Proč se někomu mohou hodit babské rady na pískání v uších? Protože trpí onemocněním zvaným tinnitus, lidově řečeno pískáním v uších. To může trvat pár minut, ale klidně i několik měsíců. Známy jsou i případy, kdy se lidé pískání v uších už nikdy nezbavili. V takových případech je to velmi vyčerpávající a dotyčný potřebuje od pískání ulevit. Jaké jsou příčiny pískání v uších a co vše lze pro to udělat?
Jaké jsou příčiny pískání v uších?
Jako tinnitus se označuje pískání, šumění nebo zvonění v uších. Ačkoliv tento zdravotní problém souvisí se sluchovým ústrojím a nervy, není to samo o sobě onemocnění, ale příznak, který naopak může poukazovat na jiný zdravotní problém. Pískání v uších, které v nějaké míře zažil snad každý, můžeme rozdělit na akutní a chronické. Zatímco akutní pískání v uších zpravidla po nějaké kratší době odezní, u chronického pískání může být pacient zvuky, které slyší pouze on sám, obtěžován i několik měsíců až let. Přitom příčin může být hned několik a někdy dokonce ani není jasné, co pískání v uších vyvolalo.
K častým příčinám pískání v uších patří:
- zanesení ucha mazem
- záněty v uších
- jiné ušní potíže (prasklý bubínek, ztráta sluchu, poranění ucha)
- otok nosní sliznice
- nadměrné vystavování se hluku (například koncerty nebo hlučný provoz)
- neurologické onemocnění (například roztroušená skleróza)
- nesprávné držení těla
- blokáda krční páteře
- onemocnění cukrovkou
- nedostatek vitamínu B12 v krvi
- dlouhodobý stres
- deprese a úzkosti
- lymská borelióza
- kardiovaskulární onemocnění
- covid 19
- cévní nemoci
- nádory
Když se pískání v uších objeví, je klíčové zlepšit ušní hygienu. Může to mít úplně banální důvod, jako je zanesení ucha ušním mazem. Spíše než tyčinky do uší přitom odborníci doporučují speciální čisticí spreje, které kožní maz rozpouští. V dalších případech se vyplatí zkusit zklidnit organismus, omezit stres a více odpočívat. Tinnitus může zhoršovat také konzumace alkoholu, kofeinu a některých léků (například antibiotika nebo léky na onkologické onemocnění).
Tip: Vyzkoušejte Audiron bylinný přípravek, který pomůže nejen s pískáním v uších, ale také skvěle působí při zánětech zvukovodu a středního ucha, svědění zevního zvukovodu, hučení, pískání a zaléhání v uších.
Bylinky, které při pískání v uších pomohou
Už naše babičky věděly, jak si s pískáním v uších poradit. Konkrétně u tohoto zdravotního problému je potřeba se zaměřit na prokrvení mozku a tkání v oblasti hlavy, na uklidnění mysli a relaxaci. Pomoci může například:
- ginkgo biloba
- máta
- komonice lékařská
- mateřídouška
- pelargonie růžová
- rozchodnice růžová
- lichořešnice
Je dokázáno, že ginkgo biloba umí potlačit nepříjemný tinnitus, protože působí na oblast mozkových tkání, které prokrvuje, a tím pádem zlepšuje jejich fungování. Kromě zmírnění pískání a šelestu v uších zlepšuje ginkgo biloba (jinan dvoulaločný) soustředění a příznivě působí na nervový systém. Z bylinky si udělejte čaj, který budete popíjet během dne nebo obklad, který přiložíte na postižené ucho. Osvědčila se i tinktura z jinanu dvoulaločného. Účinný může být také čaj nebo obklad z pelargonie růžové, a to kvůli jejím zklidňujícím účinkům na organismus. Díky svým protizánětlivým účinkům pomůže také komonice lékařská, která je jinak velmi účinnou prevencí trombózy a embolie.
Další babské rady na pískání v uších
Při nepříjemném pískání a hučení v uších naše babičky spoléhaly na sílu bylinných směsí. Ty využívaly v podobě obkladů, kapek nebo tinktur. Dokonce bylinky přidávaly i do koupele.
- Na problémy s ušima babičky často používaly obklad z tvarohu a rozetřeného česneku, který přiložily na bolavé ucho a nechaly působit.
- Při hučení uší do ucha kapaly šťávu z bylinky – kokoška pastuší tobolka. Každé dvě hodiny 4 až 8 kapek.
- Od pískání v uších uměla ulevit také šťáva z aloe vera nebo z netřesku střešního. Tu nanesly na vatový tampón, který opatrně vsunuly do ucha a nechaly působit.
- Babičky postižené uši také napařovaly, a to směsí horké vody a pelyňku pravého.
- Od bolestí a zánětů uší podle nich měla ulevit i koupel s bylinkovým nálevem. Pro tu svařte hrst hlohu obecného, stejný díl kořene a květu pampelišky, šalvěje a pryskyřníku prudkého. Směs vařte v litru vody asi 10 minut. Poté sceďte a přidejte do teplé koupele. Ta by měla trvat minimálně 10 minut.
Už naše babičky věděly, že kromě bylinek od problémů s pískáním v uších uleví také klidový režim. To znamená více odpočinku a omezení stresu. Pomoci by mohla i úprava jídelníčku, ze kterého alespoň na čas vyřadíte hlavně kofein a alkohol.
Zdroj: zde
Kdy jít při pískání v uších k lékaři a požádat o pomoc?
S pískáním v uších, pokud se jedná o dlouhodobější záležitost (tudíž pískání nevymizí za pár hodin), byste měli lékaře navštívit vždy, aby vyloučil závažnější onemocnění vnitřního ucha. Šelest v uchu může poukazovat například na Menierovu nemoc nebo na nezhoubný nádor sluchového nervu.
Pomoc odborníka byste zaručeně měli vyhledat i ve chvíli, kdy vás pískání v uších obtěžuje nad únosnou mez. Není ničím výjimečným, že takto postižení lidé trpí psychickými problémy. Více ohroženi jsou pak ti, kteří mají k depresím a úzkostem sklony. Pískání v uších je pak dalším faktorem zhoršení těchto stavů.
Ale vyhledání lékařské péče často neznamená, že si od pískání v uších ulevíte. Pokud lékaři nenajdou příčinu pískání v uších, snaží se tento symptom alespoň mírnit. Častá je také spolupráce s psychology, protože pískání v uších negativně ovlivňuje psychiku. Spousta lidí se musí s tímto problémem naučit žít a snažit se o to, aby dopady na psychiku byly co nejmenší. Může pomoci aromaterapie i muzikoterapie.
Tip: Trápí vás hleny v krku či dutiny? Zjistěte, jaké babské rady pomáhají na odhlenění.