K příčinám bolesti žaludku nejčastěji patří špatně zvolená strava, alkohol, stres a některé užívané léky. Ale existuje celá řada dalších a mnohem závažnějších zdravotních příčin. Pokud se ovšem jedná o jednodenní zažívací potíže, a nikoliv vážný zdravotní problém, můžete pro první pomoc sáhnout po bylinkách, na které už naše babičky nedaly dopustit.
Bylinky, které pomohou s trávením
Už naše babičky, když je nebo jejich blízké bolel žaludek, jako první sáhly po bylinkách. Ty totiž mají kouzelnou moc a řada z nich umí podpořit trávení.
Jitrocel kopinatý
Jitrocel kopinatý je multifunkční bylinka, která se využívá nejen při potížích s trávením, ale i při kašli a na další zdravotní neduhy (o jitroceli kopinatém najdete vše v tomto článku). Obsahové látky jitrocele podporují tvorbu trávicích žaludečních šťáv a mohou pomoci zmírnit nadýmání. Protože příznivě působí na sliznici žaludku, je jitrocel kopinatý vhodnou doplňkovou léčbou žaludečních vředů. Užívat ho můžete ve formě čaje nebo si zakoupit bylinný koncentrát Regalen a užívat dle doporučeného dávkování.
Lišejník islandský
Lišejník islandský je jednou z bylinek, která si umí poradit i s odolnou bakterií v žaludku, kterou je helicobacter pylori. Příznivě ovlivňuje průběh průjmových onemocnění, působí na záněty žaludku a pročišťuje střeva.
Čekanka obecná
Ani čekanka obecná se ve svých účincích na trávicí soustavu nedá zahanbit. Podporuje trávení a na trávicí trakt působí protizánětlivě. Ulevuje od cestovní zácpy a podporuje vylučování žluči. Tím celkově harmonizuje trávicí soustavu.
Bazalka
Použít ji můžete v kuchyni, ale tím výčet jejích schopností nekončí. I bazalka patří mezi bylinky, které si umí poradit s trávicími problémy. Bazalka podporuje chuť k jídlu, mírní nadýmání a podporuje žaludeční činnost, především pak vylučování žaludečních šťáv, které usnadňují trávení. Bazalka dobře funguje proti žaludečním křečím. Naučte se pěstovat bazalku doma, poradíme, jak na to.
Puškvorec obecný
Pokud vás trápí žaludeční křeče a problémy s trávením, znát byste měli i bylinku s názvem puškvorec obecný. Tato bylinka celkově harmonizuje trávení, uvolňuje křeče a působí proti nechutenství.
Potraviny, které pomáhají s trávením
Nejen bylinky, ale i řada potravin si umí poradit s trávicími potížemi, a to tak, že pročišťují střeva nebo harmonizují sliznici žaludku.
Jablko
Jablka jsou geniální v tom, že oboustranně regulují stolici. Sáhnout po nich můžete jak při zácpě, kterou uvolní, tak při průjmech, které mírní. Může za to látka pektin, která na sebe váže přebytečné tekutiny a toxické látky a odvádí je z těla pryč. Jablka krásně pročišťují střeva, a proto je dobré je konzumovat každý den.
Lněné semínko
Trávení podpoří i lněné semínko. To je nutné konzumovat nadrcené, protože celé lněné semínko je těžko stravitelné a většinou trávicím traktem vyjde neporušené. Drcené lněné semínko obsahuje vlákninu, která podporuje trávení a lignany, které příznivě působí na sliznice žaludku. Lněné semínko harmonizuje celou trávicí soustavu.
Fíky
Také fíky umí zlepšit peristaltiku a ulevit zácpě. Doporučuje se fíky namočit do vody a nechat je tam přes noc nabobtnat, až poté konzumovat.
Avokádo
Avokádo je pro náš trávicí trakt zásadité a má schopnost zvláčňovat a ochraňovat žaludeční sliznici. Konzumovat by ho měli lidé s žaludečními vředy nebo gastritidou.
Tip: Zjistěte, jak připravit avokádo a vyzkoušejte recepty rozdílných chutí, kde avokádo hraje hlavní roli.
Celer
Při potížích se žaludkem a trávením byste z jídelníčku neměli vynechat ani celer. Ten na žaludek a trávicí soustavu působí antibakteriálně. Celer snižuje překyselení žaludku, zklidňuje ho a zabraňuje zácpě.
Jak předcházet bolestem žaludku?
- eliminujte příjem příliš tučného jídla
- omezte alkohol
- snižte překyselení žaludku
- omezte příjem potravin, na které máte alergii (zjistěte, co vám nesedne a proč, příčinou bolesti žaludku může být i celiakie)
- dodržujte pitný režim
- zařaďte do vašeho pravidelného režimu pohyb
- omezte stres