Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Arašídové máslo by mělo mít v jídelníčku své limity

Fotografie: Arašídové máslo
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Zdálo by se, a hlavně i díky tomu, že je arašídové máslo ve velkém opěvováno, že na jeho přijaté množství není nutné brát ohledy. Opak je však pravdou. Ačkoliv je arašídové máslo nutriční a pro organismus výhodnou potravinou, ani s ní se to nemá přehánět.

Nutriční hodnoty arašídového másla

Často je arašídové máslo přiřazováno k ořechovým máslům, kterých je na trhu plno. Ovšem abychom ho pojmenovali a popsali správně, je potřeba říct, že jsou arašídy luštěninou. Arašídová másla jsou tedy na rozdíl od těch ořechových o něco zdravější, protože obsahují menší podíl tuků a vyšší obsah bílkovin. Arašídové máslo je perfektním zdrojem rostlinných bílkovin.

Obsahuje:

  • esenciální aminokyseliny
  • omega-3 a omega-6 mastné kyseliny
  • vitamíny skupiny B
  • minerály mangan, měď
  • draslík
  • zinek
  • železo
  • selen
  • sacharidy
  • vlákninu

Arašídové máslo má široké využití. Pochutnat si na něm můžete jen tak, dá se namazat na chleba, můžete ho použít jako náplň do palačinek, přidat do těst a různých krémů, do smoothie drinků a tak podobně. Nebo si vytvořit košíčky s arašídovým máslem, ale opatrně s konzumací.

Jaké druhy arašídového másla lze najít v obchodě?

Milovat arašídové máslo, na tom není nic divného. Ale když už se do něj zamilujete, je potřeba dodržovat správné množství a vybírat pouze kvalitní produkty. Kvalitní arašídové máslo = máslo, které obsahuje 100 % arašídů a nic víc. Takové máslo bude možná trošku dražší, ale máte jistotu, že nekonzumujete ztužené tuky a další přidané látky. Ty tělu sice nesvědčí, i přesto se však v arašídových máslech vyskytují. Arašídové máslo by nemělo obsahovat žádné přidané látky, ztužené oleje a tuky, cukry, soli a transmastné kyseliny.

Zdroj: Freepik.com

Kdy je konzumace arašídového másla zdravá a jaké množství už škodí?

Ani v případě, že sáhnete po 100 % arašídovém másle, ho nelze jíst každý den neomezené množství, a to ze dvou důvodů.

  • Je hodně kalorické, a tudíž by ve velkém navyšovalo váš celkový příjem kalorií.
  • Má špatný poměr omega-6 a omega-3 mastných kyselin, z nichž omega-6 mastné kyseliny převažují a tělu spíše škodí. Jak? To si vysvětlíme níže.

Zdravé množství arašídového másla se pohybuje kolem dvou až tří čajových lžiček za den. Samozřejmě více arašídového másla mohou vzhledem k přijatým kaloriím sníst ti, kteří cvičí a mají energetický výdej než ti, kteří nemají žádný pohyb.

Jak je to s omega-6 mastnými kyselinami?

Jak už jsme zde zmiňovali, arašídové máslo obsahuje jak omega-3, tak i omega-6 mastné kyseliny. Důležitý je však poměr mezi nimi. Pro vysvětlení se vraťme do dřívějších dob, zhruba sto let zpátky. Tehdy byl obsah omega-3 a omega-6 mastných kyselin v potravinách v poměru 1:1. Oproti tomu je dnes tento poměr až 1:16 ve prospěch omega-6 mastných kyselin. A to je špatně. Zatímco omega-3 mastné kyseliny působí protizánětlivě, omega-6 jejich funkci sabotují, protože v těle přispívají ke vzniku zánětlivého procesu. Zvýšený příjem omega-6 mastných kyselin, který si můžeme mimo jiné přivodit i nadměrnou konzumací arašídového másla, může spouštět záněty v těle a vést k mnoha civilizačním chorobám.

Proč konzumovat arašídová másla

Výhody Nevýhody
Arašídové máslo je bohatým zdrojem rostlinných bílkovin Arašídové máslo je kalorickou bombou
Má vysoký obsah vlákniny Obsahuje zvýšené množství omega-6 mastných kyselin (ty by se měly přijímat vždy v menším poměru než omega-3 mastné kyseliny)
Je chutné a velmi výživné Je nutné si vybírat pouze kvalitní arašídová másla, kvalita se však promítá do ceny
V kuchyni má rozsáhlé využití Je nutné hlídat jeho přijaté množství
Má schopnost zasytit vás na delší dobu

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama