Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Barvy a jejich působení aneb chromoterapie v kostce

Fotografie: Barevné listí
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Alternativní medicína nabízí mnoho různých variant terapií, jednou z nich je také chromoterapie. Stejně jako ostatní alternativní terapie, tak i zde se pracuje s vyvážením energie v těle, a to na všech úrovních – fyzické, mentální, emocionální i duchovní. Na jakém základě chromoterapie funguje a co to vlastně je?

Chromoterapie a její působení

Stejně jako fytoterapie – léčba bylinkami, aromaterapie – léčba vůněmi, tak i chromoterapie – léčba barvami je známá už od nepaměti a je tu pro každého, kdo chce opět najít či napravit zdravotní rovnováhu v těle. Barvy jsou všude kolem nás, a proto je vnímáme, aniž bychom o tom dlouze přemýšleli. Ovlivňují naši náladu. Zkuste si představit, že sedíte na pláži u moře a hledíte na oceán. V tu chvíli se cítíte klidní a vyrovnaní. Dalším příkladem může být červená barva a nejtypičtější je asi přirovnání k býku v aréně, kterému se ukazuje červený šátek, aby se v něm probudila energie a rozproudila krev v žilách. A takto bychom mohli pokračovat dál. Pojďme se na jednotlivé barvy podívat detailněji.

Barvy a jejich využití

Působení jednotlivých barev je úzce provázáno nejen s emocemi a tím, jak se cítíme, ale také s vnitřními orgány a jejich správným fungováním.

Červená barva – červená barva stimuluje krevní oběh, působí na všechny orgány v těle a smysly. Probouzí energii. Pomáhá při stavech únavy a pasivity.

Žlutá barva – uvolňuje, čistí krev, přináší pocit štěstí, spokojenosti a bezpečí. Blahodárně působí při nervovém vypětí a stimuluje centrální nervovou soustavu.

Zelená barva – působí příznivě na otoky kloubů a tkání v těle. Chladí a uklidňuje. Blahodárně působí na nervový systém.

Tyrkysová barva – zvyšuje intuici i citlivost. V mentální rovině můžeme říct, že poskytuje klid a zároveň dodává odvahu. Pozitivně působí na dýchací a trávicí soustavu, konkrétně na tlusté střevo. Posiluje duchovní růst.

Modrá barva – Osvěžuje, zklidňuje nervové vypětí a srdeční frekvenci. Pomáhá při bolestech hlavy a nervovém vypětí. Zklidňuje dech a snižuje krevní tlak.

Fialová barva – Podporuje plné vědomí a zvyšuje kreativitu. Ženám přináší pomoc při nepříjemných pocitech při menopauze. Pomáhá zvládat emocionální zranění a duchovně růst.

Zdroj: Freepik.com

Účinky chromoterapie

Účinky chromoterapie nejsou vědecky prokázány, ovšem alternativní medicína léčbu barvami využívá již po staletí.

  • Vyrovnává emocionální nestabilitu
  • Zmírňuje deprese
  • Pomáhá při spánkových poruchách
  • Zvyšuje energii a snižuje únavu

Metody chromoterapie

A na závěr si ještě pojďme říct, jaké metody chromoterapie využívá. Je jich mnoho a vy si tak můžete vybrat tu, která vám bude vyhovovat nejlépe.

  • Barevné světlo a ozařování – asi nejznámější metoda, kdy necháte světlo působit na postižené místo. Pracuje se s barevnými filtry, které ozařují postižené místo a léčí.
  • Barevné koupele – barevné koupele jsou nyní velmi populární. Měnící se barvy působí na smysly a účinky se zvyšují doplněním vhodných bioinformačních koupelových solí či humátových koupelí. Voda by neměla být příliš horká, tím se může narušit barevné působení a koupel by měla trvat 15–20 min.
  • Pití „barevné“ vody – nejedná se o speciální druh vody, ale o pití čisté vody z barevných lahví, které vodě dodávají její léčebné účinky právě podle konkrétní barvy lahve. Pracuje se zde s různými barvami i odstíny. V našem e-shopu si můžete zakoupit i9 informované lahve v různých barevných odstínech.
  • Barevný pohled na svět – nasaďte si barevné brýle a dejte svému výhledu odstín, který vás uklidní nebo naopak dodá energii.

A existují i další způsoby. Přikládání barevné látky na tělo, ale i obklopení se vhodnými barvami, vymalování pokoje tak, abyste se cítili dobře a k tomu i vhodné barevné doplňky vám mohou pomoci být více vyrovnaní i plní energie.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama