Energyfood. Gaja essence a Buddha essence. Reklama

Andropauza aneb mužský přechod, příznaky i prevence

Fotografie: Muž si podpírá hlavu
Zdroj: Freepik.com

Probiosan Inovum

Reklama

Andropauza je téma, o kterém se málo mluví a muže toto téma děsí. Ovšem existuje nejen ženský přechod, ale i mužský. Odborně se nazývá andropauza nebo lidově „druhá míza“. Jak se andropauza u mužů projevuje a co může pomoci ke zmírnění příznaků?

Co to je andropauza

Andropauza u muže není jednoduše rozpoznatelná jako u ženy počátek menopauzy. Zatímco ženy poznají přechod jednoduše tak, že ztratí menstruaci, u mužů je to těžší. Andropauzu ovlivňuje pokles testosteronu, mužského hormonu, který asi do 30 let stoupá a následně začíná klesat. Dochází k poklesu estrogenu, a když to hodně zjednodušíme, dochází tak v těle k hormonální nerovnováze a projevy andropauzy na sebe nenechají dlouho čekat. Ačkoliv testosteron začíná mít klesající tendenci po dovršení 30 let u mužů, příznaky a projevy andropauzy se dostavují o něco později, a to kolem 50 – 60 let.

Jaké jsou projevy andropauzy

Projevy andropauzy se mohou u každého muže trochu lišit. Jestliže jste muž, který holduje alkoholu, kouří a zdravá strava je vám vzdálený pojem, pak vaše příznaky budou mnohem horší než u obráceného typu. Mohou se dostavovat deprese, návaly horka, přibírání na váze, problémy s erekcí, kvalitou sexuálního života a podrážděnost, která je důsledkem toho všeho. Přibírání na váze pak s sebou nese i další zdravotní rizika, jako jsou např. srdeční a cévní choroby. Dále se může dostavit i částečná inkontinence, nespavost, nervozita, noční pocení i poruchy koncentrace. V podstatě jsou příznaky podobné jako u ženské menopauzy, ale přichází nečekaně a bez varování. Často pak mají muži pocit, že jim život či mládí utíká mezi prsty a snaží se ho dohnat různými způsoby. Někdo si koupí motorku a začne žít bohémským životem, jiný se začne otáčet po mladších ženách atd. Ale nejlepším řešením je dojít si k lékaři a promluvit s ním o vhodném postupu zmírnění příznaků andropauzy.

Zdroj: Freepik.com

Jak zmírnit příznaky mužského přechodu?

Stejně jako se nedá léčit přechod u žen, tak ani u mužů není šance, že by se tomuto období mohli jakkoliv vyhnout. Ovšem předcházet nepříjemným projevům se dá a zmírnit je můžete – ač u velké většiny mužů nepopulární, ale zdravou stravou a zdravým životním stylem.

Co zapojit do své denní rutiny:

Zmírnit projevy mužského přechodu můžete velmi jednoduše. Stačí zapojit tyto aktivity do vašeho každodenního života.

  • Pohyb, cvičení, procházky
  • Zdravá a pravidelná strava
  • Kvalitní spánek

Samozřejmě je dobré omezit i stres a vyhýbat se psychicky náročným situacím, ale to není možné vždy. Vyzkoušet můžete meditaci, která vás zbaví úzkostí i stresu.

Sdílet na Facebooku

Viaflorin

Reklama