nemoc. Hlavní příčinou celiakie je genetická predispozice. Vliv však hrají i další spouštěcí faktory, jako je stres, těhotenství, cukrovka, lupus nebo virová infekce. Celiakie postihuje děti i dospělé a je běžnější u žen. Pozor, nepleťte si celiakii a alergii na lepek. Celiakie se rovná celoživotní nesnášenlivost lepku. Alergie na lepek se projevuje jako okamžitá reakce, ale časem může odeznít.

Bezlepková dieta a jídelníček na týden

Pro čerstvě diagnostikovaného celiaka nebo pro rodiče či příbuzné takto diagnostikovaných lidí znamená celiakie mnoho změn nejen při vaření, ale i při samotných nákupech. Paradoxně se až kvůli této nemoci mnozí naučí číst jednotlivá složení potravin, protože to je pro celiaky nutnost. Hodně lidí pak může potvrdit, že je lepší vařit ze základních potravin už jen z toho důvodu, že polotovary mohou obsahovat lepek, ačkoliv to tak na první pohled nevypadá. Váš týdenní bezlepkový jídelníček může vypadat následovně:

Den Snídaně Oběd Večeře
Pondělí Dvě vejce natvrdo
s plátkem bezlepkového chleba a zeleninou
Pečené vepřové plátky
s hráškem
a bramborovou kaší
Uzené tofu s bramborovo-mrkvovou kaší
Úterý Jablečný dortík
bez lepku
Polévka z krájených zelených fazolových lusků s kefírem
nebo na másle pečená štika s bylinkami
Cizrnové placičky
s mrkví
Středa Míchaná vejce
se špenátem
a bezlepkové pečivo
Brokolicový quiche

Rizoto se zeleninou

Čtvrtek Quinoová kaše
s ovocem a medem
Rýžové těstoviny s tuňákem, cherry rajčátky a medvědím česnekem

Grilované kuřecí maso a zeleninový salát

Pátek Bezlepkový chléb
se šunkou, sýrem
a ředkvičkami
Bezlepkové plněné sladké knedlíky

Pečený losos s grilovanou zeleninou

Sobota Jáhlová kaše s oříšky
a ovocem
Zapečená rajčata
s cuketou

Kedlubnová polévka

Neděle Bezlepková štola Krůtí roláda se šunkou, sýrem a brambory

Cuketový koláč
s mozzarellou

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama