Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Babské rady, bylinky a potraviny, které pomohou při špatném trávení

Fotografie: Mladá žena trpí bolestí žaludku
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

K příčinám bolesti žaludku nejčastěji patří špatně zvolená strava, alkohol, stres a některé užívané léky. Ale existuje celá řada dalších a mnohem závažnějších zdravotních příčin. Pokud se ovšem jedná o jednodenní zažívací potíže, a nikoliv vážný zdravotní problém, můžete pro první pomoc sáhnout po bylinkách, na které už naše babičky nedaly dopustit.

Bylinky, které pomohou s trávením

Už naše babičky, když je nebo jejich blízké bolel žaludek, jako první sáhly po bylinkách. Ty totiž mají kouzelnou moc a řada z nich umí podpořit trávení.

Jitrocel kopinatý

Jitrocel kopinatý je multifunkční bylinka, která se využívá nejen při potížích s trávením, ale i při kašli a na další zdravotní neduhy (o jitroceli kopinatém najdete vše v tomto článku). Obsahové látky jitrocele podporují tvorbu trávicích žaludečních šťáv a mohou pomoci zmírnit nadýmání. Protože příznivě působí na sliznici žaludku, je jitrocel kopinatý vhodnou doplňkovou léčbou žaludečních vředů. Užívat ho můžete ve formě čaje nebo si zakoupit bylinný koncentrát Regalen a užívat dle doporučeného dávkování.

Lišejník islandský

Lišejník islandský je jednou z bylinek, která si umí poradit i s odolnou bakterií v žaludku, kterou je helicobacter pylori. Příznivě ovlivňuje průběh průjmových onemocnění, působí na záněty žaludku a pročišťuje střeva.

Čekanka obecná

Ani čekanka obecná se ve svých účincích na trávicí soustavu nedá zahanbit. Podporuje trávení a na trávicí trakt působí protizánětlivě. Ulevuje od cestovní zácpy a podporuje vylučování žluči. Tím celkově harmonizuje trávicí soustavu.

Bazalka

Použít ji můžete v kuchyni, ale tím výčet jejích schopností nekončí. I bazalka patří mezi bylinky, které si umí poradit s trávicími problémy. Bazalka podporuje chuť k jídlu, mírní nadýmání a podporuje žaludeční činnost, především pak vylučování žaludečních šťáv, které usnadňují trávení. Bazalka dobře funguje proti žaludečním křečím. Naučte se pěstovat bazalku doma, poradíme, jak na to.

Puškvorec obecný

Pokud vás trápí žaludeční křeče a problémy s trávením, znát byste měli i bylinku s názvem puškvorec obecný. Tato bylinka celkově harmonizuje trávení, uvolňuje křeče a působí proti nechutenství.

Potraviny, které pomáhají s trávením

Nejen bylinky, ale i řada potravin si umí poradit s trávicími potížemi, a to tak, že pročišťují střeva nebo harmonizují sliznici žaludku.

Jablko

Jablka jsou geniální v tom, že oboustranně regulují stolici. Sáhnout po nich můžete jak při zácpě, kterou uvolní, tak při průjmech, které mírní. Může za to látka pektin, která na sebe váže přebytečné tekutiny a toxické látky a odvádí je z těla pryč. Jablka krásně pročišťují střeva, a proto je dobré je konzumovat každý den.

Zdroj: Freepik.com

Lněné semínko

Trávení podpoří i lněné semínko. To je nutné konzumovat nadrcené, protože celé lněné semínko je těžko stravitelné a většinou trávicím traktem vyjde neporušené. Drcené lněné semínko obsahuje vlákninu, která podporuje trávení a lignany, které příznivě působí na sliznice žaludku. Lněné semínko harmonizuje celou trávicí soustavu.

Fíky

Také fíky umí zlepšit peristaltiku a ulevit zácpě. Doporučuje se fíky namočit do vody a nechat je tam přes noc nabobtnat, až poté konzumovat.

Avokádo

Avokádo je pro náš trávicí trakt zásadité a má schopnost zvláčňovat a ochraňovat žaludeční sliznici. Konzumovat by ho měli lidé s žaludečními vředy nebo gastritidou.

Tip: Zjistěte, jak připravit avokádo a vyzkoušejte recepty rozdílných chutí, kde avokádo hraje hlavní roli.

Celer

Při potížích se žaludkem a trávením byste z jídelníčku neměli vynechat ani celer. Ten na žaludek a trávicí soustavu působí antibakteriálně. Celer snižuje překyselení žaludku, zklidňuje ho a zabraňuje zácpě.

Jak předcházet bolestem žaludku?

  • eliminujte příjem příliš tučného jídla
  • omezte alkohol
  • snižte překyselení žaludku
  • omezte příjem potravin, na které máte alergii (zjistěte, co vám nesedne a proč, příčinou bolesti žaludku může být i celiakie)
  • dodržujte pitný režim
  • zařaďte do vašeho pravidelného režimu pohyb
  • omezte stres

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama