Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Arganový olej aneb marocké zlato pro krásné vlasy i pleť a podle čeho vybírat

Fotografie: Arganový olej a ořechy
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Arganový olej, nazývaný také jako marocké zlato, je řazen mezi nejvzácnější a díky tomu i nejdražší oleje na světě. V čem tkví jeho tajemství, pro koho je vhodný a jaké jsou jeho zázračné účinky, to si povíme v článku.

Proč je arganový olej tak vzácný

Arganový olej je rostlinný olej, který se vyrábí z plodů (jader) stromu argánie trnité. Obsahuje vitamín E, omega 3 mastné kyseliny, omega 6 mastné kyseliny a antioxidanty. Díky tomu je vhodný pro využití v mnoha odvětvích. Vitamín E je velmi důležitý pro zdravou pokožku a vlasy. Nicméně je jeho využití mnohem rozsáhlejší, a proto se není čemu divit, že je velmi oblíbený a vyhledávaný.

Jak se vyrábí arganový olej

Výroba arganového oleje je velmi náročná. Argánie trnitá roste pouze v jihozápadní části Maroka a plody jsou zpracovávány stále tradičním způsobem – vytloukáním na kamenných mlýncích místními ženami. To zabere obrovské množství času. Jen na 1 l arganového oleje je nutné zpracovat 30 kg jader argánie trnité. Celková doba zpracování je 20 hodin. Od toho je také odvozena cena arganového oleje, která je rozdílná dle druhu využití.

Kde všude se arganový olej využívá

Arganový olej se využívá často v kosmetice, ale i při masážích obličeje nebo v gastronomii. Jak jsme již zmínili na začátku, arganový olej obsahuje vitamín E, antioxidanty, omega 3 mastné kyseliny a omega 6 mastné kyseliny, a proto je vhodný pro péči o vlasy i pokožku.

Arganový olej na vlasy a jeho účinky

Často je přidáván do kosmetických přípravků na vlasy (šampóny, kondicionéry). Napomáhá se suchou pokožkou, tedy pokud trpíte například na lupy, arganový olej stačí vmasírovat do pokožky na hlavě a nechat působit. Dále zajišťuje zdravý růst vlasů a působí velmi dobře proti svědění. Pokud jste zvyklé vlasy natáčet, žehlit či kulmovat a vystavujete je vysokým teplotám, využijte arganový olej ke zvlhčení vlasů. Vlasy budou chráněny před lámavostí a vysušením.

Arganový olej pro krásnou pleť bez akné

Pokud trpíte na akné či ekzémy, rozhodně doporučujeme arganový olej vyzkoušet. Esenciální mastné kyseliny a vitamín E se často využívají při léčbě mnoha kožních onemocnění. Především při problémech se suchou pokožkou, ale pomáhá také eliminovat a zacelovat jizvy po akné, napomáhá při léčbě strií a velmi dobře působí proti stárnutí pleti. Nesmíme zapomenout zmínit i jeho skvělé účinky v boji proti vráskám.

Zdroj: Freepik.com

Podle čeho vybírat kvalitní arganový olej

Vzhledem k tomu, že na českém trhu najdete spoustu možností, kde olej koupit, je důležité vědět, podle čeho vybírat, abyste si nekoupili náhražku, která s čistým a kvalitním arganovým olejem nebude mít nic společného. Pojďme se podívat, na co se při koupi zaměřit.

1) Složení arganového oleje

V první řadě doporučujeme zkontrolovat složení arganového oleje. Každý výrobce kosmetiky musí uvést na štítku složení a látky, které jsou v daném výrobku obsaženy. Olej by měl být čistý a bez dalších přidaných látek. Jen tak získáte tu nejvyšší kvalitu. Můžete se ovšem také setkat s tím, že v krému či v šampónu budou přidány i další přísady. Pak je důležité zkontrolovat množství arganového oleje v konkrétním přípravku. V případě, že výrobce neudává procenta, odhadnete kvalitu podle toho, na kterém místě na štítku je arganový olej uveden. Pokud je umístěn jako první složka, je ho v přípravku nejvíce, a naopak.

2) Barva a struktura

Dalším důležitým ukazatelem kvality arganového oleje je jeho barva a struktura. Barva by měla být zlatožlutá a olej by měl být mírně (opravdu jen mírně) zakalený. Neměl by být vodnatý a při aplikaci na pokožku by se měl snadno vstřebat.

3) Vůně

Podle vůně poznáte kvalitu už při prvním přivonění. Čistý olej má vždy bez výjimky aromatickou ořechovou vůni.

4) Vybírejte kvalitního výrobce a zaměřte se na recenze

Nejlepší je doporučení od lidí, kteří tento olej využívají. Samozřejmě, že na internetu najdete také uživatelské recenze, které mohou a nemusí být vždy vypovídající. Některé e-shopy špatné recenze mažou a nechávají pouze ty dobré. Proto je také velmi důležité podívat se, kdo olej vyrábí a zaměřit se na celkové recenze tohoto výrobce.

My vám můžeme doporučit Argan Oil od značky Energy, který je uživateli oblíbený díky kvalitnímu složení, rychlému vstřebání oleje do pokožky a jeho účinnosti v boji proti vráskám či suchou pokožkou.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama